sobota, 24 listopada 2018

Guatemala City - Museum of Archaeology and Ethnology

Ostatniego dnia przed wylotem z Gwatemali odwiedziliśmy jeszcze Narodowe Muzeum Archeologii i Etnologii w mieście Gwatemala. Wystawa archeologiczna w muzeum ilustruje rozwój kultury Majów zorganizowanej w jej okresach: przed klasycznym (2000 p.n.e. - 250 n.e.), klasycznym (250 - 900 n.e. ) i post klasycznym  (900 - 1450 n.e.).

Narodowe Muzeum Archeologii i Etnologii w mieście Gwatemala
Narodowe Muzeum Archeologii i Etnologii to próbka kilku tematów związanych z historią kultury Majów w Gwatemali, począwszy od pierwszych grup zbieraczy myśliwych, którzy okupowali ten region aż do czasów współczesnych, które wykazują ciągłość kultur Majów. Rozumiejąc zjawisko wielokulturowości, muzeum dąży do wygenerowania tożsamości narodowej poprzez swoją kolekcję archeologiczną i etnologiczną.

W muzeum znajduje się sporo kamiennych steli, na których w głębokim reliefie przedstawiano podobizny ludzi (królów, kapłanów lub wojowników) albo bogów. Rzeźby są zaopatrzone w hieroglificzne napisy informujące o dacie wydarzenia, imieniu, tytule i najważniejszych dokonaniach przedstawianej postaci. Napisy hieroglificzne również były bardzo dekoracyjne.

Najciekawszym eksponatem jest chyba jednak tron z Piedras Negras.

Tron z Piedras Negras

Uaxactun, stela 26,  ( okres wczesny klasyczny 445 n.e.)
Palo Gordo,  monument nr 9 ( okres późny klasyczny 600 -900 n.e..)

Villa Nueva,  kultura majów,  figura osoby leżącej (wpływ Olmeków) 
Kaminaljuyu, kultura majów, Juego de Pelota (ballgame marker / ball court marker) 



Kadzielnica antropomorficzna (incensario antropomorfo), kultura Majów
południowe wybrzeże Gwatemali, wpływy Teotihuacan, wczesny klasyczny okres (250-600 n.e.)
la Amelia,  Panel 1 
 Ixlu, steala nr 1


Naranjo, stela nr 2

Palo Verde, stela nr 3

Ixtutz, Stala nr 4
Glifiy Majów
Piedras Negras,  Stela nr 6
Machaquilá, Petén, stela nr 7,  okres późny klasyczny ( 830 n.e.)
Dos Pilas, stela nr 9, okres późny klasyczny
Dos Pilas, stela nr 11

Piedras Negras, stela nr 12

Piedras Negras, stela nr 13
Naranjo, stela nr 22

Uaxactum ,stela nr 26
Piedras Negras, stela  nr 36,  (445 n.e )
Ołtarz z Puerto Barrios, okres późny klasyczny
  

Makieta Tikal
Makieta Tikal

Na początku okresu przedklasycznego utrzymanie opierało się na polowaniu, gromadzeniu i początkowym rolnictwie. Z czasem opracowali złożone systemy nawadniające, które wytworzyły rezerwy żywności i wsparły całą populację. Pod koniec tego okresu powstały fundamenty rozwoju wielkiej cywilizacji, która miała centra wielkiego rozwoju miast, a także intensyfikację handlu i relacji międzykulturowych z odległymi kulturami. Najbardziej znaczącymi przejawami kulturowymi tego okresu są pojawienie się ceramiki około 1500-1200 lat pne. i rozwój piramidy schodkowej. Niektóre ważne miejsca to: Kaminaljuyú w Gwatemali, Uaxactún i El Mirador w Petén oraz El Baúl na południowym wybrzeżu.

W okresie klasycznym opracowano nowe systemy polityczne, które ukształtowały państwa, które rywalizowały o władzę. Terytoria były dobrze określone i administrowane przez scentralizowany organ hierarchiczny. Postępujące zapotrzebowanie na wzrost prestiżu i dynamizm społeczeństwa w ciągłym rozwoju doprowadziły do ​​poprawy nauki i sztuki, rozszerzenia handlu międzyregionalnego, propagandy politycznej i sojuszy między dynastiami. Rozkwit kultury objawił się poprzez pojawienie się jej wielobarwnej ceramiki, zastosowanie w architekturze sklepienia Majów, kult ołtarza i steli oraz zastosowanie tekstów hieroglificznych, które rejestrowały ważne wydarzenia i daty kalendarzowe.

Post klasyczny odznaczał się potęgą militarną, która dominowała nad religijnymi, zmuszając mieszkańców do przemieszczania się w miejsca niedostępne lub otoczone murem, aby się zabezpieczyć. Istotne były migracje z Petén na wyżyny Gwatemali i Półwysep Jukatan, a także z Meksyku na wybrzeża i wyżyny. Migracja doprowadziła do powstania nowych grup kulturowych, które doprowadziły do ​​nowej organizacji społecznej. Ekspansja terytorialna była u szczytu, więc każda grupa rozszerzyła swoją ziemię na południowe wybrzeże, gdzie zaopatrywano ją w kakao, sól i inne produkty morskie. Królestwa te walczyły o swoją supremację aż do przybycia zdobywców i ukształtowały wielokulturowe spektrum, które dotarło do teraźniejszości.

Na początku okresu kolonialnego, w XVI wieku, społeczności tubylcze rozproszone po całym gwatemalskim krajobrazie zostały zreorganizowane w nowe miasta, które na przestrzeni wieków nabyły własne cechy.

Esencja starożytnej cywilizacji Majów trwa do dziś, przejawiając się w światopoglądzie, językach Majów, tradycjach, zwyczajach oraz w trwałości starożytnych technik, rzemiosła i sztuki. Tradycja ustna i codzienna praktyka były kanałami przekazywania kultury, która ewoluuje dynamicznie wraz z potrzebami nowych pokoleń.

Przypisy:

Przed Kolumbem
Museo Nacional de Arqueología y Etnología
Arqueología – Museo Nacional de Arqueología y Etnología de Guatemala
Ancient Altar Reveals Mayan ‘Game of Thrones’ Dynasty
Museo Nacional de Arqueología y Etnología
GUATEMALA CITY - NATIONAL MUSEUM
https://www.flickr.com/photos/zug55/27512817383/in/photostream/


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz