niedziela, 16 lipca 2023

Góry Świętokrzyskie - Święty Krzyż

Święty Krzyż, czyli Łysa Góra to najbardziej tajemniczy i owiany legendami szczyt Gór Świętokrzyskich, na którym miały odbywać się kiedyś sabaty czarownic. Obecnie to miejsce kultu religijnego z najstarszym polskim sanktuarium. Łysa Góra znana także jako Łysiec, to drugi pod względem wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 595 m n.p.m.  Okolice otaczają malownicze lasy Puszczy Jodłowej.

Święty Krzyż
Na szczycie Łysej Góry możemy zwiedzić sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego. Legenda mówi, że opactwo na Świętym Krzyżu założył  Bolesław Chrobry w 1006 r. Nazwa pochodzi od relikwii drzewa krzyża świętego, na którym umarł Chrystus. Budynki opactwa układają się w czworobok, wśród nich jest kaplica Oleśnickich, będąca grobowcem tej rodziny – to w niej znajdują się relikwie. Na terenie opactwa mieści się Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Przy okazji wizyty w Świętym Krzyżu warto też wejść na wieżę klasztorną. 

Panorama z wieży klasztornej na Świętym Krzyżu
Widok na sąsiednią wieżę telewizyjną. Wzniesiono ją w latach 60-tych. Wieża ma 157 metrów wysokości, a sygnał radiowo-telewizyjny wysyłany z wieży pokrywa całe województwo świętokrzyskie i okolice.  Na teren wieży nie można wchodzić.
Wieża klasztorna w Świętym Krzyżu. Z tarasu wieży można podziwiać pobliskie pasma Gór Świętokrzyskich jak Jeleniowskie, Klonowskie czy Cisowsko-Orłowińskie, a przy sprzyjających warunkach nawet Tatry.
Na początku XIX wieku znaczna część kościoła spłonęła w pożarze. W czasie I Wojny Światowej pozostała część uległa zniszczeniom. Od 1936 roku świątynia stała się domem dla Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Klasztor i kaplicę można zwiedzać.
 

Krużganki klasztoru na Świętym Krzyżu
W kaplicy Oleśnickich przechowywana jest znaczna cząstka relikwii Krzyża Świętego. Umieszczone są one w XVII-wiecznym relikwiarzu ufundowanym przez opata Bogusława Radoszewskiego.

Kaplica Oleśnickich
Nagrobek kasztelana Mikołaja Oleśnickiego i jego żony
Kaplica Oleśnickich
Kaplica Oleśnickich



W budynku klasztoru (osobne wejście) znajdują się także krypty z trumnami benedyktynów niegdyś zamieszkujących klasztor. Większość z trumien pozostaje zamkniętych. Najciekawsza trumna znajduje się w osobnym pomieszczeniu. Znajduje się w niej bardzo dobrze zmumifikowane ciało księcia Jeremiego Wiśniowieckiego.

Krypta Jeremiego Wiśniowieckiego w podziemiach  Świętego Krzyża

Przypisy:

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz