niedziela, 11 czerwca 2023

Wieże Kościoła Mariackiego

Fasada bazyliki Mariackiej ujęta jest w dwie charakterystyczne wieże, które różnią się między sobą wysokością.

Fasada Kościoła Mariackiego

WIEŻA WYŻSZA, PÓŁNOCNA

Ma 82 m wysokości. Zwana jest Hejnalicą lub Strażnicą – Excubiarum. Zbudowana została na planie kwadratu, a na wysokości dziewiątej kondygnacji przechodzi w ośmiobok, przepruty ostrołukowymi wnękami, mieszczącymi dwie kondygnacje okien. Poszczególne kondygnacje wieży oddzielone są od siebie kamiennymi gzymsami. Niegdyś na wieży umieszczony był zegar z ruchomymi figurami.
Wieżę nakrywa gotycki hełm z 1478 r. – dzieło mistrza Macieja Heringka. Składa się z ośmiobocznej, zaostrzonej iglicy, otoczonej wieńcem ośmiu niższych wieżyczek. Z wieży, z wysokości 54 m grany jest co godzinę hejnał mariacki.


U podnóża wieży, od strony północnej, znajduje się prostokątna przybudówka, mieszcząca kamienne schody prowadzące do wnętrza wieży. Po lewej stronie od wejścia zwraca uwagę okazała odlana w brązie tablica przedstawiająca króla Jana III Sobieskiego. Została ona wykonana na podstawie projektu rzeźbiarza Piusa Welońskiego dla uczczenia 200 rocznicy odsieczy wiedeńskiej.



WIEŻA NIŻSZA, POŁUDNIOWA

Ma 69 metrów wysokości i pełni funkcję dzwonnicy. Podobnie jak wieża wyższa wzniesiona została na planie kwadratu i ma wyraźnie zaznaczony gzymsami i oknami podział kondygnacyjny. Na piętrze znajduje się renesansowa kaplica pw. Nawrócenia św. Pawła, do której można wejść przez balkon, dzieło włoskich mistrzów z warsztatu Bartłomieja Berecciego.
Wieżę nakrywa późnorenesansowy hełm wykonany w 1592 r., składający się z osadzonej na ośmiobocznym bębnie eliptycznej kopuły zwieńczonej ażurową latarnią. W narożnikach ustawione są cztery mniejsze kopułki na niskich, sześciobocznych podstawach.










Przypisy:
Wieża Mariacka

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz