poniedziałek, 20 listopada 2017

Jezioro Galilejskie

Jezioro Galilejskie znane jest pod kilkoma nazwami: Jezioro Tyberiadzkie, Genezaret oraz morze Kinneret. Ta ostatnia nazwa prawdopodobnie pochodzi od hebrajskiego słowa kinnor, czyli harfa/lira, i odnosi się do kształtu jeziora widzianego z lotu ptaka.

Jezioro Galilejskie
Największe słodkowodne jezioro Izraela jest jednocześnie najniżej położonym na świecie – jego dno znajduje się 213 m pod poziomem morza. Na przestrzeni wieków akwen ten często zmieniał swoją nazwę – znany jest także jako Morze Galilejskie, Morze Kinneret czy Morze Genezaret. Mierzące w najszerszym miejscu ok. 20 km jezioro pełni bardzo ważną rolę nie tylko w gospodarce, ale także w historii i kulturze żydów i chrześcijan. Nad brzegami jeziora znajdują się znane ośrodki jak Tyberiada, Kafarnaum czy Tabga. Miasta te pełnią ważną rolę w kulturze chrześcijan – w okolicach jeziora swoje kazania wygłaszał Jezus. Również dla żydów miejsce to nie pozostaje obojętne. To właśnie nad brzegami jeziora zredagowano Talmud oraz po raz pierwszy spisano obyczaje i tradycje.




Most na rzece Jordan w okolicy Jeziora Galilejskiego
Rzeka Jordan okazała się tylko wąskim strumieniem. Rzeka Jordan wypływa z podnóży góry Hermon w Libanie i wpada do Morza Martwego. Po drodze rzeka Jordan przepływa przez Jezioro Tyberiadzkie, nazywane również Jeziorem Galilejskim
W drodze do jeziora Galilejskiego 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz