sobota, 10 czerwca 2023

Brama Floriańska, czyli najpopularniejsze wejście do Krakowa

Brama Floriańska to średniowieczna brama z basztą, wzniesiona na przełomie XIII/XIV w. Stanowi pozostałość po dawnych murach miejskich. Jest jedną z ośmiu bram obronnych Krakowa. Brama zachowała barokowe zwieńczenie, a jej wysokość do gałki hełmu wynosi 34,5m. Od strony Plant ozdobiona płaskorzeźbą orła piastowskiego wg projektu Jana Matejki, od strony ul. Floriańskiej widnieje XIII-wieczna płaskorzeźba przedstawiająca św. Floriana. Do dziś zachowała się przy portalu drewniane prowadnice na kratę.

Brama Floriańska w Krakowie
Z murów obronnych Krakowa, które otaczały całe, obecne Stare Miasto, do naszych czasów zachował się jedynie Barbakan oraz Brama Floriańska z przyległymi basztami Ciesielską, Stolarską i Pasamoników. Fragment najstarszej bramy Rzeźniczej zachował się jedynie dlatego, że użyty do budowy klasztoru Sióstr Dominikanek. Reszta murów obronnych została rozebrana i wykorzystana jak materiał budulcowy dla nowych inwestycji miejskich. Warto jednak dodać, że stosunek ówczesnych mieszkańców do zabytków (jakim były mury miejskie) nie był taki jak dziś. Świadomość związana z ochroną zabytków pojawiła się dopiero w XIX wieku.

Galeria obrazów pod Bramą Floriańską i widok na sąsiednią basztę Stolarską


Baszta Stolarska
Widok na Barbakan z Bramy Floriańskiej

Barbakan stanowił fragment umocnień obronnych Krakowa połączonym długim mostem z Bramą Floriańską. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, w tym miejscu nie było żadnych naturalnych przeszkód dla wrogich wojsk. Zresztą samo usytuowanie względem murów również było przemyślane. Wejścia do Barbakanu położone były równolegle do murów obronnych, dlatego można było go bronić z murów a Barbakan mógł bronić dostępu do Bramy Floriańskiej.

Krakowski Barbakan
Płaskorzeźba przedstawiająca św. Floriana
Szkic umocnień Barbakanu (Skan zdjęcia z artykułu za Wikipedią)
Przypisy:


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz