poniedziałek, 26 czerwca 2023

Hel Polska

Hel, nazywany początkiem Polski, to miasto położone na cyplu Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim.

Port na Helu
Dzisiejszy Hel to już drugie miasto o tej nazwie. Pierwsze, było położone 1,5 km dalej i znajduje się już od wielu lat pod wodą. Ale to właśnie ono na przestrzeni XII i XIII wieku było największym konkurentem rozwijającego się Gdańska. Przed drugą wojną światową Hel był największym skupiskiem rybackim w Polsce. To tam zarejestrowanych było ok. 60% wszystkich motorowych kutrów w Polsce.

W czasie wojny, dobrze umocniony Hel był jednym z najdłużej broniących się miejsc w Polsce. Walki o niego trwały do 2 października 1939 roku. Jego strategiczna pozycja spowodowała, że aż do 1989 roku aby wjechać do miasta trzeba było być obywatelem Polski i do tego posiadać specjalną przepustkę.

Dzisiaj miasto przyciąga tłumy turystów z całego świata. I nie ma się co temu dziwić. Piękne plaże, dość dobrze zachowane i udostępnione zwiedzającym fortyfikacje obronne, port, muzeum to tylko niektóre z atrakcji Helu. 

Z Gdańska na Hel  można dotrzeć statkiem Żeglugi Gdańskiej.

Wypływamy z Gdańska





W oddali pojawia się widok na Hel
Wpływamy do portu na Helu
Statek Żeglugi Gdańskiej zacumowany w porcie na Helu
Idąc nadmorskim bulwarem w Helu nie sposób ominąć dużego jasnego pomnika, który stoi niedaleko portu. Ten postawiony w 2020 roku granitowy posąg boga mórz mierzy, razem z cokołem, ponad 5 metrów wysokości i jest wierną kopią Neptuna z Bolonii (tamten wykonano z brązu).

Neptun - bóg mórz i oceanów wyszedł na spacer po helskim nadbrzeżu




Muzeum rybołówstwa, które mieści się w poewangelickim kościele z XV wieku

W drodze w poprzek Helu
Odwiedzając Hel mamy kilka plaż do wyboru. Najbardziej oblegane są te duże - od strony otwartego morza.

Hel od strony otwartego morza










Hel to także  latarnia morska.Na przestrzeni kilkuset lat powstało ich tu kilka, jednak każda z nich spełnia tak samo ważną funkcję - ma zapewnić przepływającym statkom bezpieczeństwo. Choć wspierają ją nowoczesne systemy nawigacji, to nic nie daje takiego poczucia bezpieczeństwa, jak migające światło. Helska latarnia przyciąga także spragnionych widoków turystów. Nie ma co się dziwić - takich widoków nie da się zobaczyć z żadnego innego miejsca.




Panorama Helu z latarni morskiej





Chyba pora skusić się na pulki po kaszubsku

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz