środa, 8 lutego 2023

Wersal

Pałac w Wersalu (Le Château de Versailles) powstał w miejscu niewielkiego pałacu myśliwskiego należącego do króla Ludwika XIII. Był on częstym gościem w tej okolicy, bo lubił polowania, a wersalskie lasy słynęły z licznej zwierzyny. Pałac i ogrody, które możemy podziwiać dzisiaj powstały głównie w latach 1661 – 1710, czyli w czasie największej rozbudowy obiektu i jego okolic. Był to czas panowania Króla Słońce, czyli Ludwika XIV, który uczynił z Wersalu swoją siedzibę.

Wersal
Barokowy pałac miał być rezydencją godną najważniejszego europejskiego króla. Posiadłość do dzisiaj nie pozostawia wątpliwości, że plan ten udało się osiągnąć. Przepych wnętrz królewskiego pałacu i ogromny ogród z parkiem robią niesamowite wrażenie na wszystkich odwiedzających. Na powierzchni ponad 800 hektarów znajduje się tu tak wiele atrakcji, że nie wystarczy dnia, by je wszystkie zobaczyć!





Zlokalizowany na parterze, w centralnej bryle zamku, apartament Dauphina jest jednym z najbardziej prestiżowych w dawnej rezydencji królewskiej. Składa się z trzech pokoi: sypialni, gabinetu i biblioteki, z pięknym widokiem na ogrody. Na przestrzeni lat te pomieszczenia wiele razy były aranżowane na nowo, a ich wystrój i charakter się zmieniał.

Gabinet Wielki to narożny pokój znajdujący się w centralnej części mieszkania. Jego wystrój został całkowicie odnowiony w 1747 r. Do dziś zachował się tylko kominek i niektóre rzeźbione panele. Biblioteka, czyli małe pomieszczenie sąsiadujące z Gabinetem Wielkim, nadal posiada większość rokokowych oryginalnych elementów wystroju.
 

Maria Karolina Zofia Felicja Leszczyńska herbu Wieniawa (ur. 23 czerwca 1703 w Trzebnicy, zm. 24 czerwca 1768 w Wersalu) – królewna polska, królowa Francji w latach 1725–1768 jako żona Ludwika XV. Młodsza córka króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego i Katarzyny Opalińskiej. Najdłużej panująca królowa Francji.


Prywatna komnata Dauphina
Gabinet Wielki Dauphina
Gabinet Dauphina - sypialnia
Gabinet Dauphina














Portret Marii Antoinette, królowej Francji (Jean-Baptiste)





Kaplica zbudowana na dwóch poziomach, autorstwa Roberta de Cotte, 1710. Sufit namalował Antoine Coypel, 1708–09 





Jednym z najsłynniejszych, a zarazem największych pomieszczeń pałacu jest Sala Lustrzana. 73-metrowa sala wyłożona jest 17 masywnymi ozdobnymi zwierciadłami, każdy w 18 segmentach. Światło wpadające przez okna odbija się od luster rozświetlając pomieszczenie i miało to ja celu olśnić gości. Galeria oszałamia zbytkiem, bogactwem i splendorem, wręcz przytłacza i osacza blichtrem i ostentacją. Tak właśnie miało działać to pomieszczenie, którym prowadzono dworzan, ambasadorów i innych gości do Wielkich Apartamentów króla Ludwika XIV. Zanim taki gość doszedł do apartamentów królewskich to był już totalnie oszołomiony wielkością i bogactwem królewskim.

Sala Lustrzana











Sala Lustrzana










Król-Słońce Ludwik XIV 


Ogród w Wersalu znajduje się z tyłu pałacu i jest urządzony w stylu francuskim. Zaprojektował go André le Nôtre. Tuż za nim powstał okazały park, Wielki Kanał przecięty Małym Kanałem, a także pałacyk Petit Trianon, który Ludwik XV zbudował w 1768 r. dla swojej kochanki, Madame Pompadour. Później była to siedziba Marii Antoniny, żony Ludwika XVI. Tuż obok znajduje się zbudowany wcześniej, bo pod koniec XVII w. Grand Trianon. To pałacyk należący do Ludwika XIV, w którym król chował się przed tłokiem panującym w głównym pałacu Wersalu oraz spotykał ze swoją kochanką, Madame de Maintenon. Oba pałacyki leżą na terenie wydzielonej posiadłości o nazwie Trianon. Jej uzupełnieniem jest urocza wioska z ogrodami warzywnymi zbudowana dla Marii Antoniny.



Wersal
Król-Słońce Ludwik XIV był najdłużej panującym monarchą europejskim, bo aż 72 lata. Pod jego panowaniem rozkwitła kultura i sztuka francuska, Paryż rozbudował i stał się kulturalną i architektoniczną stolicą Europy, a język francuski stał się językiem dyplomacji.
Okres świetności Wersalu zakończyła Rewolucja Francuska w 1789 roku kiedy to 
król Ludwik XV został zmuszony do powrotu ze swoim dworem do Paryża. Pałac zaczął podupadać i był rozkradany. Dopiero Napoleon zdecydował, żeby podjąć prace mające na celu zatrzymania rozpady pałacu.

Po 1814 Ludwik XVIII miał zamiar przenieść rezydencję królewską do Wersalu i rozpoczął generalną restaurację pałacu, jednak nigdy w nim nie zamieszkał. W 1833 król Ludwik Filip postanowił urządzić w pałacu Muzeum Historii Francji, w którym zgromadzono wielkie obrazy i rzeźby
Obecnie Wersal odwiedza około 10 mln turystów rocznie. Bilety dobrze jest zarezerwować przez internet, bo często po prostu są nie dostępne na daną godzinę

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz