Budowla powstała na bazie szkiców Fryderyka Wilhelma IV, pod kierownictwem Ludwiga Persiusa, Friedricha Augusta Stülera i Ludwiga Ferdinanda Hessego. Z pierwotnego planu pałacu letniego zrealizowano jedynie fragment – fasadę z dwiema wieżami. Park wokół budowli zaprojektował Peter Joseph Lenné.
Belweder na wzgórzu Pfingstberg |
W pierwszej fazie budowy (1847-1852) powstała fasada z dwiema 25-metrowymi wieżami, wolno stojące schody oraz boczne perystazy otaczające dziedziniec ze zbiornikiem wodnym. Rezerwuar jest po dziś dzień zasilany przez pompownię Meierei w Nowym Ogrodzie.
Po II Wojnie Światowej zamknięto cały kompleks, z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo z terenem wojskowym oraz strefą graniczną. To doprowadziło do powolnej dewastacji obiektu. W kwietniu 2001 roku otwarto Zachodnią Wieżę Belwederu, a w 2003 roku dokonano renowacji Wschodniej Wieży. Obie obecnie są udostępnione zwiedzającym.
Spacerując po Belwederze, można poczuć atmosferę dawnej epoki i podziwiać przepiękne ogrody. Belweder należy do grupy pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie wpisanych w 1990 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Przypisy:
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz