poniedziałek, 26 czerwca 2023

niedziela, 25 czerwca 2023

Sopot Polska

Sopot to jedna z najpopularniejsz miejscowości nie tylko nad morzem, ale i w całej Polsce

Grand Hotel w Sopocie

Gdańsk - Bazylika Mariacka

Konkatedralna Bazylika Mariacka zwana często „Koroną Gdańska” jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą.

 Bazylika Mariacka

sobota, 24 czerwca 2023

Gdańsk, czyli pora zachwycić się Starówką

Gdańsk zachwyca! Piękna architektura tego miasta nie ma sobie równych. Gdańsk to okno na świat Rzeczypospolitej, jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast polskich. Mimo że przez stulecia zmieniała się przynależność państwowa tego miasta, które dwukrotnie miało również status Wolnego Miasta, od 1945 roku ponownie jest w granicach Polski.

Wizytówka Gdańska - Fontanna Neptuna 

sobota, 17 czerwca 2023

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie, założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Muzeum Narodowe znalazło ważne miejsce w planach nowego państwa i jego stolicy – Warszawy. Modernistyczny gmach, siedzibę muzeum, wzniesiono w latach 1927-1938. Dziś zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności, i obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo.

Bitwa pod Grunwaldem – obraz olejny Jana Matejki namalowany w latach 1872–1878

Muzeum Narodowe w Warszawie - Jacek Malczewski

Jacek Malczewski urodził się 14 lipca 1854 roku w Radomiu, zmarł 8 października 1929 roku w Krakowie. Reprezentant Młodej Polski, rysownik oraz malarz, współcześnie uznawany za ojca symbolizmu w malarstwie polskim przełomu XIX i XX wieku. 

Hamlet polski - portret Aleksandra Wielopolskiego, 1903

poniedziałek, 12 czerwca 2023

Kraków - Wawel

Wawelskie Wzgórze, na którym mieści się Zamek Królewski i Katedra, przez wieki było centrum władzy świeckiej i duchownej w Polsce. W roku 1000 w Krakowie powstało biskupstwo, a wkrótce potem na Wzgórzu Wawelskim wzniesiono pierwszą katedrę.

Zamek na Wawelu

Kraków - Kościół św. Wojciecha

Kościół św. Wojciecha to najstarszy murowany kościół w Krakowie. Zbudowany został w drugiej połowie XI wieku lub na początku XII, w stylu romańskim, na zrębach innej murowanej budowli, prawdopodobnie również kościoła. Kościół stanął na Rynku, w miejscu, gdzie wg tradycji w X wieku kazania głosił św. Wojciech.

Kościół św. Wojciecha na rynku w Krakowie

niedziela, 11 czerwca 2023

Kraków - Kościół św. Anny

Jedna z najpiękniejszych budowli barokowych w Polsce. Położony w sąsiedztwie Collegium Medicum i Collegium Maius jest kościołem akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tu znajduje się konfesja św. Jana Kantego zawierająca relikwie patrona uczelni. Wewnątrz świątyni panuje specyficzny i niespotykany klimat.

Kościół św. Anny

Kraków - Wieża Ratuszowa

Gotycka wieża zbudowana na początku XV wieku, znajdująca się w Krakowie na Rynku Głównym ocalała ze zburzonego w 1820 roku ratusza – wówczas głównego gmachu administracyjnego Krakowa. Ma wysokość 70 m. Wśród budynków na Rynku, ratusz wyróżniał się swoją sylwetką: wysoka wieża, zwieńczona kiedyś gotyckim hełmem z zegarem, z przylegającym korpusem zamkniętym trójkątnym szczytem i spichlerz. Pierwsza wzmianka o wieży ratusza pochodzi z 1383. Obecna wieża została zbudowana na początku XV wieku, ale nie później niż w roku 1444. W 1434 prace przy wieży prowadził kamieniarz Jan z Torunia. Wieża był pokryta ołowianą blachą malowaną na zielony kolor. W 1524 roku na wieży zamontowano sprowadzony z Norymbergi zegar.

Wieża Ratuszowa w Krakowie

Wieże Kościoła Mariackiego

Fasada bazyliki Mariackiej ujęta jest w dwie charakterystyczne wieże, które różnią się między sobą wysokością.

Fasada Kościoła Mariackiego

Kraków - Kościół Mariacki

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie zwana potocznie Kościołem Mariackim, to jeden z symboli Krakowa.

Kościół Mariacki

Kraków - Muzeum Książąt Czartoryskich

Muzeum Książąt Czartoryskich prezentuje najcenniejszą w Polsce i jedną z najcenniejszych kolekcji sztuki w Europie. Na wystawie znalazły się nie tylko arcydzieła światowego malarstwa jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, ale także dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów czy sztuki użytkowej. To także ogromny zbiór pamiątek prezentujących historię Polski.

Muzeum Książąt Czartoryskich

Kraków - Collegium Maius

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius mieści się  na rogu ulicy św.Anny i Jagiellońskiej w Krakowie.

Collegium Maius

sobota, 10 czerwca 2023

Kraków - Sukiennice

Sukiennice w Krakowie to perła renesansowej architektury. Są wizytówką miasta i pięknie prezentują się o każdej porze dnia.

Krakowskie Sukiennice

Brama Floriańska, czyli najpopularniejsze wejście do Krakowa

Brama Floriańska to średniowieczna brama z basztą, wzniesiona na przełomie XIII/XIV w. Stanowi pozostałość po dawnych murach miejskich. Jest jedną z ośmiu bram obronnych Krakowa. Brama zachowała barokowe zwieńczenie, a jej wysokość do gałki hełmu wynosi 34,5m. Od strony Plant ozdobiona płaskorzeźbą orła piastowskiego wg projektu Jana Matejki, od strony ul. Floriańskiej widnieje XIII-wieczna płaskorzeźba przedstawiająca św. Floriana. Do dziś zachowała się przy portalu drewniane prowadnice na kratę.

Brama Floriańska w Krakowie

Kraków - Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła

Kościół Apostołów Piotra i Pawła jest pierwszą budowlą barokową w Krakowie, wniesioną w latach 1598-1619 według projektu trzech włoskich architektów

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła

sobota, 3 czerwca 2023

Wilanów- Kościół św. Anny

Kościół został wzniesiony w latach 1772−1775. Fundatorem był August Aleksander Czartoryski, ówczesny właściciel dóbr wilanowskich. W latach 1857–1870 świątynia została przebudowa przez Henryka Marconiego, na zlecenie Aleksandry i Augusta Potockich. W podziemiach kościoła znajduje się krypta rodowa właścicieli Wilanowa, Potockich i Branickich.
Wnętrze świątyni skrywa niezwykłą ciekawostkę...mianowicie znajduje się tam kość mamuta, która została wykopana podczas zakładania fundamentów pod kościół w 1770 roku.

Kościół św. Anny w Wilanowie

Pałac Króla Jana III w Wilanowie

Pałac w Wilanowie to jeden z najcenniejszych zabytków polskiego baroku. Historyczna rezydencja zbudowana została dla króla Jana III Sobieskiego w końcu XVII w. i była rozbudowana przez kolejnych właścicieli. Reprezentuje założenie przestrzenne łączące tradycję polskiego dworu z włoską willą wiejską i francuskim pałacem. Pałac Wilanowski zbudowany przez Augustyna Locciego dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery, był wielokrotnie przebudowywany przez takich architektów jak Giovanni Spazzio, Jan Zygmunt Deybel, Szymon Bogumił Zug, Chrystian Piotr Aigner i Franciszek Maria Lanci. 

Pałac w Wilanowie został wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery według projektu Augustyna Wincentego Locciego; skrzydła boczne dobudowano w latach 1723–1729