poniedziałek, 31 lipca 2023
Lublin
Archikatedra Lubelska
niedziela, 30 lipca 2023
Lublin - Donżon
Muzeum Narodowe w Lublinie - Malarstwo cerkiewne
św Jerzy - Zaborce |
Muzeum Narodowe w Lublinie - Tamara Łempicka
Muzeum Narodowe w Lublinie - Kaplica Trójcy Świętej
Kaplica Trójcy Świętej - to tu Wschód spotyka się z Zachodem. |
czwartek, 27 lipca 2023
Łazienki Królewskie - Pałac na Wyspie
Pałac na Wyspie |
Łazienki Królewskie - Pałac Myślewicki
Łazienki Królewskie - Biały Dom
Biały Dom, także Biały Domek – klasycystyczny budynek znajdujący się w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wzniesiony w latach 1774–1776 według projektu Dominika Merliniego, który nadał mu cechy podmiejskiej, letniej willi. Jest to pierwszy obiekt zbudowany w Łazienkach przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Biały Dom |
Łazienki Królewskie - Stara Pomarańczarnia
środa, 26 lipca 2023
Malbork - Zamek Wysoki
Malbork - Zamek Średni
sobota, 22 lipca 2023
70. Urodziny warszawskiej Starówki
Jazz na Starówce |
czwartek, 20 lipca 2023
Muzeum Narodowe w Warszawie - Chagall
niedziela, 16 lipca 2023
Góry Świętokrzyskie - Święty Krzyż
Święty Krzyż |
Góry Świętokrzyskie - Łysica
sobota, 15 lipca 2023
Kielce - Pałac Biskupów Krakowskich
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, będący obecnie oddziałem Muzeum Narodowego, stanowi najcenniejszy zabytek architektoniczny Kielc. Jest jedyną w Polsce tak doskonale zachowaną rezydencją epoki Wazów. Budowla została wzniesiona w latach 1637–1644, z inicjatywy Jakuba Zadzika, biskupa krakowskiego. W architekturze, dyspozycji wnętrz i dekoracjach rezydencji widać wpływy zarówno włoskie jak i rodzime.
niedziela, 9 lipca 2023
Kazimierz Dolny
sobota, 8 lipca 2023
Nałęczów
wtorek, 4 lipca 2023
Berliner Dom
Katedra Berlińska |
Berlin
poniedziałek, 3 lipca 2023
Pałac Sanssouci
Pałac Sanssouci został wybudowany w latach 1745-47 na polecenie króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego, według jego własnych szkiców. Powstał na terenie tarasowo ułożonych ogrodów francuskich utworzonych po wycince dębów na potrzeby umocnienia bagiennych terenów Poczdamu. Władca o artystycznej duszy przeznaczył go na swoją letnią rezydencję, w której rzadko przyjmował gości. Tu zmarł w 1786 roku. Jego następca nie przepadał za rezydencją, wróciła ona jednak do łask podczas panowania Fryderyka Wilhelma IV, który zlecił jego przebudowę w latach 1840-32. Po śmierci królowej Elżbiety Ludwiki Wittelsbach we wnętrzach utworzono muzeum, jedną z najstarszych placówek tego typu w Niemczech. Po zakończeniu IWŚ wraz z całym majątkiem Hohenzollernów został upaństwowiony a następnie przejęty przez Zarząd Państwowych Pałaców i Ogrodów i udostępniony publiczności. W 1990 roku, wraz z innymi obiektami znajdującymi się na terenie Parku Sanssouci, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pałac Sanssouci. Sanssouci znaczy "beztroski" , bo beztroskie było wtedy życie jego inwestora, czyli króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Rozmach i przepych widać tu na każdym kroku. |
Belvedere auf dem Pfingstberg (Belweder na wzgórzu Pfingstberg)
Budowla powstała na bazie szkiców Fryderyka Wilhelma IV, pod kierownictwem Ludwiga Persiusa, Friedricha Augusta Stülera i Ludwiga Ferdinanda Hessego. Z pierwotnego planu pałacu letniego zrealizowano jedynie fragment – fasadę z dwiema wieżami. Park wokół budowli zaprojektował Peter Joseph Lenné.
Belweder na wzgórzu Pfingstberg |
Neues Palais
Aby jednak park nie był na jedną modłę, król zlecił budowę Pawilonu Chińskiego - herbaciarni. Chińskie rzeźby muzyków i śpiewaków są jednak bardziej żółte niż sami Chińczycy a i rysy mają bardziej europejskie. To właśnie z Holandii do Prus dotarła moda w XVIII w. na „chinoiserie”, czyli kierunek w sztuce, opierający się na motywach wschodnioazjatyckich. Sami oceńcie, czy to kicz, czy oryginalny rodzynek pośród tego barokowo - rokokowego szaleństwa.
Neues Palais |
niedziela, 2 lipca 2023
Berlin - Neues Museum
Neues Museum |