sobota, 3 czerwca 2023

Pałac Króla Jana III w Wilanowie

Pałac w Wilanowie to jeden z najcenniejszych zabytków polskiego baroku. Historyczna rezydencja zbudowana została dla króla Jana III Sobieskiego w końcu XVII w. i była rozbudowana przez kolejnych właścicieli. Reprezentuje założenie przestrzenne łączące tradycję polskiego dworu z włoską willą wiejską i francuskim pałacem. Pałac Wilanowski zbudowany przez Augustyna Locciego dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery, był wielokrotnie przebudowywany przez takich architektów jak Giovanni Spazzio, Jan Zygmunt Deybel, Szymon Bogumił Zug, Chrystian Piotr Aigner i Franciszek Maria Lanci. 

Pałac w Wilanowie został wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery według projektu Augustyna Wincentego Locciego; skrzydła boczne dobudowano w latach 1723–1729
Po śmierci Sobieskiego w końcu XVII w., pałac był własnością jego synów, a następnie siedzibą znanych rodów: Sieniawskich, Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich i Branickich. W latach 1730-1733 był rezydencją króla Augusta II Mocnego. Każda z rodzin dokonywała zmian we wnętrzach pałacu, w ogrodzie i najbliższym otoczeniu. Warto odnotować, że w 1805 r. z inicjatywy ówczesnego właściciela, Stanisława Kostki Potockiego, w części pałacu powstało jedno z pierwszych publicznych muzeów w Polsce. W 1994 r. zespół pałacowy w Wilanowie Królewskim uznany został za pomnik historii.
























Brak komentarzy :

Prześlij komentarz