poniedziałek, 17 czerwca 2019

Tiwanaku (Tiahuanaco) Boliwia

Tiwanaku  to miejsce które nas zachwyciło. Wybraliśmy się tam na cały dzień z La Paz i było to jedno z ciekawszych miejsc jakie widzieliśmy w Ameryce Południowej

Tiwanaku to kompleks archeologiczny położony na wysokim płaskowyżu Altiplano, 20 km na południowy wschód od jeziora Titicaca. Tiwanaku było centrum cywilizacji o tej samej nazwie, która istniała nad brzegiem jeziora Titicaca w XV-XII wieku p.n.e. Do dziś pozostaje tajemnicą, jak tubylcom Ameryki Południowej udało się zbudować te kamienne budynki na wysokim płaskowyżu, ponieważ niektóre bloki ważą do 200 ton. Nie mniej tajemniczy jest upadek kultury Tiwanaku, która istniała na długo przed imperium Inków na terytorium współczesnej Boliwii, Peru, Argentyny i Chile.

Brama Słońca (Puerta del Sol), najsłynniejsza z budowli Tiwanaku. Wykuta z jednego bloku andezytu ma 2,73 m wysokości i masę około 10 ton. Brama zdobiona jest fryzem, którego centralny element stanowi podobizna bóstwa, później identyfikowanego przez Inków ze stworzycielem świata Wirakoczą. Po obu stronach boga można spostrzec 48 biegnących w jego kierunku zapłakanych ptaków.
Kultura Tiahuanaco jest nazwana przez historyków boliwijskich jako matka kultury boliwijskiej (Mamam Yachaymuruy). Było najważniejszym centrum religijnym, ognisko które rozpościerało wpływy na całe Andy Centralne, symbol władzy religijnej i politycznej. Tiwanaku było  ozdobione płaskorzeźbami i rysunkami budowlami o charakterze religijnym. O zaawansowaniu tej kultury świadczą ceramiczne kielichy ceremonialne (queros), trójwymiarowe portrety ludzkich twarzy wykonane na dzbanach, tkaniny i budowle architekt. Dawniej wody jeziora Titicaca rozlewały się aż Tiahuanaco.

Tiwanaku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2000 r. jako „dowód potęgi imperium, który odegrał główną rolę w rozwoju prekolumbijskiej cywilizacji amerykańskiej”.

Archeolog amator Arthur Posnansky (zmarły w 1948 r.), który przez długie lata badał tajemnicze miasto, doszedł do wniosku, że Tiwanaku było miejscem narodzin całej amerykańskiej cywilizacji i starożytnym obserwatorium astronomicznym. Budowle orientowano w ten sposób, aby obserwować z nich Słońce podczas zimowego i letniego przesilenia, przy czym układ kamiennych konstrukcji odpowiada położeniu słońca podczas wspomnianych przesileń 12 tysięcy lat temu.

Puerta del Sol

Monolito Ponce – wykonana z jednego bloku andezytu. Nazwę zawdzięcza boliwijskiemu archeologowi Carlosowi Ponce, który ją odkopał i odkrył w latach 70-tych (choć znana był już konkwistadorom w XVIw, o czym świadczy wygraderowany znak krzyża). Ma kształt antropomorficzny. 3m wys., postać bosa, z oczami kwadratowymi, z których spływają łzy, w kapeluszu
Monolito Fraile o también denominado „Dios del agua”. Nazwana zakonnikiem od pastorału. 3m wys., wydatny brzuch, twarz prostokatna, kwadratowe oczy, z pasem rzeźbionym w kraby (dlatego Bóg wód), także ze łzami.






















Statuła Pachamamy w  Museo Litico. Pachamama lub Mama Pacha (kecz. Matka Ziemia) to inkaska bogini ziemi, zapewniająca żyzność pól i płodność, wyobrażana pod postacią smoczycy, opiekunka siewu i żniw, odpowiedzialna za trzęsienia ziemi.
Częścią Tiwanaku jest Puma Punku -  jedne z najbardziej niezwykłych i starożytnych ruin na świecie do dzisiaj owiane tajemnicą. Archeolodzy i historycy od wielu lat zastanawiają się nad tym jaka zaawansowana cywilizacja prekolumbijska mogła wybudować to miejsce( więcej ).
Mapa Tiwanaku


Przypisy:
Tiwanaku (Tiahuanaco)
Tiwanaku. Boliwia 2000

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz