czwartek, 5 stycznia 2023

Abu Simbel - Wielka Świątynia Ramzesa II

Na zachodnim brzegu Nilu, 280 km. od Asuanu w Nubii leży świątynia Abu Simbel, najpiękniejsza i robiąca ogromne wrażenie budowla- dzieło faraona Ramzesa II Wielkiego. Świątynia wykuta w litej skale w samym środku pustyni Nubijskiej miała demonstrować siłę, potęgę i odwieczną wyższość Egiptu na południowej granicy państwa.

Wielka Świątynia Ramzesa II w Abu Simbel może robić za jeden z pierwszych w świecie przykładów, P.R.u.Świątynia powstała po to,by ponad trzy tysiące lat temu uświadomić wjeżdżającym do Egiptu, żeby wiedzieli że wyjeżdżają do kraju wielkiego władcy: Faraona który potrafi budować takie cuda.
Fasada świątyni składa się z czterech gigantycznych posągów faraona siedzącego na tronie. Każdy z kolosów mierzy 20 m wysokości, odległość od ucha do ucha wynosi 3 metry a długość ust wynosi 1 metr. Posągi odgrywają nie tylko rolę prestiżową, symbolizującą potęgę Ramzesa II ale również mają funkcję architektoniczną- stanowią bowiem podporę dla całej fasady budowli, która mierzy 31 metrów wysokości. Zostały wzniesione ku czci bogini Hathor i ukochanej żony Ramzesa II Nefertari.

Posuwając się w głąb masywu skalnego, ukazuje się właściwe sanktuarium, gdzie niegdyś stały posągi triady, oraz posąg samego Ramzesa. To tutaj właśnie było miejsce zwane „cudem słońca”. Dwa razy w roku, 21.03. oraz 21.09. o godz. 5.58 rano, promień słońca pokonuje 65 metrową drogę od wejścia do wewnętrznej kaplicy, by oświetlić posągi Amona-Ra i Ramzesa II. Świątynia zalicza się do zabytków uratowanych przez UNESCO, gdzie zespół międzynarodowych architektów postawił sobie za zadanie uratowania tego zabytku przed wodami Nilu.

Kompleks w przeszłości wchodził ponad 50 metrów w głąb skały. Celem powstania była próba pokazania potęgi Egiptu podróżnym, przybywającym od południa, z głębi Nubii, obecnych ziem Sudanu. Na Liście Dziedzictwa UNESCO świątynia w Abu Simbel znajduje się od 1979 roku.

Abu Simbel nie było znane na Świecie, aż do XIX wieku wszystko przez to że świątynia Ramzesa II została niemal doszczętnie pochłonięta przez piaski pustyni. Podróżujący w przebraniu syryjskiego kupca podróżnik Johann Ludwig Burckhardt z całej wspaniałej świątyni zobaczył tylko górną część głowy potężnych pomników Ramzesa. Dopiero odkopanie świątyni uzmysłowiło badaczom z jakim wspaniałym miejscem mają do czynienia.













Posągi faraona Ramzesa II i trzech bogów w Abu Simbel. Do dziś dwa razy do roku słońce wpada do wnętrza najdalszej komory, by oświetlić ich twarze.

























Wielka Świątynia Ramzesa II (z lewej) i  Świątynia Nefertari (z prawej)
Abu Simbel zaliczyliśmy w ramach rejsu po Nilu z Asuanu do Luxoru. Była to dodatkowa wycieczka, którą wykupiliśmy u tego samego operatora. Rejs po Nilu tak na prawdę miał się  dopiero zacząć drugiego dnia po południu, bo wtedy dopiero statek miał wypłynąć z Asuanu. W międzyczasie mieliśmy czas na dodatkową wycieczką.

Abu Simbel znajduje się daleko na południe od Asuanu, blisko granicy z Sudanem. Na wycieczkę wyruszyliśmy w środku nocy, a przejazd 280 kilometrów zabrał nam około czterech godzin. Jechaliśmy w kolumnie samochodów, gdyż wszystkie wycieczki do Abu Simbel z Asuanu wyruszają w tym samym czasie. Na miejscu oczywiście było nieco tłoczno, tworzyły się nawet kolejki do wejścia do świątyń. Trochę nam więc zeszło w Abu Simple i trzeba było jeszcze wrócić do Asuanu. Zanim dojechaliśmy do miasta rozdzwoniły się telefony i zrobiła się nieco nerwowa atmosfera. Statek musiał poczekać na nasz powrót i to nawet dosyć długo. 

Przypisy:

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz