środa, 29 marca 2017

Pekin - Świątynia Lamy

Świątynia Lamy, zwana też Pałacem Pokoju i Harmonii (Yonghegong) powstała w 1694 r. za sprawą drugiego cesarza dynastii Qing, Kangxi, jako rezydencja dla jego czwartego syna i przyszłego cesarza Chin, Yongzhenga.

Palenie kadzideł przed Pawilonem Wiecznej Szczęśliwości
Po wstąpieniu Yongzhenga na tron w 1722 roku budynek został podzielony i w jednej z jego części zainstalowano klasztor buddyjski. Nieco później część pałacowa spłonęła; w 1725 część świątynną nazwano Yonghegong, a w 1744 kompleks został oficjalnie ogłoszony klasztorem.

Świątynia jest jednym z największych i najważniejszych klasztorów buddyzmu tybetańskiego na świecie. Kompleks świątynny łączy w sobie elementy architektury chińskiej, tybetańskiej i mongolskiej. Budowla składa się z pięciu głównych pawilonów poprzedzonych dziedzińcami. Z uwagi na swoją pierwotną funkcję przypomina bardziej pałac niż buddyjski klasztor i podobnie jak inne ważne obiekty Pekinu świątynia leży dokładnie na osi północ-południe.


Trzykondygnacyjny Pawilon Wiecznej Szczęśliwości ( Pavilion of Infinite Happiness )
Wejście do Pawilonu Wiecznej Szczęśliwości, gdzie znajduje się posąg Buddy Maitrei
W ostanim z pawilonów noszącym nazwę Wiecznej Szczęśliwości kryje się ogromny, 26-metrowy posąg Buddy Maitrei, wyrzeźbiony z jednego kawałka drzewa sandałowego.

18 metrowy posąg Buddy Maitrei (uwzględniając cześć zakopaną posąg ma 26 m wysokości)
Posąg Świątyni Lamy został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.
Aby dotrzec do Pawilonu Wiecznej Szczęśliwości (Pavilion of Infinite Happiness) trzeba przejść przez pozostałe cztery pawilony: Pawilon Niebiańskich Królów (Hall of the Heavenly Kings), Pawilon Harmonii i Pokoju ( Hall of Harmony and Peace), Pawilon Nieskończonych Łask ( Hall of Everlasting Blessings ) oraz Pawilon Koła Dharmy ( Hall of the Dharma Wheel ). Każdy z kolejnych pawilonów jest stopniowo większy i bardziej imponujący od poprzedniego.

Brama wejściowa
Pawilon Niebiańskich Królów ( Hall of the Heavenly Kings )
Lew chiński - symbol dostojeństwa i potęgi
Pawilon Harmonii i Pokoju ( Hall of Harmony and Peace )
Pawilon Nieskończonych Łask  ( Hall of Everlasting Protection )
Posąg Buddy w Pawilonie Koła Dharmy
Boczny pawilon
Dach nad światynią Yonghegong
Ozdoby dachowe
Dach świątyni
Do Świątyni Lamy dotarliśmy metrem. Musieliśmy więc opanować sztukę porusznia się tym środkiem lokomocji po Pekinie. Na szczęście instrukcje w metrze są także w języku angielskim (chyba to efekt  olimpiady letniej ).

Przypisy:
Beijing Trip

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz