sobota, 25 listopada 2017
Eilat Izrael
Po powrocie z Jordanii podjechaliśmy jeszcze na chwilę do Eilat by zobaczyć Morze Czerwone. Izrael ma dostęp do Morza Czerwonego jedynie na długości 10 kilometrów. Zajmuje północno-zachodni skrawek wybrzeża nad Zatoką Akaby, a całe życie skupione jest w miejscowym kurorcie – mieście Eilat.
Lokalizacja:
Eilat, Israel
piątek, 24 listopada 2017
Petra
Petra to skalne miasto położone na północno-zachodnim skraju pustyń Półwyspu Arabskiego. Niegdyś stolica królestwa Nabatejczyków była przed dwoma tysiącami lat, jednym z najsłynniejszych punktów postojowych na Bliskim Wschodzie. Z czasem jednak upadła i popadła w zapomnienie. Od 1985 r. Petra wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz znajduje się na nowej liście 7 cudów świata i od tego czasu jej popularność wśród turystów znacznie wzrosła.
czwartek, 23 listopada 2017
Zapraszamy do Jordanii
Do Petry przyjechaliśmy w na dwie noce ramach wizyty w Izraelu. Wjazd do Jordanii z Izraela okazał się w sumie bardzo prosty. Przy przejściu granicznym w Eilat znajduje się spory parking, gdzie zostawiliśmy nasz samochód (wjazd wypożyczonym samochodem do Jordanii nie jest możliwy). Obie strony pobierają tzw. exit tax. Izraelski exit tax jest stały, natomiast Jordania pobiera exit tax uzależniony od długości pobytu w tym kraju. Musieliśmy wypełnić coś w rodzaju manifestu, podbić to w Petrze i okazać w drodze powrotnej. Na granicy jak i potem w samej Petrze spotkaliśmy wielu polskich turystów. Wszystko to zasługa tanich połączeń lotniczych z Polski do Eilat. To już inny świat. Turyści z Polski docierają wszędzie! Przejazd taksówką z granicy do Petry zajął nam 2 godziny.
Na granicy z Jordanią |
Rękopisy z Qumran
Nasze zwiedzanie Parku Narodowego Qumran zakończyło się z braku czasu na odwiedzeniu tylko Visitor Center. Dwa dni wcześniej byliśmy w Museum Izraela, gdzie mogliśmy obejrzeć sekcję poświęconą rękopisom z Qumran ( więcej ).
Visitor Center w Parku Narodowym Qumran |
Morze Martwe
Kąpiel w Morzu Martwym to bardzo ciekawe doświadczenie, gdyż ciało samo unosi się na powierzchni wody. Woda posiada konsystencje jakby oleju. Niestety wszelkie zadrapania lub okaleczenia piekielnie szczypią!
środa, 22 listopada 2017
Bazylika Grobu Świętego
Wnętrze Bazylik Grobu Świętego. W centralnej części rotundy znajduje się Grób Jezusa, otacza go budowla zwana edykułem (Aedicula). |
Ściana Płaczu w Jerozolimie
Ściana Płaczu, zwana też Ścianą Zachodnią lub Murem Zachodnim (po hebrajsku HaKotel Hama'avari lub po prostu HaKotel) to nic innego, jak zwykły kamienny mur. Dlaczego ten kawałek muru jest taki niezwykły i święty? Otóż Żydzi, pozbawieni przez muzułmanów Świątyni na Skale, potrzebowali innego miejsca kultu. Znaleźli je w postaci masywnej ściany, znajdującej się na zachodnim skraju Starego Miasta.
|
Wzgórze Świątynne
Wzgórze Świątynne (Haram asz-Szarif), czyli biblijna góra Moria, to jeden z największych obszarów sakralnych na świecie i epicentrum konfliktu palestyńsko-żydowskiego. W starożytności znajdowała się tu Świątynia Jerozolimska – najświętsze miejsce judaizmu, w którym przechowywano Arkę Przymierza – zburzona przez rzymskie wojska Tytusa w 70 r.
Gdy w pierwszej połowie w 638 r. muzułmanie przyjęli kapitulację Jerozolimy z rąk Bizancjum, kalif Umar rozpoczął tu budowę meczetu Al-Aksa. Jego nazwa oznacza „Najbardziej Oddalony”, gdyż powstał w najdalszym miejscu, do którego Mahomet dotarł z Mekki .
W 691 r., za sprawą kalifa Abd al-Malika, Wzgórze Świątynne zamieniło się w prawdziwe sanktuarium islamu, gdyż powstała wówczas najbardziej rozpoznawalna budowla Jerozolimy – Kopuła Skały. Świątynia kryje w swoim wnętrzu świętą skałę, na której Abraham miał złożyć w ofierze Bogu swojego syna (według Biblii – Izaaka, według Koranu – Izmaela). Muzułmanie wierzą także, że stąd Mahomet na swoim rumaku wstąpił do nieba.
Dziś Wzgórze Świątynne w Jerozolimie to trzecie święte miejsce islamu po Mekce i Medynie. O randze miasta świadczy fakt, że pierwotnie muzułmanie modlili się zwracając się w kierunku Jerozolimy, dopiero z czasem meczety zwrócono w stronę Mekki.
Cytadela Dawida
W pobliżu bramy Jafy - zabytkowego wejścia do Starego Miasta znajduje się Muzeum Historii Jerozolimy w cytadeli Dawida. Muzeum mieści się średniowiecznej twierdzy, znanej też jako Wieża Dawida.
Muzeum opowiada historię Jerozolimy. Wyszczególnia najważniejsze wydarzenia w historii, które zaczynają się od początków miasta w drugim tysiącleciu p.n.e, aż do czasu kiedy miasto stało się stolicą państwa Izrael, a także znaczenie miasta dla trzech religii. Stała ekspozycja ilustruje historię miasta na osi czasu przy użyciu niezliczonych metod i zawiera wyjaśnienia w języku hebrajskim, arabskim i angielskim.
Muzeum opowiada historię Jerozolimy. Wyszczególnia najważniejsze wydarzenia w historii, które zaczynają się od początków miasta w drugim tysiącleciu p.n.e, aż do czasu kiedy miasto stało się stolicą państwa Izrael, a także znaczenie miasta dla trzech religii. Stała ekspozycja ilustruje historię miasta na osi czasu przy użyciu niezliczonych metod i zawiera wyjaśnienia w języku hebrajskim, arabskim i angielskim.
Fragment fortyfikacji wzniesionych za czasów Sulejmana Wielkiego. Fundamenty tej ottomanskiej budowli pochodzą z czasów Dawida |
Jerozolima
Jerozolima to miejsce, gdzie krzyżują się drogi trzech najważniejszych religii, a synagogi stoją u boku meczetów i chrześcijańskich kościołów. Żydzi przybywają tu, żeby stanąć pod Ścianą Płaczu i wsunąć pomiędzy kamienie karteczkę z prośbą do Boga. Muzułmanie pragną wspiąć się na Wzgórze Świątynne i pomodlić przy świętej skale. Chrześcijanie chcą przeżyć tajemnicę narodzenia i śmierci Jezusa.
W końcu i my przybyliśmy do tego pradawnego centrum świata. Byliśmy tu tylko jeden dzień. Jest to bez wątpienia wyjątkowe miejsce przepełnione wieloma atrakcjami, miejsce do którego można by jeszcze wrócić i dalej odkryć coś nowego.
W końcu i my przybyliśmy do tego pradawnego centrum świata. Byliśmy tu tylko jeden dzień. Jest to bez wątpienia wyjątkowe miejsce przepełnione wieloma atrakcjami, miejsce do którego można by jeszcze wrócić i dalej odkryć coś nowego.
Widok na stare miasto z Wieża Dawida ( więcej ) |
wtorek, 21 listopada 2017
Muzeum Izraela
Nasze spotkanie z Jerozolimą rozpoczęliśmy od wizyty w położonym w pobliżu Knesetu Muzeum Izraela. Muzeum Izraela w stosunkowo krótkim czasie osiągnęło status światowej klasy instytucji muzealnej, prezentującej zbiory archeologii od najstarszych do współczesnych czasów.
Masada
Masada to żydowska twierdza usytuowana na terytorium Judei, nad Morzem Martwym. Twierdza została wzniesiona przez Heroda Wielkiego na samotnym płaskowyżu wznoszącym się na wys. ok. 400 metrów nad poziomem Morza Martwego, które jest najniższą depresją Ziemi, 422 m p.p.m. (i ciągle się obniża). Masada jest jednym z najważniejszych miejsc dla Żydów. Gdy dziś mówimy o Masadzie, myślimy przede wszystkim o jej upadku. Miało to miejsce wiosną 73 roku n.e., kiedy w oblężonej przez Rzymian twierdzy podobno samobójstwo popełniło 960 chroniących się tam Żydów.
Ein Gedi - Izrael
Trzeci nocleg w Izraelu wypadł nam w schronisku młodzieżowym (choć w sumie przypominało ono bardziej normalny hotel) HI - Ein Gedi Hostel nad Morzem Martwym. Dotarliśmy tam już po zmroku, ale za to rano mogliśmy podziwiać wschód słońca. Chcieliśmy się wykąpać w morzu, ale niestety woda w tym rejonie opadła na tyle, że dostęp do Morza Martwego w Ein Gedi został zlikwidowany.
Poranek w Ein Gedi |
poniedziałek, 20 listopada 2017
Jezioro Galilejskie
Jezioro Galilejskie znane jest pod kilkoma nazwami: Jezioro Tyberiadzkie, Genezaret oraz morze Kinneret. Ta ostatnia nazwa prawdopodobnie pochodzi od hebrajskiego słowa kinnor, czyli harfa/lira, i odnosi się do kształtu jeziora widzianego z lotu ptaka.
Jezioro Galilejskie |
Akka Izrael
Na drugi nocleg w Izraelu dotarliśmy do Akka (inaczej Acre, hebr. Akko, arab. Akka). Akka to jedno z zaledwie dwóch zabytkowych miast na wybrzeżu izraelskim. Miasto było ostatnią twierdzą krzyżowców, a także jednym z głównych portów Palestyny w kolejnych wiekach. Spaliśmy w schronisku młodzieżowym (HI - Akko Knights Hostel ) położonym tuż przy północnym murze otaczającym najstarszą część miasta. Następnego dnia postanowiliśmy zanurzyć się w labiryncie wąskich i chaotycznych uliczek miasta, w których łatwo się było zgubić i pobłądzić.
Fragment starego miasta, który często można oglądać na prospektach reklamujących Akka. |
Z wizytą w Bet Sze'an
Bet Sze’an ( ang. Beit She’an) to największe w Izraelu ruiny rzymskiego miasta, wtedy zwanego Scytopolis. Miasto położone jest w północnej części Izraela i najprawdopodobniej jednym z najstarszych na Bliskim Wschodzie. Bet Sze’an broniło dostępu do Morza Śródziemnego, Galilei i Jerozolimy, zaś jego nazwa znaczy mniej więcej tyle, co „Dom Spokoju”
Kolumny w Bet Sze'an |
niedziela, 19 listopada 2017
Nazaret
Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie to jedna z trzech najważniejszych świątyń chrześcijańskich w Ziemi Świętej. Jest to ponoć najpiękniejsza świątynia katolicka na Bliskim Wschodzie! Potężna stożkowata kopuła, zakończona kamienną latarnią wznosząca się na wysokość 57 m. chroni relikwię - Grotę Zwiastowania. Obecna świątynia została wybudowana wg. projektu Giovanniego Muzio i została konsekrowana 25 marca 1969 r.
Cezarea Izrael
sobota, 18 listopada 2017
Tel Aviv (Bat Yam)
Subskrybuj:
Posty
(
Atom
)