wtorek, 28 marca 2017

Pekin - Zakazane Miasto

Zakazane Miasto (Gù Gōng) jest największą atrakcją turystyczną w samym Pekinie. Jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju, zabytek najwyższej klasy na skalę światową. Zakazane Miasto powstało z polecenia cesarza Yongle i reprezntuje jeden z najwspanialszych przykładów architektury pałacowej, w którym przez pięć wieków sprawowało urząd 24 cesarzy dynastii Ming (do 1644 r.) i Qing (1644-1912).

W 1912 r., po ustanowieniu republiki, zewnętrzną część Zakazanego Miasta udostępniono zwiedzającym jako muzeum, zaś w wewnętrznej części pozwolono mieszkać, do 1924 r., zmuszonemu do abdykacji ostatniemu cesarzowi, Puyi (dramatyczną historię jego życia oraz wspaniałe pałacowe wnętrza można obejrzeć w nagrodzonym dziewięcioma Oskarami filmie B. Bertolucciego: „Ostatni cesarz”).

Otoczone murami obronnymi i głęboką fosą miasto powstało w rekordowym tempie 14 lat (1406-1420). W gigantycznym przedsięwzięciu uczestniczyło 100 tys. artystów i rzemieślników oraz milion robotników. Wstęp do Zakazanego Miasta miała wyłącznie najbliższa rodzina cesarska oraz najważniejsi urzędnicy państwowi.

Zakazane Miasto (oficjalna nazwa obiektu to Muzeum Pałacowe) wybudowano, podobnie jak Pekin, zgodnie z zasadą feng shui oraz założeniami chińskiej numerologii. Kompleks znajduje się dokładnie na osi północ-południe, a wejścia do wszystkich pałaców i bram prowadzą od strony południowej.

Wejście do Zakazanego Miasta prowadzi przez Bramę Niebiańskiego Spokoju  za którą znajduje się otoczony straganami dziedziniec oraz kolejna brama – Brama Właściwej Postawy. Mijając ją dochodzimy do głównej i największej bramy Zakazanego Miasta – Bramy Południkowej.

Wejście do Zakazanego Miasta prowadzi przez Bramę Niebiańskiego Spokoju na Placu Tiananmen (więcej)
Brama Południka (więcej)
Dziedziniec Zakazanego Miasta i Pawilon Najwyższej Harmonii (więcej)
Ściana Dziewięciu Smoków (więcej
Wejście do Wewnętrznego Miasta (więcej)

Zakazane Miasto usytuowane jest na osi pół noc-południe i wzniesione zgodnie z zasadami feng shui. Budynki mają wejścia od strony południowej, dzięki czemu otwarte są na pozytywne wpływy yang i jednocześnie chronione przed szkodliwym działaniem yin. Kompleks pałacowy otoczony był 10-metrowym murem z czterema ozdobnymi strażnicami na rogach, a dodatkowo okalała go szeroka na 58 m fosa wypełniona wodą. Dookoła biegły zaś nie istniejące już mury miejskie, przez co powstało swoiste "miasto w mieście", całkowicie niedostępne dla zwykłych śmiertelników. Nazywano je Purpurowym Zakazanym Miastem z uwagi na cesarską barwę oraz symbol gwiazdy polarnej, która zgodnie z chińską kosmologią stanowiła centrum wszechświata.

Zakazane Miasto to jeden z najlepszych przykładów tradycyjnej architektury pałacowej - niewysokie parterowe budowle o czerwonych ścianach i bogato zdobionych, trzy okapowych dachach pokrytych złocistożółtymi, glazurowanymi płytkami. Ponadto wszystkie główne budynki zespołu pałacowego zdobią rzeźbione, kasetonowe plafony z wizerunkami złocistych smoków. Do tego dochodzą białe marmurowe mostki, schody i podesty oraz szereg posągów - głównie lwów, żurawi i smoczych głów. Cały kompleks od 1987 r. wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz