Na południu od Asuanu znajduje się malowniczo położona wyspa File, określana często „Perłą Egiptu”, na której została wzniesiona świątynia Izydy. Obok zabytków Edfu i Dendery zaliczana jest do trzech najlepiej zachowanych sanktuariów ptolemejskich. Świątynia Izydy na wyspie File, została całkowicie zatopiona po zbudowaniu Wielkiej Tamy. W roku 1979 przeniesiono ją na wyżej położoną Agilke.
|
Philae – Świątynia Izydy |
Zbudowana za panowania Ptolemeusza II (okres grecko-rzymski Egiptu), Świątynia Izydy w File jest poświęcona Izydzie, Ozyrysowi i Horusowi. Ściany świątyni przedstawiają sceny z mitologii egipskiej, przedstawiające Izydę przywracającą do życia Ozyrysa, narodziny Horusa i mumifikację Ozyrysa po jego śmierci.
Od najdawniejszych czasów wyspa była poświęcona bogini Izydzie. Kompleks budowli świątyni Izydy został ukończony przez Ptolemeusza II Filadelfusa (panującego w latach 285-246 p.n.e.) i jego następcę, Ptolemeusza III Euergetesa (panującego w latach 246-221 p.n.e.). Jej zdobienia, pochodzące z okresu późniejszych Ptolemeuszy oraz cesarzy rzymskich Augusta i Tyberiusza (27 p.n.e.-37 n.e.) nigdy nie zostały ukończone. Cesarz rzymski Hadrian (panujący w latach 117-138 n.e.) dobudował bramę na zachód od kompleksu. Inne małe świątynie lub kapliczki poświęcone bóstwom egipskim to świątynia Imhotepa, jedna Hathor oraz kaplice Ozyrysa, Horusa i Neftydy.
Obeliski przed świątynią zostały usunięte w 1918 roku przez brytyjskiego konsula Henry'ego Salta i jego asystenta Giovanniego Belzoniego i obecnie znajdują się w ogrodzie w Dorset w Anglii.
Świątyni groziło zatopienie na zawsze wraz z budową nowej tamy w Asuanie (1960-1970), która zalała ten obszar. Na szczęście rząd Egiptu i UNESCO pracowały wspólnie nad osuszeniem terenu i przeniesieniem całej świątyni, kamień po kamieniu (50 000 kamieni!), na pobliską wyspę Agilka, gdzie stoi do dziś.
|
Widok na pawilon Trajana |
Świątynia Izydy – w odróżnieniu od innych świątyń ptolemejskich – charakteryzuje się dużym placem. Jej kształt i rozmieszczenie podporządkowano ukształtowaniu terenu, co sprawia, iż tradycyjna symetria starożytnych świątyń została tu nieco zachwiana. Aby wejść do wnętrza świątyni, należy przejść pomiędzy dwoma pylonami, których wysokość sięga niemal 18 metrów.
|
Pawilon Trajana na wyspie Agilke |
Świątynie Izydy odwiedziliśmy w ramach czterodniowego rejsu po Nilu z Aswanu do Luxoru i była to pierwsza atrakcja zanim jeszcze dotarliśmy na statek. Do świątyni płynie się małymi łódkami z niedalekiej przystani (Marina Philae Temple).
Przypisy:
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz