czwartek, 30 marca 2017

Xi’an

Do Xi’an przylecieliśmy na trzy dni samolotem z Pekinu i zatrzymaliśmy się w hotelu Merlinhod położnym w samym centrum miasta. Z okna hotelu mieliśmy widok na Wieżę Dzwonu (Bell Tower) i Wieżę Bębna (Drum Tower). W Xi’an były już prawdziwe Chiny. Byliśmy często zaczepiani na ulicy przez młodzież, która chciała z nami porozmawiać lub zrobić sobie wspólne zdjęcie, a w hotelowej restauracji nie było już sztućców tylko pałeczki.

Widok na Wieże Dzwonu w centrum miasta z Wieży Bębna. Obie wieże to symbol miasta Xi’an
Xi’an to jedno z najstarszych chińskich miast, stolica cesarstwa przez kilkaset lat panowania wielkich rodów, aż do okresu dynastii Tang (gdy to nazywał się Chang’an), początek jedwabnego szlaku i pierwsze, prawdziwie kosmopolityczne miasto starożytnych Chin. Mieszały się tu za sobą przeróżne kultury i religie, a przybysze z najodleglejszych zakątków (początkowo głównie kupcy, a później też artyści, naukowcy i podróżnicy) mogli liczyć na otwarte bramy, miłe powitanie, akceptację odmiennego stylu życia i bycia oraz instytucje państwowe przystosowane do różnych kultur. Było to miasto, na które z zazdrością zerkały inne ówczesne metropolie. I to tu właśnie pierwszy cesarz Chin - Qin Shi Huang - został pochowany w grobowcu z ponad 7000 naturalnej wielkości terakotowych żołnierzy, koni i rydwanów. Nowe posągi wciąż są tu odkrywane, a całe miejsce robi piorunujące wrażenie.
Wieża Bębna ( więcej ) 
Terakotowa Armia ( więcej )
Grobowiec Cesarza Jingdi ( więcej )
Wielka Pagoda Dzikiej Gęsi więcej )
Dzielnica muzułmańska w samym centrum Xi’an  ( więcej )
Okolice  Wieży Bębna
Wieża Dzwonu wzniesiona w Xi’an w 1384 r., w czasie panowania dynastii Ming. Drewniana wieża jest największym i najlepiej zachowanych budynkiem tego typu w Chinach. Jej wysokość wynosi 36 m. Budowla stoi na murowanej, kwadratowej podstawie. Na każdej ze ścian podstawy widnieją duże, łukowate bramy. Wieża posiada trzy poziomy dachu i składa się z dwóch kondygnacji. Niegdyś z wieży rozlegały się dźwięki bijącego dzwonu, sygnalizujące początek dnia i czas otwarcia bram miasta. Dzwon na wieży informował także o grożących niebezpieczeństwach
Monika i dziewczyny z XIan
Przedmieścia Xian. Większość budynków stała pusta
Port lotniczy w Xian

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz