Plac Tian’anmen potężny jest. W oddali widać Bramę Niebiańskiego Spokoju. |
Budowla mierzy 66 m długości, 37 m szerokości i 32 m wysokości i posiada pięć wejść, z których środkowe było przeznaczone wyłącznie dla cesarza. Brama powstała w tym samym okresie co plac, ale była wielokrotnie przebudowywana.
Historia placu i bramy sięga roku 1417 r. i czasów panowania cesarza Yongle, trzeciego cesarza Chin dynastii Ming, zwanego architektem Pekinu. To on przeniósł stolicę z Nankinu do Pekinu, za jego panowania powstały także najważniejsze budowle: Zakazane Miasto i Świątynia Nieba.
W czasach imperium przez plac Tiananmen biegła święta droga, którą cesarz dwa razy w roku podążał z Zakazanego Miasta do Świątyni Nieba. W okresie panowania dynastii Ming i Qing (do 1912 r.) mieściły się tu główne urzędy państwowe, a przywilej wejścia na plac mieli tylko wybrani dostojnicy. Obwieszczano tu edykty cesarskie i celebrowano święta religijne. Plac miał wówczas kształt litery T i był otoczony murem.
Na początku XX w. wyburzono urzędy cesarskie, które ucierpiały podczas II wojny opiumowej i powstania bokserów, i nigdy ich nie odbudowano. Z czasem rozebrano także zabytkowe miejskie mury. Tian’anmen stał się największym placem na świecie gdy w latach 1954-1956 z okazji obchodów dziesięciolecia ChRL został odpowiednio powiększony . Wyłożono go wówczas betonowymi płytami i kamiennymi blokami. Znajdujące się po bokach placu budynki zostały wyburzone, a w ich miejscu wybudowano Wielką Halę Ludową i Chińskie Muzeum Narodowe.
Wielka Hala Ludowa wzniesiona w 1959 r. dla uczczenia 10-tej rocznicy utworzenia ChRL. Budowla stanowi siedzibę chińskiego parlamentu (Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych), który, według konstytucji, jest najwyższym organem władzy państwowej (w rzeczywistości podlega kontroli Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin). |
Spacer po Tiananmen – największym placu świata |
Fasada Bramy Niebiańskiego Spokoju. Napisy po obu stronach portretu to typowe rządowe slogany: „Niech żyje Chińska Republika Ludowa” oraz „Niech żyją zjednoczone ludy świata”. |
Z fasady Bramy Niebiańskiego Spokoju, czujnie obserwuje nas Przewodniczący Mao Zedong (Mao Tse-tung). Jego wzrok czujemy na sobie chyba z każdego miejsca na placu. |
Byliśmy na Tian’anmen |
4 czerwca 1989 r. wojsko rozjechało protestujących gąsienicami czołgów i rozpędziło ogniem z broni maszynowej. Cały świat obiegło słynne zdjęcie autorstwa Jeffa Widener’a, na którym, dzień po stłumieniu protestów, anonimowy przechodzień z siatką zakupów w ręku próbował zatrzymać kolumnę chińskich czołgów, stając się międzynarodowym symbolem walki o wolność.
Przed wejściem na Tiananmen (ogrodzony z każdej strony barierkami) należy przejść przez kontrolę bezpieczeństwa, podobną do tej na lotnisku.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz