Świątynia grobowa królowej Hatszepsut - składała się z trzech tarasów, wyłaniających się wprost ze skał. Do najmniejszego wiodła aleja sfinksów i obelisków. Środkowy zajmowała kaplica Hator i Anubisa.
Dziedziniec na górnym tarasie prowadził do Komór Odrodzenia Hatszepsut i jego ojca.
W świątyni znajdowało się wiele odniesień do kultu bogini Hator, bogini Nieba, uosobienia Wielkiej Matki i patronki tebańskiej nekropolii, co zapewne jest dowodem szczególnej czci, jaką żywiła królowa do wielkiej bogini.
Świątynia Hatszepsut - nazywana - Najwspanialszą z Wspaniałych oraz Świątynią Milionów Lat. |
W dekoracji świątyni można zauważyć silne wpływy kultu słońca, co jest interpretowane jako wyraz politycznego wzrostu znaczenia dolno egipskich kapłanów. Centralne sanktuarium położone jest w głębi górnego tarasu - pełniło funkcję miejsca spoczynku Amona - Re przenoszonego do Teb Zachodnich podczas jednego z ważniejszych świąt.
Rozebraną poniżej kaplicę Świętej Barki Amona - Re z westybulem i sanktuarium, pokrywały reliefy - przedstawiające sceny z panowania królowej Hatszepsut i jej brata, a zarazem męża Totmesa. Świątynie zdobiły liczne posągi - obecnie są rozproszone w muzealnych zbiorach całego świata. Tak jak wszyscy władcy - królowa Hatszepsut, objęła tron po śmierci małżonka i dlatego była przedstawiana w męskim stroju, z krótkim fartuszkiem, sztuczną brodą i w królewskim nakryciu głowy. Po koronacji pisano o niej i przedstawiano ją jako mężczyznę. Mury świątyni były świadkiem ponad 3,500 tysiąca lat historii - lecz świątynia nie dotrwała do naszych czasów w idealnym stanie.
Dzisiejszy wygląd świątyni zawdzięczamy głównie polskim archeologom, którzy od 1961 r. nieprzerwanie zajmują się rekonstrukcją świątyni. Polską placówką początkowo kierował prof. Kazimierz Michałowski, a jego wkład w przywrócenie dziedzictwa kulturowego Egiptu - uhonorowano, ustawieniem jego popiersia na terenie Muzeum Egipskiego w Kairze..
Świątynia Hatszepsut wybudowana przez jedną z nielicznych kobiet na tronie faraona. Hatszepsut objęła rządy po zmarłym mężu Totmesie ll. Hatszepsut jako faraon wpłynęła na sytuację społeczno - ekonomiczną całego kraju i znacznie ją polepszyła. Na polecenie faraona Hatszepsut powstało wiele zabytkowych obiektów, szczególnie w okolicach Tab. Był to okres kształtowania się Nowego Państwa - rozwoju infrastruktury i handlu. Największym osiągnięciem jest Świątynia królowej Hatszepsut w Deri el - Bahari, który projekt zleciła królewskiemu architektowi i kanclerzowi - Senenmutowi.
Budowa była wyjątkowa ponieważ zupełnie różniła się architektonicznie od powstałych do tego czasu obiektów i opierała się na stylu starożytnej Grecji oraz Rzymu, nawiązując do nowego, klasycznego stylu.
Budowa świątyni zajęła 15 lat, a do użytku obiekt został oddany w 1479 r.p.n.e.
Niedalekiej odległości od świątyni znajdował się grobowiec założyciela Xl dynastii Nebhepetre Mentuhotepa.
Wygląd nowo powstałej sakralnej budowli faraona wzorowała na znajdującej się w pobliżu świątyni Mentuhotepa ll. Historia Hatszepsut niemal całkowicie zniknęła ze świątynią, a wszystkie pozostałości po jej panowaniu, w wyniku upływu lat i przejęcia władzy przez Totmesa III - stały się niejasne.
Brak pozostałych dowodów życia po królowej Hatszepsut stanowi zagadkę jej śmierci i pochówku.
Przypisy:
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz