sobota, 25 września 2021

Chugach Mtn - Eklutna Lake

Jedno z ostatnich miejsc, które widzieliśmy przed wylotem z Anchorage to jezioro Eklutna. Jezioro jest imponująco położone pośród gór Chugach w Parku Stanowym o tej samej nazwie. Jesień i przykryte śniegiem szczyty gór Chugach dodatkowo dodały uroku temu miejscu.

Jezioro Eklutna oddalone jest tylko 35 km od Anchorage. Do jeziora wiedzie bardzo widokowa droga, a nad samym jeziorem znajduje się duży kemping i mnóstwo pieszych szlaków.

Eklutna Lake

Zatoka Turnagain Arm

Seward Highway to 200-kilometrowa droga łącząca Anchorage z portem Seward w Resurrection Bay. Ze względu na swoje naturalne piękno Seward Highway został uznany za National Scenic Byway i All-American Road. Jest to jedna z bardziej spektakularnych dróg na Alasce jak i całej Ameryce.
   
Zatoka Turnagain Arm i góry na półwyspie Keani

Alyeska Resort - Girdwood

Alyeska Resort w Girdwood to jedyny na Alasce całoroczny ośrodek turystyczny. Do kurortu Alyeska przyjeżdża się przed wszystkim na narty, ale jest tu co robić o każdej porze roku, zwłaszcza że jest to dobry punkt wypadowy na półwysep Kenai. Resort otoczony jest potężnymi górami Chugach i położony jest w alpejskiej dolinie tylko kilka km od wybrzeża. Położenie resortu jest jednym słowem spektakularne i tak właściwie to trudno o lepszą lokalizację. Alyeska to góra, od której został nazwany resort.

Jedziemy kolejką na górę

piątek, 24 września 2021

Kenai Fjords NP - Exit Glacier

Przy okazji rejsu w Seward odwiedziliśmy Exit Glacier w Parku Narodowym Kenai Fjords. Exit Glacier jest tym najbardziej dostępnym z wszystkich lodowców na Alasce, ale jest także najszybciej cofającym się. Lodowiec jest częścią wielkiej czapy lodowej na półwyspie Kenai - Harding Icefield. 

Widok na Exit Glacier

Kenai Fjords, czyli płyniemy na rejs do lodowców

Rejs do lodowców w Parku Narodowym Kenai Fjords był najlepszym z trzech jakie zrobiliśmy podczas tego wyjazdu na Alaskę. Na 6-cio godzinny rejs po Zatoce Wniebowstąpienia wypłynęliśmy z portu Seward położonego w głębi jednego z malowniczych fiordów. Wycieczka katamaranem to fascynująca podróż wzdłuż wybrzeża, pośród wysp, zatok i cieśnin, a kulminacyjnym punktem programu są lodowce Holgate i Aialik schodzące Oceanu z wielkiego pola lodowego Harding Icefield. 

Przed czołem lodowca Aialik

środa, 22 września 2021

Whittier - 26 Glacier Cruise

Tego dnia odwiedziliśmy miasteczko Whittier i w planie mieliśmy wycieczkę do lodowca Portage. Niestety pogoda było zupełnie barowa i w ostatniej chwili zdecydowaliśmy się na rejs statkiem po Zatoce Księcia Williama. Whittier to bardzo interesujące miejsce. Jedyna droga do miasta prowadzi przez wydrążony w górze, jednopasmowy tunel kolejowy. Ruch samochodowy przez tunel odbywa się wahadłowo. Tunel jest otwierany tylko na 15 minut co godzinę w każdym kierunku.  Czasami tunel jest zamykany na dłużej, aby przepuścić pociąg. W nocy tunel jest w ogóle zamknięty. Ci co nie zdążą wyjechać z Whittier muszą czekać do rana i stają POW - czyli Prisoners of Whittier. Przejazd tunelem zabiera ok. 10 minut i kosztuje $13.

Na rejsie do lodowców po Zatoce Księcia Williama z Whittier (Blackstone Glacier)

Chugach Mtn - Crow Pass

Nasz wyjazd na Alaskę skoncentrował się w dużej mierze wokół gór Chugach. Góry objechaliśmy dookoła, zaliczyliśmy dwa rejsy do lodowców w Zatoce Księcia Williama: jeden z Valdez, a drugi z Whittier. Wreszcie na pięć dni zamieszkaliśmy w samym centrum gór w Alyeska Resort w miejscowości Girdwood. Wypadało się także wybrać na jakiś konkretny szlak górski, a taki akurat znajdował się niedaleko naszego hotelu. Szlak do przełęczy Crow uznawany jest za jeden z najlepszych w górach Chugach. Do początku szlaku prowadzi przepiękna 11 kilometrowa droga, najpierw asfaltowa, a potem szutrowa, kończąca się dużym parkingiem pośrodku gór. Odejście tej drogi jest dobrze oznaczone i znajduje niedaleko zjazdu z Seward Hwy w Girdwood.

Na przełęczy Crow (1183 m)

wtorek, 21 września 2021

Homer, czyli jesteśmy na końcu świata

Miasteczko Homer położone jest malowniczo nad brzegiem zatoki Kachemak na półwyspie Kenai. Homer ma przydomek „Miasteczka na Końcu Drogi”, gdyż położony jest na samym końcu Sterling Hwy. Ale Homer to przed wszystkim „Światowa Stolica Halibuta”, którego się tu łowi od maja do września. Ponadto łowi się tu łososia królewskiego (od maja do czerwca) i łososia srebrnego (w sierpniu).

Homer  - miasteczko na końcu półwyspu Kenai znane jako "Halibut Fishing Capital of the World"

Ninilchik - Kenai Peninsula Alaska

W drodze do Homer na półwyspie Kanai zatrzymaliśmy się w miejscowości o swojsko brzmiącej nazwie - Ninilchik, aby obejrzeć tamtejszą cerkiew Przemienienia Pańskiego. Cerkiew położona jest malowniczo nad zatoką Cooka tuż przy Sterling Hwy. Ninilchik to „najbardziej” rosyjska miejscowość na Alasce. Została założona przez pracowników Rosyjsko-Amerykańskiej Kompanii Handlowej w 1847 roku. Kiedy w 1867 roku Alaska przeszła w posiadanie USA, część mieszkańców wróciła do Rosji, a część pozostała w Ameryce. Rosyjscy przesiedleńcy zbudowali prawosławną cerkiew oraz szkołę i przez długi czas żyli w całkowitej izolacji, ponieważ do Zatoki Cooka nie wpływały statki.
 
Rosyjski ortodoksyjny kościół Przemienienia Pańskiego w Ninilchik z 1901 roku

Kenai Peninsula - Alaska

Półwysep Kenai to Alaska w pigułce. Mamy tu wszystko co typowe dla Alaski: ośnieżone szczyty, pola lodowe, fiordy i zatoki, wyspy wulkaniczne, jeziora oraz dziką zwierzynę. Droga prowadząca na półwysep wiedzie brzegiem oceanu wzdłuż ogromnej zatoki wcinającej się głęboko w ląd Turnagain Arm, gdzie pływy morskie sięgają ponad 5 m! Trochę sentymentalny był ten powrót, bo tu kiedyś stawialiśmy pierwsze kroki na Alasce. Tych kroków było całkiem sporo, biorąc uwagę że przeszliśmy wtedy Półwysep Kenai w poprzek (więcej).

Kenai Peninsula widziana z drugiej strony zatoki Turnagain 

poniedziałek, 20 września 2021

Alaska Range - Parks Hwy

W drodze powrotnej do Anchorage jechaliśmy drogą Parks Hwy, ale niestety pogoda się popsuła. Po drodze zatrzymaliśmy się na chwilę w Denali NP Visitor Center. Sam Park o tej porze roku był już częściowo zamknięty i były to ostanie dni kiedy jeszcze Visitor Center był otwarty.

Alaska Range

Chena Hot Springs - Alaska

Nasza przejażdżka na północ Alaski zakończyła się w okolicach Fairbanks. O tej porze roku w samym Fairbanks nie działo się już nic specjalnie ciekawego, więc na tą jedną noc wybraliśmy się do pobliskiego uzdrowiska Chena Hot Springs. Dawno już nie robiliśmy czegoś takiego jak kąpiel w gorącym jeziorku na otwartej przestrzeni. Chena Hot Springs znajduje się prawie 100 km od Fairbanks i można tam dojechać normalną asfaltową drogą. Przy sprzyjających warunkach podczas kąpieli można nawet podziwiać zorze polarną. 

Największą atrakcją Chena Hot Springs jest to jeziorko z gorącymi źródłami

niedziela, 19 września 2021

Alaska Range - Richardson Hwy

Kolejny ciekawy odcinek Richardson Hwy to przejazd przez Alaska Range. Tu też można zobaczyć kilka razy rurociąg Trans-Alaska.

Richardson Hwy przecinający Alaska Range 

Wrangell–Saint Elias National Park

Odwiedzić Park Narodowy Wrangell–Saint Elias, to na razie nasze niespełnione marzenie. Wracając z Valdez zobaczyliśmy park, co prawda z daleka, ale co to był za widok i to jeszcze w przepięknej jesiennej aurze. Zajrzeliśmy także do Visitor center, gdyż ten znajduje się tuż przy Richardson Hwy.

Widok na góry Wrangell z drogi do Chitina. Daleko tą drogą nie pojechaliśmy, ale wygląda bardzo zachęcająco. No i ta przestrzeń, jak wszędzie na Alasce

Chugach Mtn - Richardson Hwy

Jadąc z Valdez do Fairbanks, Richardson Highway przecina góry Chugach i uznawany jest na tym odcinku za jedną z bardziej widokowych dróg w Ameryce. Niektóry fragmenty drogi są tu wręcz spektakularne. Zatrzymywaliśmy się wielokrotnie: na przełęczy Thompson, przy lodowcu Worthington i wielu innych miejscach. Był piękny słoneczny dzień ze złotą jesienią.

Richardson Hwy przecinający góry Chugach

Chugach Mtn - Worthington Glacier

Lodowiec Worthington znajduje się niedaleko przełęczy Thompson. Lodowiec jest bardzo łatwo dostępny z autostrady Richardson.

Worthington Glacier

Chugach Mtn - Thompson Pass

Jadąc do Valdez Richardson Hwy przecina góry Chugach na przełęczy Thompson. Choć to tylko 843 m, to jednak  przełęcz Thompson uznawana jest za najniebezpieczniejsze miejsce na Alasce, ponieważ podczas zimy spada tu aż od 10 – 20 metrów śniegu. 

Przełęcz Thompson w górach Chugach

sobota, 18 września 2021

Columbia Glacier

Lodowiec Columbia pokrywa część pasma górskiego Chugach, znajdując ujście w Zatoce Księcia Williama. Lodowiec jest ogromny. Jego powierzchnia wynosi ok. 1100 km kw. z wieloma odnogami. Lodowiec Columbia został po raz pierwszy udokumentowany w 1794 roku. W tych czasach jego długość wynosiła ok. 65 km. W latach 80-tych XX wieku rozpoczęło się gwałtowne cofanie i w 1995 roku miał on 57,6 km. Do 2000 roku skurczył się do długości 54,5 km, a obecnie jego długość to 51 km. Lodowce Alaski należą do szybkich, płyną po kilka, lub nawet kilkanaście metrów dziennie. Lodowiec Columbia, jest rekordzistą – w sprzyjających warunkach potrafi przepłynąć około 100 metrów w ciągu doby.

Columbia Glacier 

Valdez, czyli jesteśmy na końcu świata

Valdez to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek w stanie Alaska i jest ono kwintesencją tego stanu. Mamy tu ocean, wysokie góry, dziką przyrodę, lodowce i bogatą historię począwszy od gorączki złota. Valdez jest ulokowane na wewnętrznym brzegu Zatoki Księcia Williama. W Valdez znajduje się także ważny port morski i terminal morski Ropociągu Trans-Alaska. Stąd jest transportowana cała ropa naftowa wydobywana na północy stanu w okolicach Prudhoe Bay.

Port Valdez w Zatoce Księcia Williama. Nazwa zatoki została nadana na cześć następcy tronu brytyjskiego, późniejszego króla Wilhelma IV (ang. William). Te wiszące ryby to świeżo złowione Halibuty

piątek, 17 września 2021

Anchorage - Valdez

W naszych podróżach po USA zdecydowanie zaniedbaliśmy Alaskę. W sumie start mieliśmy dobry, bo ponad 20 lat temu przeszliśmy z plecakami i namiotem półwysep Kenai (więcej). Potem jednak była długa przerwa. Powstawały jakieś plany powrotu, ale nic z nich nie wynikło. Wszystko to zmieniło się z okazji tego wyjazdu. Tym razem plan został nieco "wygładzony" i postanowiliśmy objechać co się da (tylko asfaltowe drogi), zaliczyć kilka rejsów do lodowców i trochę pochodzić po górach.

Widok z Glenn Hwy na lodowiec Matanuska

Eklutna Village Historical Park

Eklutna Village Historical Park to bardzo interesujące antropologicznie miejsce, gdzie kultura rosyjska zmieszała się z atabaskańską. W parku można zobaczyć Cerkiew św. Mikołaja i około 80 pomalowanych na jaskrawe kolory nagrobków-domków (spirit houses), w których pochowani są prawosławni Indianie.

Cerkiew św. Mikołaja w Eklutnej