piątek, 31 marca 2017

Xi’an - Grobowiec Cesarza Jingdi

Cesarz Jingdi był czwartym cesarzem z zachodniej dynastii Han. Jingdi wysłał swą córkę Wang Zhaojun do Mongolii, aby zaaranżować małżeństwo z jednym z mongolskich książąt. Okres panowania Jingdi i jego ojca jest określany jako panowanie Wena i Jinga i uznawany za jeden ze złotych okresów w historii Chin.

Cesarz Jingdi obalił dynastię Qin, która poświęciła tyle czasu i wysiłku aby wybudować Terakotową Armię, co nieomal zbankrutowało Chiny. Późniejsi cesarze, w tym Jingdi, byli znacznie ostrożniejsi i zdecydowali się wersje z miniaturowymi wojownikami, którzy mieli chronić ich w zaświatach.

Odwiedzając Grobowiec Cesarza Jingdi można zobaczyć jak ewoluowały postacie wojowników wraz z upływem czasu i zmianach w dynastiach.

czwartek, 30 marca 2017

Xi’an - Wieża Bębna

Wieża Bębna a znajduje się w samym centrum miasta Xi’an i wraz  z Wieżą Dzwonu stanowi symbol tego miasta. Wieża została wzniesiona w okresie wczesnej dynastii Ming, w roku 1380.

Nazwa wieży pochodzi od dużego bębna umieszczonego wewnątrz budowli. W przeciwieństwie do Wieży Dzwonu, w której bito w dzwony o świcie, Wieży Bębna używano o zachodzie słońca, aby zasygnalizować koniec dnia. W niektórych sytuacjach uderzano w bębny w celu zaalarmowania okolicznych mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Budynek był dwukrotnie odnawiany za rządów dynastii Qing, w latach 1699 i 1740. Obecnie wieża składa się z dwóch kondygnacji, a jej wysokość wynosi 34 m.

Na pierwszym piętrze budowli mieści się sala, w której znajdują się 24 mniejsze bębny. W 1996 roku zamontowano w wieży nowy bęben – największy w Chinach. W środku wieży znajduje się muzeum bębnów. Niektóre z eksponatów pochodzą sprzed tysięcy lat. Drugie piętro wieży pełni funkcję tarasu widokowego, z którego rozciąga się widok na miasto.

Xi'an - Wielka Pagoda Dzikiej Gęsi

Za zachodnią bramą miejską w Xi'an  mieści się najważniejsza buddyjska świątynia. Jej centralnym miejscem jest Wielka Pagoda Dzikiej Gęsi. Ponad sześćdziesięciometrowa wieża wzniesiona w połowie VII wieku stała się miejscem szczególnym dla chińskiego buddyzmu. W tej siedmiokondygnacyjnej budowli umieszczono przywiezione z Indii sutry. Trzęsienia ziemi, licznie nawiedzające tą część Chin, nie pozostawały bez wpływu na konstrukcję wieży. Pagoda kilkukrotnie uległa zawaleniu i po kolejnej odbudowie można zobaczyć, że jest wyraźnie odchylona od pionu.

Wielka Pagoda Dzikiej Gęsi

Xi’an

Do Xi’an przylecieliśmy na trzy dni samolotem z Pekinu i zatrzymaliśmy się w hotelu Merlinhod położnym w samym centrum miasta. Z okna hotelu mieliśmy widok na Wieżę Dzwonu (Bell Tower) i Wieżę Bębna (Drum Tower). W Xi’an były już prawdziwe Chiny. Byliśmy często zaczepiani na ulicy przez młodzież, która chciała z nami porozmawiać lub zrobić sobie wspólne zdjęcie, a w hotelowej restauracji nie było już sztućców tylko pałeczki.

Widok na Wieże Dzwonu w centrum miasta z Wieży Bębna. Obie wieże to symbol miasta Xi’an

Xi’an - Dzielnica Muzułmańska

Dzielnica muzułmańska w samym centrum Xi’an to prawdziwy raj dla fanów ulicznego jedzenia.
Znajduje się ona w samym sercu miasta, tuż obok słynnej Wieży Dzwonu. O każdej porze dnia tłoczą się tu istne tłumy turystów. Ciasna zabudowa sprawia, że w dzielnicy panuje bardzo kameralna atmosfera. Dziesiątki zapachów i kolorów nieustannie bombarduje nasze zmysły. Nie sposób ogarnąć wzrokiem wszystkich stoisk z jedzeniem. Im głębiej zapuszczamy się w chaotyczny labirynt uliczek, tym więcej rzeczy przykuwa naszą uwagę.

Terakotowa Armia

Nie każdy, kto odchodzi z tego świata może to zrobić w towarzystwie armii liczącej ponad 8000 wojowników wykonanych z terakoty (plus konie i rydwany). Tak jednak zrobił pierwszy cesarz Chin Qin Shi Huang, znany z podboju i zjednoczenia kraju.

Chociaż wojownicy z terakoty powstali ponad 2000 lat temu, ich twarze wydają się żywe. To nie tylko zapis historyczny, ale także rzemiosła i umiejętności. Według wierzeń, Terakotowa Armia miała strzec cesarza i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym.


środa, 29 marca 2017

Pekin - Świątynia Lamy

Świątynia Lamy, zwana też Pałacem Pokoju i Harmonii (Yonghegong) powstała w 1694 r. za sprawą drugiego cesarza dynastii Qing, Kangxi, jako rezydencja dla jego czwartego syna i przyszłego cesarza Chin, Yongzhenga.

Palenie kadzideł przed Pawilonem Wiecznej Szczęśliwości

wtorek, 28 marca 2017

Pekin - Park Zhongshan

Wiśnie wiosną  kwitną nie tylko w Japonii, ale także w Pekinie w Parku Zhongshan tuż obok Zakazanego Miasta.

 Park Zhongshan

Pekin - Zakazane Miasto (6)


Pekin - Zakazane Miasto (5)

Wejście do Wewnętrznego Miasta ( więcej)

Pekin - Zakazane Miasto (4)

Wewnętrzne Miasto

Zakazane Miasto - Muzeum

Muzeum

Zakazane Miasto - Ściana Dziewięciu Smoków

Smok to mocno zakorzenione w tradycji chińskiej stworzenie przynoszące szczęście. Jest władcą deszczu i wody wszelakiej. W chinach starożytnych był symbolem zarezerwowanym dla cesarza - tylko cesarz miał prawo dosiadać grzbietu smoka i faktycznie to czynił, jednak dopiero po odejściu w zaświaty.
Chiński smok nierozerwalnie połączony jest z liczbą 9, chińskim symbolem doskonałości. Smoki występują zatem w dziewięciu formach, opisywane są przez dziewięć atrybutów i mają dziewięciu synów.

Ściana Dziewięciu Smoków w  Zakazanym Mieście

Pekin - Zakazane Miasto (3)

Za Bramą Najwyższej Harmonii (Taihe Men) znajduje się największy i najważniejszy dziedziniec Zakazanego Miasta o powierzchni 10 tys. m2. Na placu po lewej stronie znajduje się Pałac Żołnierskiego Męstwa (Wuying Dian), po prawej - Pałac Literackiej Chwały (Wenhua Dian), a na wprost - trzy pałace harmonii: Pawilon Najwyższej Harmonii (Taihe Dian), Pawilon Środkowej Harmonii (Zhonghe Dian) oraz Pawilon Trwałej Harmonii (Baohe Dian). Wraz z salą tronową stanowią one najważniejszą część Zakazanego Miasta, będącą zarazem administracyjnym centrum dawnego imperium.

Dziedziniec Zakazanego Miasta i Pawilon Najwyższej Harmonii

Pekin - Zakazane Miasto (2)

Za Bramą Południka roztacza się rozległy brukowany Plac Najwyższej Harmonii, przecięty łukiem Złotej Rzeki. Oba jej brzegi spięte są pięcioma białymi, marmurowymi mostkami o kopulastym kształcie. Środkowy z nich, zwany Głównym Mostem, zarezerwowany był wyłącznie dla cesarza.

Brama Południka i Złota Rzeka

Pekin - Zakazane Miasto (1)

Wejście do Zakazanego Miasta prowadzi przez Bramę Niebiańskiego Spokoju ( więcej o Bramie Niebiańskiego Spokoju i Placu Tiananmen ), za którą znajduje się otoczony straganami dziedziniec oraz kolejna brama – Brama Właściwej Postawy. Mijając ją dochodzimy do głównej i największej bramy Zakazanego Miasta – Bramy Południka (Wu Men).

Brama Południka

Pekin - Plac Bramy Niebiańskiego Spokoju

Plac Bramy Niebiańskiego Spokoju ( Tian’anmen ) znajduje się w samym centrum Pekinu przed Zakazanym Miastem. Jest to największy publiczny plac na świecie. Plac ma imponujące rozmiary: 880 m na 500 m.

Plac Tian’anmen potężny jest. W oddali widać Bramę Niebiańskiego Spokoju.

Pekin - Zakazane Miasto

Zakazane Miasto (Gù Gōng) jest największą atrakcją turystyczną w samym Pekinie. Jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju, zabytek najwyższej klasy na skalę światową. Zakazane Miasto powstało z polecenia cesarza Yongle i reprezntuje jeden z najwspanialszych przykładów architektury pałacowej, w którym przez pięć wieków sprawowało urząd 24 cesarzy dynastii Ming (do 1644 r.) i Qing (1644-1912).

W 1912 r., po ustanowieniu republiki, zewnętrzną część Zakazanego Miasta udostępniono zwiedzającym jako muzeum, zaś w wewnętrznej części pozwolono mieszkać, do 1924 r., zmuszonemu do abdykacji ostatniemu cesarzowi, Puyi (dramatyczną historię jego życia oraz wspaniałe pałacowe wnętrza można obejrzeć w nagrodzonym dziewięcioma Oskarami filmie B. Bertolucciego: „Ostatni cesarz”).

Otoczone murami obronnymi i głęboką fosą miasto powstało w rekordowym tempie 14 lat (1406-1420). W gigantycznym przedsięwzięciu uczestniczyło 100 tys. artystów i rzemieślników oraz milion robotników. Wstęp do Zakazanego Miasta miała wyłącznie najbliższa rodzina cesarska oraz najważniejsi urzędnicy państwowi.

Zakazane Miasto (oficjalna nazwa obiektu to Muzeum Pałacowe) wybudowano, podobnie jak Pekin, zgodnie z zasadą feng shui oraz założeniami chińskiej numerologii. Kompleks znajduje się dokładnie na osi północ-południe, a wejścia do wszystkich pałaców i bram prowadzą od strony południowej.

Wejście do Zakazanego Miasta prowadzi przez Bramę Niebiańskiego Spokoju  za którą znajduje się otoczony straganami dziedziniec oraz kolejna brama – Brama Właściwej Postawy. Mijając ją dochodzimy do głównej i największej bramy Zakazanego Miasta – Bramy Południkowej.

Wejście do Zakazanego Miasta prowadzi przez Bramę Niebiańskiego Spokoju na Placu Tiananmen (więcej)

poniedziałek, 27 marca 2017

Grobowce dynastii Ming - Chiny.

50 kilometrów na północ od centrum Pekinu na dużym terenie, bo ok 40 km² pochowanych jest 13 z 16 cesarzy Dynastii Ming. Lokalizacja grobowców została starannie wybrana, zgodnie z zasadami feng shui. Kotlina, w której znajdują się grobowce jest z trzech stron otoczona wzgórzami, otwarta tylko od strony południowej (w tym kierunku także skierowane są wszystkie grobowce) dzięki czemu miejsca spoczynku cesarzy chronione są przed złymi duchami. Do zwiedzania udostępnione są tylko 3 grobowce : Changling, Dingling i Zhaoling. Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na dużym terenie (ok 40 km²) jest pochowanych 13 z 16 cesarzy Dynastii Ming, a każdy grobowiec, to taka mini-świątynia. Jedynie 3 grobowce są udostępnione zwiedzającym: Chang Ling, Ding Ling oraz Zhao Ling (albo jak kto woli: Changling, Dingling i Zhaoling).

Pawilon Steli

niedziela, 26 marca 2017

Wielki Mur Chiński

Wizytę w Chinach zaczęliśmy z "grubej rury". Pierwszego dnia mieliśmy zwiedzać Zakazane Miasto. Na szczęscie połapaliśmy się na czas, że w poniedziałki Zakazane Miasto jest zamknięte. Szybka zmiana planów i tak to wylądowaliśmy na Chińskim Murze. Pogoda dopisała jak najbardziej. Był piękny wiosenny dzień, a z muru widać było nawet odległe wieżowce w Pekinie.