niedziela, 5 listopada 2023

Tokio - Pałac Cesarski i ogrody

Pałac Cesarski w Tokio jest główną rezydencją cesarza Japonii. Znajduje się on w dzielnicy Chiyoda, bardzo blisko stacji kolejowej. Powierzchnia całego pałacu, z kompleksami budynków do różnego przeznaczenia, równa się z powierzchnią Parku Centralnego w Nowym Jorku i wynosi 341 hektarów.

Mury Pałacu Cesarskiego
Zwiedzający mogą korzystać tylko z dwóch wejść - od wschodu i od północy, natomiast brama znajdująca się najbliżej głównego wejścia jest dostępna tylko dla pielgrzymów. Wyjątkowym dniem dla Japończyków jest 23 grudnia – dzień urodzin cesarza. Wtedy to dostępna jest także zachodnia część parku, która w resztę dni w roku pozostaje zamknięta dla zwiedzających.

Okolica Pałacu Cesarskiego
Wejście do Pałacu Cesarskiego zamknięte dla zwiedzających
Mury Pałacu Cesarskiego
Mury Pałacu Cesarskiego
Mury Pałacu Cesarskiego

Wschodni Ogród Pałacu Cesarskiego (Imperial Palace East Gardens), zwany również Kōkyo Higashi Gyoen to teren byłego zamku Edo, a obecnie część Pałacu Cesarskiego. Po dawnym Zamku Edo pozostały jedynie stare, kamienne fundamenty, na których wzniesiono obecną rezydencję cesarzy. Część kompleksu cesarskiego jest na co dzień niedostępna. Chodzi głównie o obszar, na którym znajduje się Pałac Cesarza. Z reszty terenu można swobodnie korzystać. 

Brama prowadząca do Wschodniego Ogrodu Pałacu Cesarskiego















Jeszcze w XIX w. w samym centrum Edo, czyli współczesnego Tokio stał potężny Zamek Edo. Był on siedzibą Siogunów Tokugawa, czyli władców z tego rodu. Po obaleniu siogunatu w 1868 roku stolicę cesarstwa przeniesiono z Kioto do Edo. Wówczas Pałac-Zamek stanowił siedzibę cesarzy. W 1923 roku trzęsienie ziemi w regionie Kanto spowodowało ogromny pożar. Kataklizm zrujnował ponad połowę Tokio wraz z Pałacem Cesarskim. Ponadto zginęło 140 tys. osób. Kompleks pałacowy zaczęto odbudowywać. Jego żywot jednak nie trwał zbyt długo. Nie minęło nawet 20 lat i rozpętała się II Wojna Światowa. Wojska alianckie zrzuciły na Tokio bomby, które zabiły ok. 100 tys. osób – to więcej niż przy słynnym ataku na Hiroszimę i Nagasaki. Pałac Cesarski również uległ potężnym zniszczeniom. Po wojnie wszczęto renowacje cesarskich obiektów, a w 1968 zakończono budowę.







Mapa Wschodniego Ogrodu Pałacu Cesarskiego (Imperial Palace East Garden)
Droga z dworca kolejowego Tokio do Pałacu Cesarskiego i ogrodów
Mapa kompleksu cesarskich ogrodów w skład których wchodzi  Wschodni Ogród 



Brak komentarzy :

Prześlij komentarz