W drodze do Homer na półwyspie Kanai zatrzymaliśmy się w miejscowości o swojsko brzmiącej nazwie - Ninilchik, aby obejrzeć tamtejszą cerkiew Przemienienia Pańskiego. Cerkiew położona jest malowniczo nad zatoką Cooka tuż przy Sterling Hwy. Ninilchik to
„najbardziej” rosyjska miejscowość na Alasce. Została założona przez pracowników Rosyjsko-Amerykańskiej Kompanii Handlowej w 1847 roku. Kiedy w 1867 roku Alaska przeszła w posiadanie USA, część mieszkańców wróciła do Rosji, a część pozostała w Ameryce. Rosyjscy przesiedleńcy zbudowali prawosławną cerkiew oraz szkołę i przez długi czas żyli w całkowitej izolacji, ponieważ do Zatoki Cooka nie wpływały statki.
|
Rosyjski ortodoksyjny kościół Przemienienia Pańskiego w Ninilchik z 1901 roku |
W 1917 roku rosyjska szkoła została zamknięta. Władze Stanów Zjednoczonych robiły wszystko, aby ludność Alaski zapomniała ojczystą mowę. Rząd realizował politykę asymilacji wobec rdzennych narodów półwyspu, dzieci były karane za używanie ojczystego języka w szkołach: zmuszano ich na przykład do mycia języka mydłem. Tym niemniej najstarsi mieszkańcy Ninilchika, choć nie znają już cyrylicy, nie zapomnieli całkiem języka rosyjskiego.
Ponad 70% słów dialektu, w jakim rozmawiają mieszkańcy Ninilchika to zwykłe rosyjskie słowa, których brzmienie uległo niewielkiej zmianie. Część słów pochodzi z języka angielskiego. Jest to mieszanka języków, gdyż Rosjanie na Alasce zapożyczyli część wyrazów od swoich żon — Eskimosek lub Aleutek. Oprócz tego zarówno w Ninilchiku, jak i nawet w pobliskich miejscowościach, gdzie ludzie nie znają rosyjskiego, zachowała się tradycja krzyczenia na weselach tradycyjnego rosyjskiego „gorzko!".
|
Widok na zatokę Cooka |
Przypisy:
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz