czwartek, 30 marca 2017

Terakotowa Armia

Nie każdy, kto odchodzi z tego świata może to zrobić w towarzystwie armii liczącej ponad 8000 wojowników wykonanych z terakoty (plus konie i rydwany). Tak jednak zrobił pierwszy cesarz Chin Qin Shi Huang, znany z podboju i zjednoczenia kraju.

Chociaż wojownicy z terakoty powstali ponad 2000 lat temu, ich twarze wydają się żywe. To nie tylko zapis historyczny, ale także rzemiosła i umiejętności. Według wierzeń, Terakotowa Armia miała strzec cesarza i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym.


Figury ustawione są w rowach w szyku bojowym, są to naturalnej wielkości (od 1,62 do 2,02 m) postaci piechurów, łuczników, kuszników, generałów, urzędników, akrobatów, muzyków, tancerzy, medyków i pracowników cywilnych. Oprócz ludzi w mauzoleum znajdują się figury zwierząt, m.in. koni pociągowych, wierzchowców, bocianów, żurawi oraz kaczek. Są też wojskowe wozy i karoce, żołnierze byli wyposażeni w dużą ilość autentycznej broni z chromowanego brązu, w tym mieczy oraz grotów włóczni i strzał.

W trakcie pogrzebu cesarza w 210 p.n.e. cała armia również została umieszczona w podziemnych pomieszczeniach, których wysokość wynosiła ok. 3 m. Ich posadzki zostały wybrukowane cegłą, a konstrukcję dachu wykonano z drewna. Z biegiem czasu dach zawalił się, a figury zasypała ziemia.
W 1974 roku, rolnicy podczas kopania studni, przez przypadek natrafili na gliniane głowy wojowników.

 Figury składają się z trzech ruchomych części: pustej głowy i korpusu oraz litych nóg. Dzięki temu można je było łatwo transportować i ustawiać
Każdy żołnierz ma charakterystyczną rangę wojskową 
Figury ustawione są w rowach w szyku bojowym,
Kawakerzysta z osiodłanym koniem
Rzeźby żołnierzy mają zindywidualizowane rysy
Klęczący łucznik z  pecyzyjnie wykonanym mundurze
Precyzyjnie wykonana dłoń
Klęczący łucznik
Figury  były pokryte mineralnymi barwnikami (barwniki niestety nie zostały odpowiednio zabezpieczone i po odkryciu  kolory zanikły nawet w kilkanaście sekund). Pierwotnie wszystkie figury były pomalowane w kolorach jasnoczerwonym, niebieskim, różowym i złotym
Podeszwa buta  łucznika
But łucznika
Podoficer
Wyższy oficer

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz