środa, 22 listopada 2017

Bazylika Grobu Świętego

Bazylika Grobu Świętego (The Church of the Holy Sepulchre) to najważniejsza świątynia chrześcijańska położona w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy, w domniemanym miejscu męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wnętrze Bazylik Grobu Świętego.  W centralnej części rotundy znajduje się Grób Jezusa, otacza go budowla zwana edykułem (Aedicula).
Bazylika nie jest wyłączną własnością żadnego Kościoła chrześcijańskiego ale pozostaje we współposiadaniu przedstawicieli kilku wyznań. Zbudowana przez Konstantyna Wielkiego przez wieki była burzona, odbudowywana, przebudowywana, a jakby tego było mało, trawiły ją też pożary i niszczyły trzęsienia ziemi.

Bazylika Grobu Świętego jest celem pielgrzymek z całego świata. Staliśmy w kolejce do kaplicy przez prawie godzinę w towarzystwie m.in. grupy z Polski.

Dziedziniec Bazyliki Grobu Świętego.
Wejście do Bazyliki Grobu Świętego.
Gdy dochodziliśmy do bazyliki rozległo się bicie dzwonów. a z bazyliki wyszła procesja.
Bazylika jest własnością różnych odłamów chrześcijaństwa
Po przekroczeniu drzwi bazyliki Grobu Świętego trafiliśmy na kamień namaszczenia. Znajduje się on na wprost wejścia i ma symbolizować miejsce, w którym położone zostało zdjęte z krzyża ciało Jezusa. To w tym miejscu zostało obmyte i zawinięte w całun. Kamień, nad którym klęczą turyści i pielgrzymi pochodzi z 1810 roku

Kamień, który leżał w tym miejscu wcześniej datowano na XII wiek. Mimo że miejsce jest symboliczne, tradycja głosi, że należy przy nim uklęknąć i ucałować kamienną płytę. Warto zwrócić uwagę na przepiękne lampy wiszące nad kamieniem i ogromną ścianę z mozaiką, która się za nim znajduje.
Mozaika znajdująca na ścianie za Kamieniem Namaszczenia przedtawia ostatnie namaszczenie Chrystusa 
Wnętrze Bazyliki Grobu Świętego w miejscu, gdzie znajduje się Płyta Namaszczenia.
Wejście do edykułu osłaniającego Grób Jezusa
Rotunda w Bazylice Grobu Świętego i znajdująca się nad nią kopuła.
Kopuła pochodząca z XI wieku została odbudowana po pożarze w 1808 roku.
Przekraczając próg bazyliki Grobu Świętego, zaraz po prawej stronie wzdłuż jej muru znajdują się wąskie i strome schody. Prowadzą one na górę, w miejsce, w którym znajdował się wierzchołek Golgoty.  Golgota została całkowicie obudowana przez mury świątyni, lecz w kilku miejscach bazyliki można dostrzec wapienną skałę wzgórza.
Najważniejszym miejscem na Golgocie jest Kaplica Ukrzyżowania (stacja XII), jest to miejsce, w którym stał krzyż i w którym Jezus Chrystus dokonał swojego żywota. To najwyższy punkt całego wzniesienia.  Pod ołtarzem znajduje się miejsce w którym miał być wbity krzyż. Ostatnie cztery stacje Drogi Krzyżowej znajduja sie na terenie Kościoła Grobu Panskiego. Dwunasta stacja, miejsce gdzie stał krzyż jest poza Grobem Panskim.
Miejsce w którym zdjęte z krzyża cialo Jezusa zostaóo przekazane Matce Boskiej
Widok z Golgoty na Kamień namaszczenia
W 326 roku do Jerozolimy przybyła matka Cesarza Konstantyna Wielkiego (czczona później jako Święta Helena) i obrała sobie za cel odnalezienie miejsc ważnych dla historii chrześcijaństwa. Dzięki relacjom mieszkańców Jerozolimy szybko ustalono, gdzie znajdowała się Golgota i grób Chrystusa. Sama Helena osobiście kierowała pracami wykopaliskowymi, dzięki którym udało się odsłonić Golgotę, grób i odnaleźć trzy krzyże.

Matka Cesarza zarządziła, że w miejscu odnalezienia świętych miejsc trzeba wznieść bazylikę. Świątynia została zaprojektowana tak, aby w jej wnętrzach znalazły się wszystkie ważne punkty: grób, skała Golgoty i miejsce znalezienia krzyży. Budowę rozpoczęto w 326 r. Ponieważ nie istniały jeszcze zasady budowania świątyń chrześcijańskich (sztuka wczesnochrześcijańska rozpoczyna się od około 313 r.n.e.), to pierwsza bryła bazyliki czerpała wiele z pogańskich budowli antycznych.

Krypta św. Heleny. Cała kaplica upamiętnia matkę Cesarza, dzięki której powstała bazylika Grobu Świętego. Ołtarz znajdujący się w krypcie poświęcony jest właśnie św. Helenie.. Do krypty prowadzą długie schody w dół do znajdujące się w tyle bazyliki pomiędzy Katholikonem a Kapicą Adama

Plan bazyliki
Bazylika nie jest wyłączną własnością żadnego Kościoła chrześcijańskiego, ale pozostaje we współposiadaniu przedstawicieli kilku wyznań. W bazylice swoje siedziby mają przedstawiciele trzech kościołów: greckiego Prawosławnego Patriarchatu Jerozolimy, Kościoła łacińskiego reprezentowanego przez Zakon Braci Mniejszych (franciszkanie) oraz Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego; mogą oni pełnić na zmiany funkcje liturgiczne w sanktuarium. W największe święta przestrzeń bazyliki jest udostępniana dla liturgii Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego i Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Z kolei Koptyjski Kościół Ortodoksyjny ma prawa tylko do kilku pomieszczeń, a w wybrane dni jego wspólnota może sprawować liturgię we własnej kaplicy znajdującej się na tyłach kaplicy Grobu. Relacje między wspólnotami reguluje wywodząca się z czasów Imperium Osmańskiego zasada Statu Quo.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz