poniedziałek, 31 lipca 2023

Lublin

Lublin - stolica województwa lubelskiego. Miasto z przebogatą historią i architekturą. W wiekach XV–XVI Lublin przeżywał rozkwit dzięki szlakowi handlowemu znad Morza Czarnego na zachód Europy. W 1569 w Lublinie zawarto unię lubelską. 19 lipca 1569 na sejmie w Lublinie książę pruski Albrecht Fryderyk Hohenzollern złożył hołd lenny Zygmuntowi II Augustowi. 

Rynek Starego Miasta w Lublinie i Wieża Trynitarska
Brama Krakowska to symbol miasta. Była ona budowlą reprezentacyjną, przez którą wjeżdżały orszaki monarsze i poselskie. To tutaj mieścił się też punkt obserwacyjny straży ogniowej, to stąd płynęły w miasto dźwięki hejnału miejskiego.

Brama powstała w XV w. wraz z murami miejskimi, a nazwę swą zawdzięcza historycznemu szlakowi, który prowadził tędy z Krakowa do Wilna. Do budowy bramy użyto cegły i kamienia wapiennego, a nadbudowa powstała z zeszklonej cegły. Ośmioboczna, otynkowana wieża pochodzi z połowy XVI w. Budowlę nakrywa barokowy hełm z umieszczonym na jego szczycie monogramem SAR (Stanislaus Augustus Rex).

Obecny wygląd Bramy Krakowskiej to wynik prac konserwatorsko-budowlanych z lat 1959-1964, kiedy to przywrócono jej historyczny wygląd. Wtedy także wnętrze zaadaptowano na potrzeby wspomnianego muzeum.

Brama Krakowska
Brama Krakowska
Rynek Starego Miasta  otaczają kamienice bogato zdobione i w dużej części odnowione budynki.

Trybunał Koronny na Rynku Starego Miasta



Sgraffitowe medaliony z portretami literatów związanych z Lublinem na elewacji Kamienicy Klonowica (pierwsza z lewej)


Kamienica Konopniców (ta na niebiesko)

Plac po Farze i widoczne fundamenty dawnego kościoła pw. św. Michała Archanioła




Rynek Starego Miasta i Wieża Trynitarska
Wieża Trynitarska znajduje się naprzeciwko Kamienia Nieszczęścia. Nazwa jej nawiązuje do zakonu trynitarzy, którzy na przełomie XVIII i XIX w. byli w posiadaniu dawnych zabudowań jezuickich
.
Budowę wieży, projektu włoskiego architekta Antonio Corazziego, ukończono w 1827 r. i od tego czasu jej wygląd nie zmieniał się, mimo, że w czasie II wojny światowej, podczas bombardowania Lublina, został uszkodzony dach oraz okna wieży, a wnętrze zostało zdewastowane. Podstawą wieży pozostał średniowieczny mur obronny, a sama budowla – w stylu neogotyckim – ma wysokość ok. 60 metrów. Posiada czworoboczny korpus i ośmioboczną nadbudowę ze stożkowym dachem krytym blachą. Elewacje Wieży Trynitarskiej od strony Starego Miasta i placu Katedralnego są identyczne, a od wschodu i zachodu przylegają do niej budynki dawnych zabudowań jezuickich.

Wieża Trynitarska
Archikatedra Lubelska pw. świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty (więcej)
Archikatedra Lubelska pw. świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty (więcej)




Koziołek Światłowid – jedna z 7 rzeźb na Szlaku Lubelskiego Koziołka

Brama Grodzka prowadzi nas do Zamku Lubelskiego

Zamek Lubelski
to kolejny – historyczny i architektoniczny – symbol Lublina. Uważa się, że już w VI w.n.e. istniała tu wczesnośredniowieczna osada, w XII w. swoją siedzibę miał kasztelan, a w XIII w. wybudowano istniejącą do dziś okrągłą wieżę obronną. Gotycki zamek został zaś wzniesiony w I poł. XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. W 1569 r. w murach zamku obradował sejm, na którym podpisano dokument unii lubelskiej (polsko-litewskiej). XVII w. przyniósł wojny, które doprowadziły do zniszczenia i ostatecznie, w XVIII w., do rozebrania zamku. Z dawnego zespołu zabudowań do dzisiaj zachowała się jedynie wspomniana wieża tzw. donżon, gotycka kaplica Trójcy Świętej oraz fragment gotyckiej baszty zwanej żydowską. Na terenie zamku mieści się Muzeum Narodowe w którym można m. in. obejrzeć j największa kolekcję obrazów Tamary Łempickiej w Polsce.

Wystawy stałe prezentowane w muzeum:
  • Monety i Medale na Ziemiach Polskich od X do XX Wieku
  • Śladami Przeszłości. Najdawniejsze Dzieje Ziemi Lubelskiej
  • Historia Uzbrojenia i Malarstwo Batalistyczne
  • Galeria Sztuki Zdobniczej i Malarstwa Europejskiego od XVI do XX Wieku
  • Grupa Zamek i Awangarda
  • Galeria Malarstwa Polskiego XIX–XX Wieku
  • Galeria Malarstwa Cerkiewnego
 Lubelski Zamek
Wieża Zamkowa Donżon (więcej)
Tamara Łempickia, Tamara zielonym Bugatti w 


Dziedziniec  Lubelskiego Zamku, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Narodowe 

Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie to jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Doskonałe zespolenie gotyckiej architektury z bizantyńsko-ruską polichromią wnętrza czyni z niej zabytek unikatowy w skali międzynarodowej.

Kaplica Trójcy Świętej - to tu Wschód spotyka się z Zachodem.

Panorama Lublina z Donżon





Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Przypisy:
Lublin – co zobaczyć w jeden dzień | Atrakcje i zabytki Miasta Inspiracji

Zamek królewski w Lublinie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz