wtorek, 4 lipca 2023

Berlin

Berlin to nowoczesna stolica z modernistyczną architekturą świetnie komponująca się z zabytkowymi budowlami z minionych stuleci.

Pierwsze wieczorna spotkanie z Bramą Brandenburską. Przez ponad kilometr wędrówki do Bramy  towarzyszył nam obezwładniający zapach kwitnących lip. Sama aleja nosi odpowiednią jak na tę porę roku nazwę - Unter den Linden (Aleja pod lipami).
Gdy 13 sierpnia 1961 roku w Berlin stanął betonowy mur, który podzielił całą Europę, Brama Brandenburska wylądowała w jego środku. Była otoczona, przez co nie było do niej dostępu, ani z jednej, ani z drugiej strony! Stała się symbolem podziału Berlina oraz całego, ówczesnego, powojennego świata! Miały do niej dostęp tylko NRD-owskie służby, niektórzy wysoko postawieni urzędnicy państwowi oraz personel.Po upadku Muru Berlińskiego w listopadzie 1989 roku Brama stanęła na drodze entuzjastycznie nastawionego tłumu. Pokojowa rewolucja pozbawiła kwadrygę kilku elementów. W pamiętną sylwestrową noc parę osób wdrapało się na Bramę i ukradło części boskiego rydwanu. Po latach zamknięcia w wymurowanym przez politykę więzieniu oraz po przeżyciach po otwarciu granicy dzielącej Berlin Brama Brandenburska potrzebowała kolejnej rekonstrukcji i odświeżenia.

Od 2000 roku, przez kolejne dwa lata, Brama ponownie została zamknięta dla Berlińczyków i turystów. Tym razem przyczyną tego była jej wielka renowacja, która kosztowała w sumie aż 6 milionów euro!!! Bramę Brandenburską hucznie otworzono na nowo w 2002 roku, 3. października, w 15. rocznicę Zjednoczenia Niemiec!Utrzymanie Bramy Brandenburskiej kosztuje rocznie około 200 tysięcy euro, a jej podobizna znajduje się na rewersach monet oraz na znaczkach pocztowych. Jest głównym miejscem turystycznych spotkań w Berlinie oraz jednym z najpopularniejszych jego zabytków i symbolem za granicą.

Brama Brandenburska
Boskie Rydwan (kwadryga) na górze Bramy Brandenburskiej

Berlińska Wieża Telewizyjna, pierwotnie zbudowana przez niemiecką pocztę w 1969 roku, jest prawdopodobnie jednym z najbardziej charakterystycznych punktów orientacyjnych w mieście.Ze swoimi 368 metrami budynek ten nie ma sobie równych w całych Niemczech.

Berliner Fernsehturm (Wieża Telewizyjna)
Fontanna Neptuna i Czerwony Ratusz


Katedra Berlińska (więcej)





Unter den Linden (Aleja pod lipami).




Przypisy:

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz