Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie to jedna z trzech najważniejszych świątyń chrześcijańskich w Ziemi Świętej. Jest to ponoć najpiękniejsza świątynia katolicka na Bliskim Wschodzie! Potężna stożkowata kopuła, zakończona kamienną latarnią wznosząca się na wysokość 57 m. chroni relikwię - Grotę Zwiastowania. Obecna świątynia została wybudowana wg. projektu Giovanniego Muzio i została konsekrowana 25 marca 1969 r.
|
Bazylika Zwiastowania Pańskiego |
Nazaret to największe miasto Galilei. Liczy ok. 70 tys. mieszkańców i jest to także największe arabskie miasto w Izraelu ( dlatego często nazywane jest „arabską stolicą Izraela”). Pomimo wielkości miasta dotarcie do Bazyliki było w miarę proste. Nasz GPS działał bez problemu w Izraelu, a w Nazaret zaparkowaliśmy w pobliżu samej bazyliki.
|
Na niewielkim ołtarzu w Grocie Zwiastowania wypisany jest łaciński tekst: "Verbum caro hic factva est" co znaczy - a słowo stało się ciałem. |
|
Wewnątrz Bazyliki znajduje się Grotę Zwiastowania |
Przechadzając się po krużgankach otaczających Bazylikę natchnęliśmy się na polskie ślady. Wokół jednej ze znajdujących się tam mozaiki Matki Bożej umieszczone są herby miast polskich i napisy: "Wilno", "Katyń", "Lwów", "Kozielsk", a także prośba: "Powróć nas na Ojczyzny łono". Lewą ręką Boża Rodzicielka podtrzymuje płaszcz i osłania kilka drobnych postaci w szarych mundurkach.
Wizerunek Matki Bożej to ślad zostawiony przez polskich żołnierzy z armii generała Andersa, a także uczniów polskiej szkoły działającej w Nazarecie w latach 1942-1947. Potwierdza to w języku angielskim jeszcze jeden napis na tablicy, który głosi: "W dowód wdzięczności od tysięcy polskich dzieci uratowanych z rosyjskiej niewoli i nazistowskiego ucisku. Z Ziemi Świętej i w wolnym świecie znalazły dom, wykształcenie i przewodnictwo zapewnione przez polski rząd na wygnaniu i jego armię"
Na ścianach w krużgankach bazyliki można oglądać obrazy symbolizujące miejsca kultu maryjnego na całym świecie.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz