niedziela, 31 grudnia 2023

San Blas

San Blas to archipelag składający się z 378 wysp, położony na Morzu Karaibskim. Należą one do Panamy, jednak mają status autonomiczny jako część terenów rdzennych mieszkańców Kuna Yala. Z Panama City organizowane są wycieczki i jest to najprostszy sposób na dostanie się tam. San Blas jest bardzo fotogeniczny jak przystało na Karaiby. Mamy tu biały piasek, błękitną woda i zielone palmy.

Isla Perro Chico wita nas

sobota, 30 grudnia 2023

Casco Viejo

Panama City to miejsce gdzie historia splata się z nowoczesnością. Na tle niezliczonych wieżowców rozpościera się Casco Viejo - urokliwa najstarsza części miasta.


Central Hotel Panama w Casco Viejo przy placu Niepodległości (Plaza de la Independencia)

Soberania National Park - Panama

Park Narodowy Soberania znajduje się około pół godziny jazdy od centrum Panama City, będąc tym samym jednym z najłatwiej dostępnych lasów tropikalnych. Mimo niedalekiej odległości ośrodków miejskich, nie jest to byle jaki skrawek lasu, lecz obszar chroniony o powierzchni 220 km². Soberania, słynie z niezwykłej różnorodności ptaków, których żyje tu blisko 500 gatunków.
 
W Parku Narodowym Soberania

sobota, 23 grudnia 2023

Red Rock Canyon - Turtlehead Peak

Las Vegas to nie tylko miasto rozpusty i hazardu, ale to także okoliczne góry. Miasto otacza bowiem kilka pasm górskich. Najwyższy szczytem widzianym z Las Vegas jest Mount Charleston (3633 m) w górach Spring. W zimie w Lee Canyon funkcjonuje tam nawet ośrodek narciarski. W górach Spring znajduje się także Red Rock Canyon National Conservation Area z kilkoma imponującymi szczytami jak: Rainbow Peak ( 2073 m), Mt Wilson ( 2155 m ), czy Bridge Mountain ( 2121 m). Red Rock Canyon to tylko 30 minut jazdy z centrum miasta. Najłatwiej dostępnym szczytem jest tam nieco niższy Turtlehead Peak (1927 m), a szlak zaczyna się z parkingu przy 21km drodze objazdowej przez  park. 

Turtlehead Peak (1927 m )

piątek, 22 grudnia 2023

Cathedral Gorge State Park - Nevada

Park Stanowy Cathedral Gorge znajduje się około 170 mil od Las Vegas (prawie 3 godziny jazdy ). To bardzo ciekawe i unikalne miejsce w stanie Nevada. Woda deszczowa utworzyła tu w miękkim glinianym podłożu krajobraz iście księżycowy z labiryntem wąwozów, jaskiń i szczelin. Niektóre skały wyglądają tu jak strzeliste katedry.

Cathedral Gorge State Park

piątek, 8 grudnia 2023

Warszawa w świątecznym klimacie

6 grudnia Warszawa rozświetliła się świątecznie, a 7 grudnia zapalono choinkę przed Zamkiem Królewskim. Na starówce zrobiło się pięknie i klimatycznie. Dodatkowo tego tygodnia intensywnie sypał śnieg.

Warszawa gotowa na święta

czwartek, 7 grudnia 2023

Wilanów - Królewski Ogród Światła

Królewski Ogród Światła w Wilanowie to rozświetlone pergole, misternie zdobione pawilony, fontanny, róże i drzewka pomarańczowe – wszystko wykreowane za pomocą światła. Tu można się poczuć jak na królewskim dworze.

Królewski Ogród Światła

niedziela, 19 listopada 2023

Death Valley NP - Devil’s Cornfield

Kolejna osobliwość Doliny Śmierci, czyli diabelskie pola kukurydzy.

 Devil’s Cornfield

Death Valley NP - Twenty Mule Team Canyon

Twenty Mule Team Canyon Road to jednokierunkowa 3,5 kilometrowa nieutwardzona droga odchodząca od głównej drogi nr 190 w okolicy Zabriskie Point w Parku Narodowym Doliny Śmierci.

Twenty Mule Team Canyon

Death Valley NP - Zabriskie Point

Zabriskie Point to wyjątkowy punkt widokowy na ciekawe erozyjne formacje skalne (badlands) w Parku Narodowym Doliny Śmierci. Filozof Michel Foucault nazwał podróż w to miejsce w 1975 r. największym swoim doświadczeniem w życiu. Zabriskie Point nazwany został na cześć Christiana Brevoorta Zabriskiego – prezesa firmy Pacific Coast Borax. Christian Zabriski był potomkiem szlachcica polskiego – Albrychta Zaborowskiego, urodzonego w Węgorzewie w 1638 r.
 
Zabriskie Point

Eastern Sierra

Eastern Sierra to region Kalifornii obejmujący wschodnią część gór Sierra Nevada jednego z najbardziej znanych pasm górskich w Stanach Zjednoczonych. To także miejsce, gdzie góry spotykają się z pustynią.

 Jesienna Sierra Nevada- wschód słońca nad górami Sierra Nevada z widokiem na Mount Whitney (4421 m n.p.m.)

sobota, 18 listopada 2023

Eastern Sierra - Convict Lake

Rok 2023 z różnych powodów nie był za bardzo obfity w górskie wyprawy. Późną jesienią udało się jeszcze zmontować szybki wyjazd do wschodniej części gór Sierra Nevada w Kalifornii, ale niestety zbiegło się to w czasie z pierwszymi poważniejszymi opadami śniegu w tym regionie. Wyżej położone drogi stały się z dnia na dzień niedostępne. Szukając czegoś alternatywnego na niższych wysokościach, wylądowaliśmy nad jeziorem "Skazańców". Jezioro położone jest wysokości 2390 m niedaleko Mammoth Lakes, a wokół jeziora biegnie krótki szlak o długości 4 km. 

Convict Lake

piątek, 17 listopada 2023

Death Valley NP - Mesquite Flat Sand Dunes

Jednym z najpiękniejszych i najczęściej fotografowanych miejsc w Dolinie Śmierci są wydmy Mesquite. Późnym popołudniem widoki są tu fantastyczne.
 
Mesquite Flat Sand Dunes

Rhyolite, czyli Ostatnia Wieczerza w mieście duchów

Rhyolite było niegdyś największym miastem położonym na obrzeżach Doliny Śmierci. W roku 1904  odkryto tu złoto, a rok  później założono miasteczko. Jego nazwa pochodzi od ryolitu, powszechnego tu minerału zawierającego spore ilości cennego kruszcu. Jednak już w roku 1906, gdy trzęsienie ziemi zniszczyło finansową dzielnicę ówczesnego San Francisco fundusze dla kopalni w Nevadzie zostały wstrzymane. Miasto, które w ekspresowym tempie zyskało 5 – 8 tysięcy mieszkańców zaczęło równie szybko zamierać. Produkcja złota spadła drastycznie, a wraz z nią populacja Rhyolite. Do 1920 roku z kilku tysięcy mieszkańców pozostało zaledwie 14

Ostatnia Wieczerza Szukalskiego w Rhyolite

niedziela, 5 listopada 2023

Tokio - Pałac Cesarski i ogrody

Pałac Cesarski w Tokio jest główną rezydencją cesarza Japonii. Znajduje się on w dzielnicy Chiyoda, bardzo blisko stacji kolejowej. Powierzchnia całego pałacu, z kompleksami budynków do różnego przeznaczenia, równa się z powierzchnią Parku Centralnego w Nowym Jorku i wynosi 341 hektarów.

