środa, 26 lipca 2023

Malbork - Zamek Średni

Gotycki zamek krzyżacki w Malborku jest jednym z najsłynniejszych polskich zamków, choć nie został wzniesiony przez naszych przodków, a przez zakon krzyżacki. Ta otoczona fosą warownia od początku swojego istnienia ok. roku 1300 była siedzibą wielkich mistrzów zakonu oraz władz Prus Zakonnych, natomiast w latach 1457 do 1772 stanowiła rezydencję królów Polski. Dwukrotnie niszczony oraz rekonstruowany zamek został w połowie ubiegłego stulecia wpisany do rejestru zabytków, następnie uznany za pomnik historii i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od roku 1961 stanowi siedzibę Muzeum Zamkowego.

Widok na Zamek krzyżacki w Malborku
Do dziś zachowały się mury obronne, bramy, ratusz oraz kościół. Miasto i zamek były kiedyś jedną wielką fortecą, jednak ciekawostką jest, że to zamek był większy od miasta, a nie odwrotnie. Zespół zamkowy obejmuje trzy części: Zamek Wysoki, Zamek Średni oraz Zamek Niski, a zwiedzanie całości z przewodnikiem zajmuje nawet ponad 3 godziny. Od kilku lat organizowane są tam inscenizacje zdobywania zamku przez wojska polsko-litewskie po bitwie pod Grunwaldem, a w okresie letnim można być świadkiem spektaklu światła i dźwięku.




W niszy wieży kościoła NMP znajduje się i z daleka przyciąga wzrok figura Madonny z Dzieciątkiem. Została wykonana w 1340 r. i miała ponad osiem metrów wysokości. W tamtym czasie była to największa średniowieczna rzeźba w Europie i nazywano ją Kolosem z Malborka. 

 Do 1945 roku figura była symbolem miasta. Podczas działań wojennych większość zamku, wieża, kościół oraz figura zostały zniszczone. Kościół odbudowano w latach sześćdziesiątych jednak figura wróciła na swoje miejsce dopiero w 2016 r. Została wykonana w ponad połowie z oryginalnych części, które zostały wydobyte z powojennych ruin. Posąg oklejony jest mozaiką (ponad 300 tys. elementów).

Figura Madonny z Dzieciątkiem
































































Dziedziniec Zamku Średniego
Zamek Średni
Wystawa bursztyny na Zamek Średnim
Bursztynowe Słowiki na wystawie bursztynu


Wejście na Zamek Wysoki (więcej)
Posągi Wielkich Mistrzów na dziedzińcu zamku


Po prawej Zamek Wysoki
Widok na zamek w Malborku od strony Nogatu

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz