poniedziałek, 26 czerwca 2023
Hel Polska
Hel, nazywany początkiem Polski, to miasto położone na cyplu Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim.
Lokalizacja:
Hel, Poland
niedziela, 25 czerwca 2023
Sopot Polska
Sopot to jedna z najpopularniejsz miejscowości nie tylko nad morzem, ale i w całej Polsce
Gdańsk - Bazylika Mariacka
sobota, 24 czerwca 2023
Gdańsk, czyli pora zachwycić się Starówką
Gdańsk zachwyca! Piękna architektura tego miasta nie ma sobie równych. Gdańsk to okno na świat Rzeczypospolitej, jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast polskich. Mimo że przez stulecia zmieniała się przynależność państwowa tego miasta, które dwukrotnie miało również status Wolnego Miasta, od 1945 roku ponownie jest w granicach Polski.
Wizytówka Gdańska - Fontanna Neptuna |
środa, 21 czerwca 2023
sobota, 17 czerwca 2023
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie, założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Muzeum Narodowe znalazło ważne miejsce w planach nowego państwa i jego stolicy – Warszawy. Modernistyczny gmach, siedzibę muzeum, wzniesiono w latach 1927-1938. Dziś zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności, i obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo.
Bitwa pod Grunwaldem – obraz olejny Jana Matejki namalowany w latach 1872–1878 |
Muzeum Narodowe w Warszawie - Jacek Malczewski
Jacek Malczewski urodził się 14 lipca 1854 roku w Radomiu, zmarł 8 października 1929 roku w Krakowie. Reprezentant Młodej Polski, rysownik oraz malarz, współcześnie uznawany za ojca symbolizmu w malarstwie polskim przełomu XIX i XX wieku.
poniedziałek, 12 czerwca 2023
Kraków - Wawel
Wawelskie Wzgórze, na którym mieści się Zamek Królewski i Katedra, przez wieki było centrum władzy świeckiej i duchownej w Polsce. W roku 1000 w Krakowie powstało biskupstwo, a wkrótce potem na Wzgórzu Wawelskim wzniesiono pierwszą katedrę.
Zamek na Wawelu |
Lokalizacja:
Zamek Wawel, Kraków, Poland
Kraków - Kościół św. Wojciecha
Kościół św. Wojciecha to najstarszy murowany kościół w Krakowie. Zbudowany został w drugiej połowie XI wieku lub na początku XII, w stylu romańskim, na zrębach innej murowanej budowli, prawdopodobnie również kościoła. Kościół stanął na Rynku, w miejscu, gdzie wg tradycji w X wieku kazania głosił św. Wojciech.
Kościół św. Wojciecha na rynku w Krakowie |
niedziela, 11 czerwca 2023
Kraków - Kościół św. Anny
Jedna z najpiękniejszych budowli barokowych w Polsce. Położony w sąsiedztwie Collegium Medicum i Collegium Maius jest kościołem akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tu znajduje się konfesja św. Jana Kantego zawierająca relikwie patrona uczelni. Wewnątrz świątyni panuje specyficzny i niespotykany klimat.
Kościół św. Anny |
Kraków - Wieża Ratuszowa
Gotycka wieża zbudowana na początku XV wieku, znajdująca się w Krakowie na Rynku Głównym ocalała ze zburzonego w 1820 roku ratusza – wówczas głównego gmachu administracyjnego Krakowa. Ma wysokość 70 m. Wśród budynków na Rynku, ratusz wyróżniał się swoją sylwetką: wysoka wieża, zwieńczona kiedyś gotyckim hełmem z zegarem, z przylegającym korpusem zamkniętym trójkątnym szczytem i spichlerz. Pierwsza wzmianka o wieży ratusza pochodzi z 1383. Obecna wieża została zbudowana na początku XV wieku, ale nie później niż w roku 1444. W 1434 prace przy wieży prowadził kamieniarz Jan z Torunia. Wieża był pokryta ołowianą blachą malowaną na zielony kolor. W 1524 roku na wieży zamontowano sprowadzony z Norymbergi zegar.
Wieża Ratuszowa w Krakowie |
Wieże Kościoła Mariackiego
Fasada bazyliki Mariackiej ujęta jest w dwie charakterystyczne wieże, które różnią się między sobą wysokością.
Kraków - Kościół Mariacki
Kraków - Muzeum Książąt Czartoryskich
Muzeum Książąt Czartoryskich prezentuje najcenniejszą w Polsce i jedną z najcenniejszych kolekcji sztuki w Europie. Na wystawie znalazły się nie tylko arcydzieła światowego malarstwa jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, ale także dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów czy sztuki użytkowej. To także ogromny zbiór pamiątek prezentujących historię Polski.
Muzeum Książąt Czartoryskich |
Kraków - Collegium Maius
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius mieści się na rogu ulicy św.Anny i Jagiellońskiej w Krakowie.
sobota, 10 czerwca 2023
Kraków - Sukiennice
Brama Floriańska, czyli najpopularniejsze wejście do Krakowa
Brama Floriańska to średniowieczna brama z basztą, wzniesiona na przełomie XIII/XIV w. Stanowi pozostałość po dawnych murach miejskich. Jest jedną z ośmiu bram obronnych Krakowa. Brama zachowała barokowe zwieńczenie, a jej wysokość do gałki hełmu wynosi 34,5m. Od strony Plant ozdobiona płaskorzeźbą orła piastowskiego wg projektu Jana Matejki, od strony ul. Floriańskiej widnieje XIII-wieczna płaskorzeźba przedstawiająca św. Floriana. Do dziś zachowała się przy portalu drewniane prowadnice na kratę.
Brama Floriańska w Krakowie |
Kraków - Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła
sobota, 3 czerwca 2023
Wilanów- Kościół św. Anny
Kościół został wzniesiony w latach 1772−1775. Fundatorem był August Aleksander Czartoryski, ówczesny właściciel dóbr wilanowskich. W latach 1857–1870 świątynia została przebudowa przez Henryka Marconiego, na zlecenie Aleksandry i Augusta Potockich. W podziemiach kościoła znajduje się krypta rodowa właścicieli Wilanowa, Potockich i Branickich.
Wnętrze świątyni skrywa niezwykłą ciekawostkę...mianowicie znajduje się tam kość mamuta, która została wykopana podczas zakładania fundamentów pod kościół w 1770 roku.
Wnętrze świątyni skrywa niezwykłą ciekawostkę...mianowicie znajduje się tam kość mamuta, która została wykopana podczas zakładania fundamentów pod kościół w 1770 roku.
Lokalizacja:
Wilanów, Warsaw, Poland
Pałac Króla Jana III w Wilanowie
Pałac w Wilanowie to jeden z najcenniejszych zabytków polskiego baroku. Historyczna rezydencja zbudowana została dla króla Jana III Sobieskiego w końcu XVII w. i była rozbudowana przez kolejnych właścicieli. Reprezentuje założenie przestrzenne łączące tradycję polskiego dworu z włoską willą wiejską i francuskim pałacem. Pałac Wilanowski zbudowany przez Augustyna Locciego dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery, był wielokrotnie przebudowywany przez takich architektów jak Giovanni Spazzio, Jan Zygmunt Deybel, Szymon Bogumił Zug, Chrystian Piotr Aigner i Franciszek Maria Lanci.
Subskrybuj:
Posty
(
Atom
)