wtorek, 20 listopada 2018

Santiago Atitlan - Gwatemala

Santiago Atitlan to największe z miasteczek położonych na brzegu jeziora Atitlan. Miasteczko ma bardzo ciekawą lokalizację, gdyż leży w wąskiej zatoce pomiędzy dwoma wulkanami Tolimán (3144 m n.p.m.) i San Pedro (3020 m n.p.m.). Do Santiago Atitlán można dotrzeć łodzią z Panajachel, a podróż trwa około 30 minut w jedną stronę.

Widok  na jezioro Atitlan z  miejscowości Santiago Atitlan
Z Santiago Atitlan w Gwatemali pochodzi kobieta, której twarz pojawia się na monecie 25 centowej.
W 1959 r. powołano komisję, która udała się do Santiago Atitlán, by wyszukać i sfotografować najpiękniejszą miejscową kobietę. Twarz kobiety miala być reprezenatatywna dla tamtejszej kultury majów. Kobietą, która wybrała komisja okazała się być 17 letnia Doña (Pani) Concepción Ramírez lub po prostu Doña Chonita jak nazywali ją sąsiedzi.

Doña Chonita stała się twarzą kultury Majów. To właśnie jej profil widać na monecie o wartości 25 centów, często nazywanej "choca". W Gwatemali potocznie mówi się "choco" o osobie, która nie widzi dobrze, a na monecie twarz kobiety widac z profilu, czyli z jednym okiem. Kobieta na głowie nosi tradycyjny wśród kobiet w tym regionie Tocoyal. Jest to długa na 20 metrów zrolowana wstęga, która reprezentuje kalendarz Majów i siłę kobiety.

Obelisk monety 25 centowej w Santiago de Atitlán
Zakładanie Tocoyal
Miejscowa kobieta nosząca we włosach Tocoyal w jednym ze sklepików w Santiago Atitlan
Pokaz zakładania Tocoyal
W Santiago Atitlan znajduje się pochodzący z 1547 roku jeden z najstarszych kościołów w Gwatemali (Iglesia de Santiago Apostol). Kościół uznawany jest za klejnot z początków kolonii. Pomalowaną na biało fasadę kocioła zdobią duże kolumny oraz okrągłe kamienne schody.

Wewnątrz kościoła znajduje się także ołtarz poświęcony Ojcu Francisco Stanleyowi, który padł ofiarą wewnętrznego konfliktu zbrojnego w tym kraju. Ojciec Stanley pochodził z Oklahomy w Stanach Zjednoczonych i przybył do Santiago Atitlán w 1970 roku, gdzie ściśle współpracował z ludnością w celu poprawy upraw i produkcji rękodzieła. Nauczył się Tz'utujil i nadzorował tłumaczenie Nowego Testamentu na język Majów Tz'utujil, który został opublikowany w 1991 roku. Ojciec Stanley został zamordowany w 1981 roku, jego serce zostało pochowane w Parafii Santiago, a jego ciało zostało przeniesione do Oklahomy.

W kościele znajdują się trzy ołtarze: po prawej obraz Matki Bożej z Santa Ana (ten ołtarz służy kobietom do proszenia o płodność lub parę); po lewej stronie wizerunek Jezusa Poświęconego (ubrany w typowy fartuch, na którym mężczyźni mogą składać prośby); a w centrum znajduje się ołtarz synkretyzmu, w którym można zobaczyć obrazy katolickie i Majów

Iglesia de Santiago Apostol






W Santiago Atitlan mieszkają potomkowie Majów z rodziny Tzutujil. Po konkwiście Tzutuhile kontynuowali praktykowanie własnej kultury i nie utracili języka ani zwyczajów. To chyba przyczyna dlaczego miasteczko bogate jest w kulturę i tradycje.

W mieście znajduje sie duży i kolorowy targ warzywny, gdzie można spotkać kobiety noszące tradycyjne stroje. W Gawtemali strój jest ważnym elementem szacunku dla własnej kultury i korzeni, że jest wciąż kultywowany na co dzień, a nie tylko od święta. Różne wzory są też oczywiście zależne od wieku kobiety i jej stanu cywilnego.
















Pożegnanie z Santiago Atitlan

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz