poniedziałek, 9 stycznia 2023

Kair - Kempinski Nile Hotel

Na koniec pobytu w Egipcie ponownie  zatrzymaliśmy się w Kairze. Tym razem  nocowaliśmy w samym centrum miasta w bogatej dzielnicy Garden City (Miasto Ogrodów) w położonym nad brzegiem Nilu w hotelu Kempinski. Hotel przypominał nieco twierdzę. Przed wjazdem do hotelu były zapory, a do wnętrza przechodziło się przez bramki jak na lotnisku. Hotel Kempinski miał basenem na dachu i kilka restauracji.

Widok na Nil z dachu hotelu Kempinski

Kair - Wiszący Kościół

Najciekawszym zabytkiem dzielnicy koptyjskiej Kairu jest kościół Najświętszej Marii Panny, którego historia sięga końca III wieku. Świątynia nazywana jest często Kościołem Zawieszonym, gdyż znajduje się nad bramą, usytuowana przy ulicy prowadzącej niegdyś do starej części miasta. 

Zawieszony Kościół w Kairze

niedziela, 8 stycznia 2023

Luxor - Karnak

Świątynia w Karnaku, leżąca niegdyś na terenie starożytnych Teb a dziś na obrzeżach Luksoru, to największy w Egipcie i jeden z największych obiektów sakralnych na świecie. Jest to w zasadzie zespół świątyń z centralnie położoną świątynią Amona-Re, której towarzyszą sanktuaria jego żony Mut, boga wojny Montu oraz mniejsze poświęcone Ozyrysowi, Ptahowi czy Chonsu. Częścią kompleksu jest Wielki Hypostyl, największa na świecie sala kolumnowa. Znajdziemy tu także obelisk poświęcony Hatszpsut, jeden z najwyższych na świecie (największy, o wysokości 42 metrów, także poświęcony Hatszepsut, był wykuwany w kamieniołomie w Asuanie, pękł jednak podczas obróbki).

Wejście do Karnaku

Świątynia Luksorska

Świątynia Luksorska – znana także jako Świątynia Narodzin Amona, jest jednym z dwóch (po świątyni w Karnaku) najważniejszych zabytków wschodniego brzegu Teb. Budowę świątyni rozpoczął Amenhotep III, jego następcy kontynuowali, rozbudowując świątynię. Ostateczny kształt otrzymała za czasów Ramzesa II. Świątynie Amona w Luksorze i Karnaku połączone są ze sobą Aleją Sfinksów o długości ok. 3 km. Aleja prowadziła wzdłuż Nilu do wielkich, szerokich na 65 m pylonów ustawionych przez Ramzesa II.

Wejście do Świątyni Luksorskiej

sobota, 7 stycznia 2023

Luxor, czyli odwiedzamy największe muzeum pod gołym niebem

Luksor (po arabsku – „miasto pałaców”) to bardzo niezwykłe miasto na mapie świata. Luksor nazywany jest największym muzeum pod gołym niebem. Tu znajdowała się w starożytności jedna ze stolic Państwa Faraonów – Teby, które w szczytowym momencie rozwoju liczyły milion mieszkańców. To właśnie tu wznoszono najważniejsze świątynie i to tu chowani byli władcy Egiptu wraz ze swoimi skarbami.

Aleja Sfinksów łącząca  świątynie luksorską i Karnak. Francuski pisarz Flaubert tak opisywał to miejsce: „Tak toczy się życie na małą skalę pośród pozostałości po życiu na skalę o wiele większą.”

Luxor - Kolosy Memnona

Kolosy Memnona przedstawiają faraona Amenhotepa III z XVIII dynastii.
Posągi są jedynym, co pozostało z wybudowanej na cześć tego faraona świątyni grobowej.
Ta okazała świątynia została najprawdopodobniej zniszczona około 1210 r.p.n.e w wyniku trzęsienia ziemi, którego doświadczył Egipt. Resztę zniszczenia dokonał wylewający cyklicznie Nil.
Każdy posąg ma 18 m. wysokości i waży średnio 800 ton.

Kolosy Memnona

Luxor - Świątynia Hatszepsut

Położona u stóp Deir el Bahari leży świątynia zwana - Milionów Lat, która różni się od innych budowli sakralnych z tamtym czasów. Świątynia została zbudowana w celu przyćmienia - wszystkiego, co wcześniej zbudowano. Ani przed nią, ani po niej nikt już nie zbudował świątyni w podobnym stylu.
Świątynia grobowa królowej Hatszepsut - składała się z trzech tarasów, wyłaniających się wprost ze skał. Do najmniejszego wiodła aleja sfinksów i obelisków. Środkowy zajmowała kaplica Hator i Anubisa.

Dziedziniec na górnym tarasie prowadził do Komór Odrodzenia Hatszepsut i jego ojca.
W świątyni znajdowało się wiele odniesień do kultu bogini Hator, bogini Nieba, uosobienia Wielkiej Matki i patronki tebańskiej nekropolii, co zapewne jest dowodem szczególnej czci, jaką żywiła królowa do wielkiej bogini.

Świątynia Hatszepsut - nazywana - Najwspanialszą z Wspaniałych oraz Świątynią Milionów Lat.

Dolina Królów - Grobowiec Ramzesa IX (KV6)

Grobowiec Ramzesa IX (KV6) to jeden z najczęściej odwiedzanych grobowców w Dolinie Królów. Prawdopodobnie był to ostatni królewski grobowiec, w którym udało się całkowicie ukończyć zdobienia krypty. Posiada on jedno z największych wejść w Dolinie, a jego ściany ozdobione są wizerunkami bóstw, scenami rytuałów oraz zgładzonych wrogów.

Grobowiec Ramzesa IX przyciąga mnóstwo turystów ze względu na bogactwo dekoracji

Dolina Królów - Grobowiec Ramzesa III (KV11)

Ramzes III był synem i następcą Setnachta. Na tronie zasiadał aż 31 lat - uważa się go za ostatniego wielkiego władcę Nowego Państwa, bowiem za jego czasów po raz ostatni odnotowano obecność egipską na Bliskim Wschodzie. Jego grobowiec jest jednym z najdłuższych w Dolinie Królów, ponieważ podczas budowy przebito się do jednej ze starszych krypt. Aby ją ominąć wykonano korektę osi tunelu.

Wnętrze grobowiec Ramzesa III pokrywają reliefy głównie o tematyce religijnej, o wciąż wyrazistych i żywych barwach.

Dolina Królów - Grobowiec Merenptaha (KV8)

Grobowiec Merenptaha  - trzynastego syna Ramzesa II i królowej Isetnofret (XIII w. p.n.e.), znajduje się w części doliny sąsiadującej z grobem jego ojca.

Grobowiec Merenptaha 

Dolina Królów - Grobowiec Tutanchamona (KV62)

Grobowiec faraona TUTANCHAMONA to jeden z najsłynniejszych zabytków na świecie. Pochowano w nim Tutanchamona, faraona z XVIII dynastii. Tutanchamon rządził starożytnym Egiptem od 1333 do 1323 r. p.n.e. Grobowiec został odkryty przez Howarda Cartera (1874-1939) 4 listopada 1922 roku. Prace sfinansował Lord Carnarvon, który był angielskim arystokratą i wielkim amatorem wykopalisk i archeologii.

Grobowiec Tutanchamona

Luksor - Dolina Królów

Dolina Królów w Luksorze  to miejsce, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako dziedzictwo naukowe dla naukowców, badaczy egiptologii i archeologii z całego świata.

Dolina Królów była miejscem pochówku królów i królowych z czasów egipskiego Nowego Państwa. Znajduje się tu kilkadziesiąt grobowców. Jako pierwszy spoczął tam Totmes I. Ostatnim faraonem pochowanym w tym miejscu był natomiast Ramzes XI.

Dolina Królów to jedno z najważniejszych miejsc turystycznych w Egipcie.

piątek, 6 stycznia 2023

Edfu

Od zmieszłych czasów Edfu  uznawane było za miejsce kultu Horusa.Miejsce to zawsze wzbudzało podziw i zachwyt turystów z całego świata. Świątynia Horusa w Edfu jest najlepiej zachowanym obiektem kultu, w Egipcie i jednocześnie najmłodszym obiektem starożytnym oraz jednym z największych zabytków w Egipcie.Budowę świątyni rozpoczął Ptolemeusz lll w 237r.p.n.e, a 180 lat później rozbudował ją Ptolemeusz XII. W czasach podbojów Aleksandra Macedońskiego w mitologii starożytnego Egiptu świątynia ta powstała w miejscu walk o władzę nad światem Horusa i Setem. Przez setki lat piach pokrył świątynię, tak że w nowej erze wybudowano na niej osadę. Dzięki pracy archeologów możemy podziwiać świątynię niemal w całej okazałości do dnia dzisiejszego.

Świątynia Horusa w Edfu

czwartek, 5 stycznia 2023

Kom Ombo

Do Kom Ombo przybyliśmy na koniec drugiego dnia rejsu, a tak naprawdę to był pierwszy dzień, bo dopiero tego dnia po południu statek wypłynął z Asuanu (całe przedpołudnie zabrała nam wycieczka do Abu Simbel). Kom Ombo leży nad Nilem, około 50 km na północ od Asuanu. Dawniej przebiegał tamtędy szlak handlowy z Nubii do Doliny Nilu, co pozwalało na czerpanie zysków z cła, a jednocześnie miejsce to otwierało drogę na obszary złotonośne. To tłumaczy jego starą nazwę, kiedy określano je mianem złotego miasta. W starożytności było to jedyne miejsce kultu boga krokodyla Sobka i równolegle czczono tu Haroerisa, protoplastę Horusa. Jest to jedyna świątynia poświęcona dwóm bóstwom jednocześnie, co podkreśla cały układ architektoniczny budowli. Dwa identyczne wejścia do świątyni, hypostyle, amfilada i dwa takie same sanktuaria obrazują hołd dla mitycznego połączenia, jakie istniało pomiędzy tymi bóstwami. 


Kom Ombo

Abu Simbel - Świątynia Nefertari

Świątynia w Abu Simbel to piękna, robiąca ogromne wrażenie budowla. Dzieło poświęcone faraonowi Ramzesowi II Wielkiemu, które może konkurować z piramidami. W piaskach Pustyni Nubijskiej odkrył ją w 1813 roku szwajcarski podróżnik J. L. Burchard. O jej istnieniu dowiedział od Egipcjanina o nazwisku Abu Simbel, stąd obecna nazwa tego miejsca.

Abu Simbel - Świątynia Nefertari (z prawej) i Wielka Świątynia Ramzesa II (z tyłu) 

Abu Simbel - Wielka Świątynia Ramzesa II

Na zachodnim brzegu Nilu, 280 km. od Asuanu w Nubii leży świątynia Abu Simbel, najpiękniejsza i robiąca ogromne wrażenie budowla- dzieło faraona Ramzesa II Wielkiego. Świątynia wykuta w litej skale w samym środku pustyni Nubijskiej miała demonstrować siłę, potęgę i odwieczną wyższość Egiptu na południowej granicy państwa.

Wielka Świątynia Ramzesa II w Abu Simbel może robić za jeden z pierwszych w świecie przykładów, P.R.u.Świątynia powstała po to,by ponad trzy tysiące lat temu uświadomić wjeżdżającym do Egiptu, żeby wiedzieli że wyjeżdżają do kraju wielkiego władcy: Faraona który potrafi budować takie cuda.

środa, 4 stycznia 2023

Asuan - Niedokończony obelisk

W Asuanie można zobaczyć też tzw. niedokończony obelisk. Mierzy on około 42 m długości i waży około 1200 ton. Co ciekawe, Egipcjanie chcieli stworzyć go z jednego kawałka skalnego i gdyby budowa została zakończona, obelisk stałby się największym monolitem w kraju. Nie wiadomo, dlaczego budowniczy przerwali pracę nad obeliskiem, ale badacze sugerują, że mógł to być wynik pęknięcia w skale lub problemów z obróbką kamienia.

Niedokończony obelisk

Asuan - Philea Temple

Na południu od Asuanu znajduje się malowniczo położona wyspa File, określana często „Perłą Egiptu”, na której została wzniesiona świątynia Izydy. Obok zabytków Edfu i Dendery zaliczana jest do trzech najlepiej zachowanych sanktuariów ptolemejskich. Świątynia Izydy na wyspie File, została całkowicie zatopiona po zbudowaniu Wielkiej Tamy. W roku 1979 przeniesiono ją na wyżej położoną Agilke.

Philae – Świątynia Izydy

Wysoka Tama Asuańska

Wysoka Tama Asuańska jest jedną z dwóch tam na Nilu, znajdujących się w pobliżu miasta Asuan w Egipcie. Tama znajduje się około 13 km na południe od Asuanu, leżącego na wschodnim brzegu Nilu, około 970 km na południe od Kairu.

Tama Asuańska

wtorek, 3 stycznia 2023

Asuan, czyli pora zacząć rejs po Nilu

Po zwiedzeniu piramid w Gizie, polecieliśmy jeszcze do Asuanu. Tym razem wróciliśmy na lotnisko w Kairze Uberem, co się okazało nawet dobrym rozwiązaniem w Egipcie, bo nie trzeba było targować się o cenę. Szybki półtoragodzinny lot i byliśmy w Asuanie. Na lotnisku udało nam się podłączyć do lokalnego Wifi, co też nie było wcale takie proste bo wymagało telefonu który mógł odebrać SMS, ale okazało się, że Uber tu nie działa. Na parkingu przed lotniskiem czekali kierowcy, a o cenę musieliśmy targować się ze swego rodzaju mafią taksówkową, która tym wszystkim zarządzała. Na szczęście przed wyjściem z lotniska spytaliśmy się w informacji o orientacyjny koszt podwózki do miasta. 

Widok na rzekę Nil z okna hotelu Citymax w Asuanie

Giza - spotkanie z piramidami

Ponad 20 lat temu mieliśmy jechać na wycieczkę z Polski do Egiptu z biurem Neckermann. Niestety wycieczka z jakiś przyczyn nie doszła do skutku ( pojechaliśmy wtedy sami do Turcji), a samo biuro Neckermann chyba już nawet nie istnieje. Przewodnik po Egipcie, lekko już zakurzony, w końcu się jednak przydał. W tym roku wzięliśmy sprawy we własne ręce i sami sobie zorganizowaliśmy wycieczkę do Egiptu. W przewodniku znaleźliśmy nawet notatki z planem tamtej wycieczki i nawet udało się nam ten plan zrealizować, dorzucając jeszcze wycieczkę do Abu Simbel. 

Egipskie Piramidy