Mury Pałacu Cesarskiego

sobota, 30 września 2023

Waterberg Namibia

Waterberg to bardzo ciekawe miejsce w Namibii. Zatrzymaliśmy się tam na ostatni nocleg w  drodze powrotnej z Etoszy do Windhoek. Waterberg wyrasta 200 metrów ponad dość suchą i rozległą sawannę, ciągnąc się przez ok. 49 km z południowego zachodu na północy wschód. Szerokość płaskowyżu waha się między 8 a 16 km. Wysokość nad poziom morza to z kolei ok. 1700 metrów.

Waterberg

Mokuti Etosha

Do Namibii polecieliśmy na lekko tylko z bagażem podręcznym. Z tego powodu spaliśmy w tamtejszych lodżach, co się okazało nawet niezłym rozwiązaniem. Problem pojawił się jednak ze znalezieniem noclegu w okolicy Parku Narodowego Etosza. Ceny noclegów bardzo wyśrubowane, zwłaszcza w okolicy głównej (południowej) bramy. Dodatkowo chcieliśmy zostać w tamtej okolicy na dwie noce, by poświęcić cały dzień na park, a nie tylko go przejechać.

Główne lobby w Mokuti Etosha

piątek, 29 września 2023

Etosha NP

Park Narodowy Etosha jest największym parkiem w Namibii i jednym z największych na świecie. Ze względu na dużą koncentrację zwierząt, obok PN Chobe z Botswany jest uważany za jeden z najlepszych do obserwacji zwierząt parków całej Afryki. Żyje tu 144 gatunków ssaków (w tym rzadkie czarne nosorożce) i 340 gatunków ptaków. Można tu wypatrzeć aż czterech przedstawicieli Wielkiej Piątki Afryki: lwa, słonia, lamparta i nosorożca (nie ma tu bawołów). Sercem parku jest Etosha Pan – wyschnięte słone jezioro, płaskie solnisko całkowicie pozbawione roślinności (zajmuje 1/4 powierzchni parku) otoczone terenami suchej sawanny. Jedną z głównych atrakcji parku są oczka wodne. Często przy wodopojach gromadzą się całe stada, jak nie ma chwilowo nic przy oczku warto chwilę poczekać. Na sawannach można zaobserwować migracje ogromnych stad antylop, zebr, żyraf czy słoni w poszukiwaniu wody, a także idących ich tropem drapieżników. W parku obowiązuje limit prędkości 60 km/h i zakaz jazdy nocą.

Safari w Parku Narodowym Etoszy w Namibii. Czy warto odwiedzić to miejsce? No cóż... zdjęcie mówi samo za siebie.

środa, 27 września 2023

Eagle Tented Lodge & Spa Etosha

Nie chcieliśmy spać w namiocie na dachu samochodu, ale w końcu i tak spaliśmy w namiocie, bo taki nocleg oferował  następny Lodge. Eagle Tented Lodge znajduje się  na terenie Epacha Private Game Reserve - tak właściwie tuż obok Parku Narodowego Etosha (godzina jazdy).

Żyrafy w okolicy Eagle Tented Lodge

Organ Pipes

Organ Pipes to zjawiskowy twór czasu i natury. Podłużne, pionowe formacje skalne przypominają kościelne organy o charakterystycznej, ceglanej barwie. Skały powstały w czasie kiedy prakontynent Gondwana zaczął się rozdzielać. Ich wiek szacowany jest na około 125 milionów lat. Valley of the Organ Pipes znajduje się tuż obok Twyfelfontein

Valley of the Organ Pipes

Petroglify w Twyfelfontein

Twyfelfontein to stanowisko archeologiczne i jedyne w Namibii miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Największą atrakcją jest tam około 2 tysięcy petroglifów, pochodzących z pierwszego tysiąclecia przed naszą erą i pierwszego tysiąclecia naszej ery. Petroglify zostały wykonane przez zamieszkujące ten rejon ludy zbieracko-łowieckie.

Najczęściej fotografowany kamień z rytami naskalnymi z Twyfelfontein

wtorek, 26 września 2023

Twyfelfontein Lodge

Nocleg w Twyfelfontein Lodge był jednym z lepszych jakie mieliśmy w Namibii. Hotel był przepięknie położony na skraju doliny u podnóża skał i miał ciekawy wystrój. W cenę noclegu mieliśmy wliczony obiad i śniadanie, a jedzenie trzeba przyznać było bardzo dobre. Spaliśmy w domku krytym strzechą z widokiem na dolinę. Niedaleko hotelu znajdowało się słynne stanowisko Twyfelfontein z jedną z największych i najważniejszych koncentracji sztuki naskalnej w Afryce, stąd też i nazwa hotelu. Zresztą tuż przed hotelem wśród potężnych głazów mieliśmy mały wstęp do sztuki naskalnej Twyfelfontein.

Petroglify na terenie Twyfelfontein Lodge

Skeleton Coast

W Swakopmund po zakupie miejscowej mapy postanowiliśmy lekko skorygować trasę następnego przejazdu, by jeszcze za dnia dotrzeć na do następny nocleg. Postanowiliśmy przejechać się normalną asfaltową drogą wzdłuż wybrzeża do Henties Bay i tam dopiero odbić w głąb lądu.

Jeden z wielu nadmorskich przystanków przy drodze do Henties Bay 

Swakopmund Namibia

Do położonego nad morzem miasta Swakopmund dotarliśmy już późnym wieczorem. Było zimno i wilgotno, a z okna hotelowego dał się słyszeć szum fal. Niestety restauracja hotelowa była już zamknięta, ale za to dostaliśmy darmową butelkę wina (w ramach opłaty za pokój). Następnego dnia po śniadaniu wybraliśmy się na mały spacer po najbliższej okolicy wokół hotelu. Resztę Swakopmund zobaczyliśmy już z okien samochodu przy wyjeździe z miasta.

Poranny spacer po plaży w Swakopmund

poniedziałek, 25 września 2023

Solitaire Namibia

Z Sossusvlei wyruszyliśmy na wybrzeże do Swakopmund, gdzie mieliśmy zarezerwowany następny nocleg.  Po drodze było jeszcze Solitaire, mała osada na pustkowiu pomiędzy Sesriem a Walvis Bay. Solitaire ma niepowtarzalny urok i charakter, coś w rodzaju tego co spotyka się przy Route 66 w Arizonie. 

Solitaire wita nas

Deadvlei, czyli Dolina Śmierci

Deadvlei to prawdopodobnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych przyrodniczych wizytówek Namibii. 

Deadvlei - niecka z martwymi drzewami, które uschły po odcięciu przez wydmy dostępu do rzeki.

Nanib-Naukluft NP - Sossusvlei

Wydmy w Sossusvlei są najczęściej odwiedzanym miejscem w Namibii i celem numer jeden wszystkich wycieczek. Ogromny obszar parku Namib-Naukluft jest jednym z najbardziej suchych terenów na świecie, gdzie roczne opady nie przekraczają 14 mm, a z reguły występują raz na kilka lat przez zaledwie parę dni. Piaskowe góry robią ogromne wrażenie i są bez wątpienia wysokie.

Wydma 40 w Sossusvlei

niedziela, 24 września 2023

Namibia, czyli w końcu tam dolecieliśmy

Znowu poniosło nas , tym razem na sam koniec Afryki do Namibii. Najpierw był ponad 14 godzinny lot do Addis Abeba w Etiopii. Tam krótki 30 minutowy postój i następny prawie 6-cio godzinny lot do Windhoek.

Lecimy do Addis Abeba

sobota, 2 września 2023

The Art Institute of Chicago - van Gogh

Holenderski malarz Vincent van Gogh urodził się w 1853 roku w Zundert, zmarł w 1890 roku w Auvers-sur-Oise. Swojej artystycznej pasji poświęcił się stosunkowo późno, wcześniej zaś parał się różnymi zawodami (był m.in. antykwariuszem i kaznodzieją). Początkowo tworzył w nurcie realizmu, jednak znany jest przede wszystkim jako malarz postimpresjonistyczny. Jego dzieła cechują: intensywny kolor, bogata faktura oraz pewna deformacja rysunku.

Van Gogh jest autorem tak słynnych obrazów jak Gwieździsta noc, Słoneczniki czy Kwitnący migdałowiec. Cieniem na jego życiu – zarówno tym osobistym, jak i artystycznym – kładła się choroba psychiczna, która doprowadziła go do przedwczesnej, samobójczej śmierci. Niezrozumiany za życia, Van Gogh doceniony został dopiero po śmierci, wywierając znaczący wpływ na ekspresjonistów oraz fowistów. The Art Institute of Chicago posiada kilka obrazów Van Gogh w tym najbardziej znaną Sypialnię (The Bedroom,1889).

The Bedroom,1889

The Art Institute of Chicago - Renoir

Pierre-August Renoir (1841- 1919), francuski malarz i rzeźbiarz należał do współtwórców impresjonizmu. Renoir był płodnym artystą. Namalował blisko sześć tysięcy obrazów. Mniej uwagi niż inni impresjoniści poświęcał pejzażom. Chętnie natomiast tworzył portrety, akty i martwe natury. The Art Institute of Chicago posiada całkiem sporą kolekcję obrazów tego artysty. 
 
Nasz najbardziej ulubiony obraz Renoira w Chicago -  Dwie siostry (na tarasie), 1881

The Art Institute of Chicago - Paul Cézanne

Paul Cézanne nazywany jest często ojcem wszystkich malarzy ze względu na nowoczesne pojmowanie sztuki oraz twórczość, która połączyła impresjonizm z kubizmem. Szczególnie cenił naturę i tematykę malowania portretów, martwych natur i pejzaży. Nie pociągał go gwar uliczny czy teatr, który był wówczas powszechnym tematem wśród artystów. Malarstwo Cézanne’a charakteryzują proste formy i kolorowe płaszczyzny, co sprawia wrażenie geometrii i architektonicznego stylu. Obraz artysty „Gracze w karty” był do 2017 roku najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w historii.

The Bather,1899-1904

piątek, 1 września 2023

The Art Institute of Chicago - Claude Monet

The Art Institute of Chicago posiada całkiem niezłą kolekcję obrazów Claude Monet (1840–1926),  jednego  z najbardziej znanych na świecie malarzy francuskich, współtwórcy i przedstawiciela impresjonizmu.

Staw lilii wodnych, 1890

The Art Institute of Chicago - Toulouse-Lautrec

Henri de Toulouse-Lautrec kojarzony jest najczęściej ze środowiskiem paryskiej cyganerii schyłku XIX wieku. Artysta ten żył zaledwie 36 lat, j, jednak jego najsławniejsze płótna na stałe zadomowiły się w zbiorowej świadomości.

W Moulin Rouge,1892-95

The Art Institute of Chicago - Degas i jego baletnice

Degas to nasz następny po Renoir ulubiony impresjonista w The Art Institute of Chicago. Edgar Degas zafascynowany był ruchem ciał a także grą świateł. Jego obrazy przedstawiają przede wszystkim konie, jeźdźców oraz tancerki. Degas był wielkim fanem baletu - ponad powoła jego obrazów i większość rzeźb dotyczą tej tematyki. Wielokrotnie podkreśla się związek perfekcji w obrazach Degasa z ładem i perfekcją panującymi w balecie. Mimo, iż malował on tancerki na scenie, w czasie występów, wolał przedstawiać je w sytuacjach zakulisowych, intymnych - podczas kąpieli, wiązania baletek, poprawiania stroju, prób, odpoczywających w swoich pokojach czy też ciężko przypadających po zakończonym występie. Jego obrazy nie przedstawiają wyreżyserowanych scenek, są to przypadkowe, często dociekliwe i bezwzględne ujęcia. Edgar Degas spędzał niezliczone godziny za kulisami Opery Paryskiej, gromadząc szkice i fotografie, będące bazami do jego obrazów. Początkowo używał ziemistej kolorystyki, w którą z czasem wkradły się bardziej żywe barwy. 

Cafe Singer, 1879

poniedziałek, 28 sierpnia 2023

niedziela, 20 sierpnia 2023

Podziemne Miasto Osówka

Ten tajemniczy kompleks znajduje się w Górach Sowich i jest jednym z siedmiu tego typu obiektów budowanych tu przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. 

Podziemne Miasto Osówka

Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Kotlinie Kłodzkiej. Słynie ze swoich leczniczych wód i Parku Zdrojowego. Sercem Parku Zdrojowego jest klimatyczna pijalnia wód. Ulica Zdrojowa to długi deptak gdzie toczy się głównie życie towarzyskie. Tu też  znajdują się sklepy, kramy z pamiątkami, małe kawiarenki i restauracje.  Historia uzdrowiska  Polanicy sięga XIX wieku.

Pijalnia wód w Polanicy-Zdrój

sobota, 19 sierpnia 2023

Wambierzyce

Wambierzyce to malowniczo położona miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku, leżąca na przedpolu gór Stołowych. Słynie z ośrodka pielgrzymkowo-turystycznego nazywanego dolnośląską Jerozolimą. Obecny kościół powstał w latach 1715-1723. 

Bazylika w Wambierzycach

Srebrna Góra - największa górska twierdza w Europie

Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Została wzniesiona w latach 1765–1777 według projektu pruskiego inżyniera, zmodyfikowanego przez samego króla Fryderyka Wielkiego. 

Twierdza Srebrna Góra z lotu ptaka (wikipedia.org)

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Olsztyn - Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła

Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła jest najstarszą budowlą sakralną w mieście w Olsztynie (1452), a także unikatowym zabytkiem w skali regionu. Jest kościołem farnym, parafialnym, od 1945r. prokatedrą, od 1973 konkatedrą, od 2004 bazyliką mniejszą.

Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła

Olsztyn - Zamek Kapituły Warmińskiej

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – wybudowany w połowie XIV wieku w stylu gotyckim przez kapitułę warmińską, która była jego właścicielem do roku 1772. Zamek pełnił funkcje obronne oraz był siedzibą min. administratora dóbr kapituły. Najsławniejszym mieszkańcem zamku był Mikołaj Kopernik, który pełnił obowiązki administratora w latach 1516–1521. Na jednej ze ścian zachowała się po nim oryginalna tablica astronomiczna. W dawnym refektarzu oraz komnacie administratora znajdują się unikalne sklepienia kryształowe datowane na ok. 1520 rok. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.

Zamek Kapituły Warmińskiej - najstarszy i najbardziej okazały zabyt Olsztyna.

niedziela, 13 sierpnia 2023

Olsztyn

Olsztyn został założony na początku XIV na terenie państwa krzyżackiego. Należał on i był zarządzany przez biskupów warmińskich, którzy rezydowali w Lidzbarku. Dopiero w 1772 dobra kościelne zostały zsekularyzowane przez pruskiego zaborcę, a w 1795 stolicę wówczas już archidiecezji przeniesiono do Olsztyna. Olsztyn przeszedł na stronę polską za sprawą króla Władysława Jagiełły, który w w 1410 roku zdobył go bez walki. Na mocy postanowień pokoju toruńskiego w 1466 Olsztyn stał się częścią Korony.

Widok na Olsztyn

sobota, 12 sierpnia 2023

Wystawa JERZY DUDA-GRACZ. REMANENTY

Wystawa dzieł Jerzego Dudy-Gracza w Muzeum Sztuki Fantastycznej. Wyboru prac dokonała córka malarza Agata Duda-Gracz. To była Największa od wielu lat retrospektywna wystawa prac artysty w Warszawie. Zgromadzono blisko 60 dzieł.

"Autoportret"

sobota, 5 sierpnia 2023

Muzeum Narodowe w Poznaniu - Jacek Malczewski

Jacek Malczewski to krakowski malarz związany od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku z Wielkopolską. Artysta obsesyjnie wiązał swą malarską myśl z wydarzeniami polskich dziewiętnastowiecznych powstań, przywoływał postaci Starego i Nowego Testamentu, sięgał po greckie mity i polską sztukę ludową. Był rysownikiem i kolorystą o nieograniczonych możliwościach.

Błędne Koło, 1897
Błędne koło to obraz przedstawiający fantastyczną scenę splecionych w tanecznym kręgu satyrów i bachantek, nagich postaci w szynelach i kajdanach oraz chłopów w krakowskich strojach zawiera ważne wątki młodo-polskiego symbolizmu. Wyobrażenie malarczyka siedzącego na drabinie, otoczonego śnionymi na jawie postaciami, to nie tylko wskazanie na absorbujące wyobraźnię malarza znaczenia związane z mitologią, narodową martyrologią i folklorem, ale także wieloznaczna refleksja o istocie sztuki i przeznaczeniu artysty.

Muzeum Narodowe w Poznaniu - Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki

Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu - "Idę w świat i trwam. Na ekspozycji znalazły się 34 Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki ewakuowane tymczasowo ze Lwowa do Polski

Portret Małgorzaty i Karola Lanckorońskich, 1905

poniedziałek, 31 lipca 2023

Lublin

Lublin - stolica województwa lubelskiego. Miasto z przebogatą historią i architekturą. W wiekach XV–XVI Lublin przeżywał rozkwit dzięki szlakowi handlowemu znad Morza Czarnego na zachód Europy. W 1569 w Lublinie zawarto unię lubelską. 19 lipca 1569 na sejmie w Lublinie książę pruski Albrecht Fryderyk Hohenzollern złożył hołd lenny Zygmuntowi II Augustowi. 

Rynek Starego Miasta w Lublinie i Wieża Trynitarska

Archikatedra Lubelska

Kościół pw. świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty powstał w latach 1586-1604, z myślą o przybyłych do Lublina jezuitach. Jest jednym z pierwszych barokowych budynków wzniesionych poza Włochami! Po utworzeniu diecezji lubelskiej, w 1805 r. świątynia stała się katedrą. Po zniszczeniach, jakich doznała w czasie II wojny światowej, została odbudowana i w takiej postaci możemy ją oglądać do dziś.

Archikatedra Lubelska pw. świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty

niedziela, 30 lipca 2023

Lublin - Donżon

Lubelski Donżon to zabytek architektury romańskiej w obrębie kompleksu zamkowego.Romańska wieża obronna, nazywana także „donżonem”, jest najstarszą budowlą na wzgórzu zamkowym w Lublinie . 

Donżon w Lublinie

Muzeum Narodowe w Lublinie - Malarstwo cerkiewne

Wystawa "Malarstwo cerkiewne" w Muzeum Narodowym w Lublinie prezentuje ikony i obrazy cerkiewne pochodzące z Lubelszczyzny, zarówno ze świątyń prawosławnych, jak i unickich. Są to głównie wizerunki funkcjonujące niegdyś jako część ikonostasu, ale także obiekty mające szczególne miejsce we wschodniej obrzędowości.

św Jerzy - Zaborce

Muzeum Narodowe w Lublinie - Tamara Łempicka

Wystawa obrazów Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Lublinie. Na pokaz „Tamara Łempicka – ponad granicami” składa się dwanaście płócien oraz sześć prac na papierze, prezentujących wszystkie okresy jej twórczości. Prace przyjechały z Meksyku, gdzie Łempicka mieszkała w ostatnich latach życia i zmarła w 1980 roku.

Tamara zielonym Bugatti