niedziela, 30 lipca 2023

Muzeum Narodowe w Lublinie - Malarstwo cerkiewne

Wystawa "Malarstwo cerkiewne" w Muzeum Narodowym w Lublinie prezentuje ikony i obrazy cerkiewne pochodzące z Lubelszczyzny, zarówno ze świątyń prawosławnych, jak i unickich. Są to głównie wizerunki funkcjonujące niegdyś jako część ikonostasu, ale także obiekty mające szczególne miejsce we wschodniej obrzędowości.

św Jerzy - Zaborce

Muzeum Narodowe w Lublinie - Tamara Łempicka

Wystawa obrazów Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Lublinie. Na pokaz „Tamara Łempicka – ponad granicami” składa się dwanaście płócien oraz sześć prac na papierze, prezentujących wszystkie okresy jej twórczości. Prace przyjechały z Meksyku, gdzie Łempicka mieszkała w ostatnich latach życia i zmarła w 1980 roku.

Tamara zielonym Bugatti

Muzeum Narodowe w Lublinie - Kaplica Trójcy Świętej

Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie to jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Doskonałe zespolenie gotyckiej architektury z bizantyńsko-ruską polichromią wnętrza czyni z niej zabytek unikatowy w skali międzynarodowej.

Kaplica Trójcy Świętej - to tu Wschód spotyka się z Zachodem.

czwartek, 27 lipca 2023

Łazienki Królewskie - Stara Pomarańczarnia

Stara Pomarańczarnia, także Stara Oranżeria- klasycystyczna pomarańczarnia wzniesiona w latach 1786 - 1788 według projektu Dominika Merliniego.

Stara Pomarańczarnia w Łazienkach Królewskich

środa, 26 lipca 2023

Malbork - Zamek Wysoki

Za drewnianym mostem nad suchą fosą położona jest najważniejsza część krzyżackiej stolicy. Z tradycyjnej bryły na planie równoboku wybijają się wieża główna, kościół Najświętszej Maryi Panny oraz gdanisko. Wkraczających na dziedziniec wita położona w jego centrum studnia, zwieńczona rzeźbą pelikana karmiącego pisklęta własną krwią. Dookoła niej zaś biegnie wspaniały krużganek, dający wrażenie przyklasztornego wirydarza Warte uwagi są tu wzory maswerków jak i wsporniki przedstawiające sceny Starego i Nowego Testamentu. W podziemiach skrzydła północnego przetrzymywano kiedyś więźniów, a pomieszczenie do tych celów nazwano „Witold” – na cześć Wielkiego Księcia Litewskiego.

Wejście na Zamek Wysoki

Malbork - Zamek Średni

Gotycki zamek krzyżacki w Malborku jest jednym z najsłynniejszych polskich zamków, choć nie został wzniesiony przez naszych przodków, a przez zakon krzyżacki. Ta otoczona fosą warownia od początku swojego istnienia ok. roku 1300 była siedzibą wielkich mistrzów zakonu oraz władz Prus Zakonnych, natomiast w latach 1457 do 1772 stanowiła rezydencję królów Polski. Dwukrotnie niszczony oraz rekonstruowany zamek został w połowie ubiegłego stulecia wpisany do rejestru zabytków, następnie uznany za pomnik historii i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od roku 1961 stanowi siedzibę Muzeum Zamkowego.

Widok na Zamek krzyżacki w Malborku

sobota, 22 lipca 2023

70. Urodziny warszawskiej Starówki

22 lipca 1953 r. oddano do użytku Rynek Starego Miasta z częścią okolicznych ulic, odbudowanych po zniszczeniach wojennych. Prace trwały jeszcze kolejne dziesięciolecia, ale właśnie ta data jest symbolicznym zwieńczeniem pierwszego etapu odbudowy. Teraz w tym dniu są obchodzone urodziny Starówki.

Jazz na Starówce

czwartek, 20 lipca 2023

Muzeum Narodowe w Warszawie - Chagall

Marc Chagall to jeden z artystów, którego prace w ostatnim czasie zakupiło Muzeum Narodowe w Warszawie. Wszystkie zaprezentowano na wystawie „MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022”. 

Marc Chagall, Zatoka Aniołów (Baie des Anges), 1971–1978

niedziela, 16 lipca 2023

Góry Świętokrzyskie - Święty Krzyż

Święty Krzyż, czyli Łysa Góra to najbardziej tajemniczy i owiany legendami szczyt Gór Świętokrzyskich, na którym miały odbywać się kiedyś sabaty czarownic. Obecnie to miejsce kultu religijnego z najstarszym polskim sanktuarium. Łysa Góra znana także jako Łysiec, to drugi pod względem wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 595 m n.p.m.  Okolice otaczają malownicze lasy Puszczy Jodłowej.

Święty Krzyż

Góry Świętokrzyskie - Łysica

Góry Świętokrzyskie to region, w którym piękne widoki i dziewicza natura mieszają się z wielowiekową historią, świętokrzyskimi legendami oraz ciekawymi zabytkami. Łysica to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, który liczy 613 m n.p.m. Najkrótszy czerwony szlak ze Świętej Katarzyny to zaledwie godzinny spacer śladem ścieżki przyrodniczej.

Na szczycie Łysicy

sobota, 15 lipca 2023

Kielce - Pałac Biskupów Krakowskich

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, będący obecnie oddziałem Muzeum Narodowego, stanowi najcenniejszy zabytek architektoniczny Kielc. Jest jedyną w Polsce tak doskonale zachowaną rezydencją epoki Wazów. Budowla została wzniesiona w latach 1637–1644, z inicjatywy Jakuba Zadzika, biskupa krakowskiego. W architekturze, dyspozycji wnętrz i dekoracjach rezydencji widać wpływy zarówno włoskie jak i rodzime.

Pałac Biskupów Krakowskich – barokowy pałac w Kielcach, była rezydencja biskupów krakowskich, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Najlepiej zachowana oryginalna wczesnobarokowa rezydencja pałacowa z pierwszej połowy XVII wieku w Polsce.

niedziela, 9 lipca 2023

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to jedna z najsłynniejszych polskich miejscowości, którą w każdy letni weekend chętnie odwiedzają przede wszystkim warszawiacy i lublinianie.Miasto przyciąga turystów nie tylko licznymi zabytkami, ale także przepięknym i malowniczym położeniem nad Wisłą. To również mekka artystów i wielbicieli sztuki – autorskich galerii jest tu ponad 60! 

Na rynku w Kazimierzu Dolnym

sobota, 8 lipca 2023

Nałęczów

Historia uzdrowiska Nałęczów rozpoczęła się w XIX wieku. Przy okazji poszukiwania na tych terenach rud żelaza, Antoni Małachowski odkrył, że wiele źródeł w jego posiadłości posiada walory lecznicze. Po przeprowadzeniu serii badań, urządza tu uzdrowisko z łazienkami, opiekę lekarską i aptekę. Ideę uzdrowiskową kontynuował nowy (od 1878 roku) właściciel Nałęczowa inżynier Michał Górski. Wydzierżawił on teren dzisiejszego uzdrowiska trzem lekarzom. Fortunat Nowicki, Konrad Chmielewski i Wacław Lasocki powołali spółkę do prowadzenia zakładu leczniczego. Około 1880 r. do Nałęczowa zaczęli zjeżdżać pierwsi goście. Wkrótce Nałęczów stał się najmodniejszym uzdrowiskiem w Królestwie Polskim.

Nałęczów

wtorek, 4 lipca 2023

Berliner Dom

Katedra Berlińska powstała na początku XX wieku, co dla wielu osób może być pewnym zaskoczeniem, gdyż styl budowli sugeruje na późny renesans. Ewangelicka katedra Berlińska w obecnym kształcie w stylu późnego, włoskiego renesansu została wybudowana w latach 1894-1905 w miejscu starej, mniejszej katedry w stylu barokowym. 

Katedra Berlińska

Berlin

Berlin to nowoczesna stolica z modernistyczną architekturą świetnie komponująca się z zabytkowymi budowlami z minionych stuleci.

Pierwsze wieczorna spotkanie z Bramą Brandenburską. Przez ponad kilometr wędrówki do Bramy  towarzyszył nam obezwładniający zapach kwitnących lip. Sama aleja nosi odpowiednią jak na tę porę roku nazwę - Unter den Linden (Aleja pod lipami).

poniedziałek, 3 lipca 2023

Pałac Sanssouci

Pałac Sanssouci został wybudowany w latach 1745-47 na polecenie króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego, według jego własnych szkiców. Powstał na terenie tarasowo ułożonych ogrodów francuskich utworzonych po wycince dębów na potrzeby umocnienia bagiennych terenów Poczdamu. Władca o artystycznej duszy przeznaczył go na swoją letnią rezydencję, w której rzadko przyjmował gości. Tu zmarł w 1786 roku. Jego następca nie przepadał za rezydencją, wróciła ona jednak do łask podczas panowania Fryderyka Wilhelma IV, który zlecił jego przebudowę w latach 1840-32. Po śmierci królowej Elżbiety Ludwiki Wittelsbach we wnętrzach utworzono muzeum, jedną z najstarszych placówek tego typu w Niemczech. Po zakończeniu IWŚ wraz z całym majątkiem Hohenzollernów został upaństwowiony a następnie przejęty przez Zarząd Państwowych Pałaców i Ogrodów i udostępniony publiczności. W 1990 roku, wraz z innymi obiektami znajdującymi się na terenie Parku Sanssouci, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pałac Sanssouci. Sanssouci znaczy "beztroski" , bo beztroskie było wtedy życie jego inwestora, czyli króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Rozmach i przepych widać tu na każdym kroku.

Belvedere auf dem Pfingstberg (Belweder na wzgórzu Pfingstberg)

Belweder na wzgórzu Pfingstberg – neorenesansowy belweder króla Prus Fryderyka Wilhelma IV położony na wzgórzu Pfingstberg na północny zachód od Nowego Ogrodu w Poczdamie.
Budowla powstała na bazie szkiców Fryderyka Wilhelma IV, pod kierownictwem Ludwiga Persiusa, Friedricha Augusta Stülera i Ludwiga Ferdinanda Hessego. Z pierwotnego planu pałacu letniego zrealizowano jedynie fragment – fasadę z dwiema wieżami. Park wokół budowli zaprojektował Peter Joseph Lenné.

Belweder na wzgórzu Pfingstberg

Neues Palais

Nowy Pałac, wybudowany kilkanaście lat później po pałacu Sanssouci. Król Prus wybudował go jako dowód potęgi Królestwa Pruskiego i zwycięstwa w Wojnie Siedmioletniej. Przechodząc z jednej komnaty, do drugiej można doznać barokowego i rokokowego zawrotu głowy! Przepych i bogactwo aż kipi ze ścian, mebli i dywanów.

Aby jednak park nie był na jedną modłę, król zlecił budowę Pawilonu Chińskiego - herbaciarni. Chińskie rzeźby muzyków i śpiewaków są jednak bardziej żółte niż sami Chińczycy a i rysy mają bardziej europejskie. To właśnie z Holandii do Prus dotarła moda w XVIII w. na „chinoiserie”, czyli kierunek w sztuce, opierający się na motywach wschodnioazjatyckich. Sami oceńcie, czy to kicz, czy oryginalny rodzynek pośród tego barokowo - rokokowego szaleństwa.

 Neues Palais