sobota, 24 listopada 2018

Guatemala City - Museum of Archaeology and Ethnology

Ostatniego dnia przed wylotem z Gwatemali odwiedziliśmy jeszcze Narodowe Muzeum Archeologii i Etnologii w mieście Gwatemala. Wystawa archeologiczna w muzeum ilustruje rozwój kultury Majów zorganizowanej w jej okresach: przed klasycznym (2000 p.n.e. - 250 n.e.), klasycznym (250 - 900 n.e. ) i post klasycznym  (900 - 1450 n.e.).

Narodowe Muzeum Archeologii i Etnologii w mieście Gwatemala

piątek, 23 listopada 2018

Finca Filadelfia, czyli próbujemy gwatemalską kawę

Kilka minut od Antigua w Gwatemali w miejscowości San Felipe de Jesús, znajduje się plantacja kawy Finca Filadelfia. Gospodarstwo posiada 800 hektarów terenów zielonych, kurort i dwie restauracje. Wszystko to w otoczeniu plantacji kawy, gdzie codziennie pracuje ponad 150 osób. Zwiedzając Finca Filadelfia można zobaczyć ja wygląda całkowity cykl produkcji kawy, czyli od nasion po kubek kawy.

Owoce kawy gotowe do zbioru

czwartek, 22 listopada 2018

Antigua cd

Gwatemala to jeden z najładniejszych widokowo krajów Ameryki Centralnej. Wulkany, ruiny Majów, kolorowe miasteczka i najpiękniejsze jezioro świata. Gwatemala to też ciekawa kultura i dość tradycyjne społeczeństwo. W mieście Antigua udało nam się pomieszkać kilka dni i bardzo dobrze bo to klimatyczne miejsce. Stąd zrobiliśmy wiele wycieczek po okolicy. Była też niejedna okazja powłóczyć się po samym mieście, a jest tam wiele ciekawych zakątków.


Wulkan Agua górujący nad miastem i fasada zniszczonego kościoła El Carmen

Targ w Chichicastenango - Gwatemala

Targ rękodzieła w Chichicastenango to jedna z większych atrakcji turystycznych Gwatemali . Tu właśnie w każdy czwartek i niedzielę, licznie zjeżdżają okoliczni Gwatemalczycy, jak i turyści. Na ulicach roztawionych jest mnóstwo straganów w których sprzedaje się rzemiosło, żywność, kwiaty, wyroby garncarskie, przyprawy, rośliny lecznicze, świece, kadzidła, kamienie do przygotowywania tortilli, żywy inwentarz. Kupując podobne wyroby w innym miejscu, można mieć praktycznie pewność, że zostały one wykonane i przywiezione z Chichicastenango.

Sprzedawcy kwiatów sa schodach wiodących do  kościoła św. Tomasza

środa, 21 listopada 2018

Volcan Pacaya - Gwatemala

Wulkan Pacaya położony na wysokości 2552 m n.p.m. 30 km na południowy zachód od Gwatemala City, w pobliżu miasta Antigua. Wulkan znajduje się na terenie Parku Narodowego – Parque Nacional Volcan Pacaya y Laguna De Calderas. Jego ostatni poważny wybuch był w 2010 roku i od tamtej pory nie wolno wchodzić na sam szczyt. Ostatni raz dał o sobie znać w 2014 roku, powodując ewakuację mieszkańców i deszcz popiołu w okolicznych miastach.

Podejście na wulkan

wtorek, 20 listopada 2018

San Juan La Laguna - Gwatemala

San Juan La Laguna to miejscowość leżąca na wysokości 1562 metry nad poziomem morza, w górach Sierra Madre de Chiapas, nad brzegiem jeziora kraterowego Atitlán. Była to pierwsza miejscowość jaką odwiedziliśmy w ramach jednodniowej wycieczki po jeziorze Atitlán.

Przypływamy do San Juan La Laguna 

Santiago Atitlan - Gwatemala

Santiago Atitlan to największe z miasteczek położonych na brzegu jeziora Atitlan. Miasteczko ma bardzo ciekawą lokalizację, gdyż leży w wąskiej zatoce pomiędzy dwoma wulkanami Tolimán (3144 m n.p.m.) i San Pedro (3020 m n.p.m.). Do Santiago Atitlán można dotrzeć łodzią z Panajachel, a podróż trwa około 30 minut w jedną stronę.

Widok  na jezioro Atitlan z  miejscowości Santiago Atitlan

Jezioro Atitlán - Gwatemala

Jezioro Atitlan uchodzi za najpiękniejsze jezioro świata. Położone w kalderze powulkanicznej na wysokości 1500 m i otoczone trzema wulkanami: Volcán Atitlán, Volcán San Pedro i Volcán Tolimán.
Nazwa jeziora pochodzi z języka azteków nahuatl i dosłownie oznacza „między wodami” (atl – woda, titlan – między). 

Widok na jezioro Atitlán z miejscowości Panajachel

poniedziałek, 19 listopada 2018

Muzeum Rzeźby w Copán

Muzeum Rzeźby Majów w Copán pokazuje serię oryginalnych rzeźb, steli i ołtarzy odzyskanych z pobliskich ruin. Muzeum, najlepiej zwiedzać po zwiedzeniu samych ruin, aby zrozumieć, gdzie pierwotnie należały eksponaty.

Rzeźby wykonane w Copan to najbardziej wyrafinowane przykłady tej sztuki w całej cywilizacji Majów. To starożytne miasto jest sławne z serii stel o wyjątkowej precyzji wykonania. Przedstawiają trójwymiarowe portrety najważniejszych władców. Umiejscowione były wzdłuż dróg ceremonialnych na placu centralnym miasta i na terenie kompleksu piramid zwanym Akropolis.

Największym eksponatem i dumą muzeum jest czterokondygnacyjna, w pełni odtworzona świątynia zwana "Rosalila" - replika świątyni, której szczątki odkopano w pobliżu Akropolu.

Muzeum Rzeźby w Copan to największe i najnowocześniejsze przedsięwzięcie muzealne w Ameryce Środkowej. Muzeum zostało otwarte w sierpniu 1996 r.

 Replika Rosalily ( więcej )

Rosalila - Copan Museum

23 czerwca 1989 r. archeolog z Hondurasu Ricardo Agurcia Fasquelle odkrył wyjątkową i niezwykłą starożytną świątynię Majów. Podczas badań wnętrza Świątyni 16 znalazł najlepiej zachowany przykład monumentalnej architektury w Copan. Nazwał ją „Rosalila” (rosalila oznacza kolor różowo-liliowy w języku hiszpańskim), zgodnie z przyjętym systemem nazywania świątyni po kolorach. Odkopywanie Rosalili trwało siedem lat, a jej replikę  możemy podziwiać dziś w miejscowym muzeum.

Rosalila została wzniesiona w Copan w 571 roku. Zewnętrzne ściany pomalowano na czerwono, a fasadę pokrywały modelowane w stiuku dekoracje w kolorach czerwonym, żółtym i zielonym. W centrum umieszczono wizerunek boga słońca K’inich Ajaw z nakryciem głowy ozdobionym zielonym kwezalem k’uk’ z oczyma ary mo’, co ponownie wyrażało imię założyciela dynastii. Z rozwartych paszczy węży, wyrzeźbionych na narożach świątyni, wyłaniają się głowy bóstw lub otaczanych kultem przodków. W górnej części budowli pojawia się maszkaron potwora ziemskiego, symbolizujący świętą górę witz.

Rosalila stanowiła największe sanktuarium Copán przez okres około stu lat, a o jej wielkim znaczeniu dla historii miasta może świadczyć fakt, że nie została – tak jak poprzednie zniszczona, lecz osłonięta z wielką starannością. Majowie zrobili wszystko, aby nie uszkodzić pięknych stiukowych dekoracji.
Rosalila została przykryta na wieki  nową świątynią ( Świątynia 16), a ta  przetrwała do czasów współczesnych.

Replika Rosalily w Muzeum Rzeźby w Copán

Copán miasto Majów

Do Copán pojechaliśmy na jeden dzień z Antigua w Gwatemali. Wyruszyliśmy o 4 rano. Podróż zajęła nam 8 godzin zamiast obiecanych 5ciu. Z powrotem było trochę szybciej bo tylko 7 godzin. Mimo tych trudności mieliśmy wystarczająco dużo czasu, by obejrzeć całe ruiny jak i muzeum w Copán. Wstęp do Copán nie jest też tani, gdyż obcokrajowcy płacą 30 USD (15+15).

Copán to jedno z największych i najważniejszych miast Majów położone w zachodniej części Hondurasu. Jego ruiny zostały odkryte w XVI wieku. W centrum znajdowały się świątynie zbudowane na piramidach schodkowych, zespoły pałacowe, pięć wielkich dziedzińców oraz boisko do gry w pelotę. Szczególnie znane są ogromne schody pokryte hieroglifami, na których wyryto 2500 znaków oraz wielki zegar słoneczny. W północnej części Copán można podziwiać 20 stel – pomniki kolejnych władców w strojach ceremonialnych.

Copan ( zwany przez starożytnych mieszkańców Oxwitik)  jest odmienny od pozostałych miast majańskich. Zamieszkiwali go artyści dużej klasy, wynosząc architekturę, sztukę i naukę na najwyższe poziomy.  Z tego względu Copan czasami nazywany jest Paryżem kultury Majów.

W 1980 roku stanowisko archeologiczne w Copán zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Widok z piramidy na dziedziniec. Pod zadaszeniem znajdują się Schody Hieroglifów, a obok boisko do gry w piłkę

niedziela, 18 listopada 2018

Antigua, czyli jesteśmy znowu w Gwatemali

Trochę nam zabrało czasu, aby ponownie pojawić się w Gwatemali. Minęły bowiem już prawie 4 lata od wyjazdu do Belize i jednodniowej wtedy wizyty w Tikal. Tym razem przyszła pora na samo serce Gwatemali czyli miasto Antigua.

Linie lotnicze Avianka na kilka tygodni przed wyjazdem zamieniły nasze bilety na nowo otwarte bezpośrednie połączenie z Gwatemalą. W sumie lepiej niż z przesiadką w San Salvador. Wylatywaliśmy jednak w środku nocy z Chicago. Gdy po cztero i pół godzinnym locie lądowaliśmy w Gawtemala City było jeszcze ciemno. Do starej stolicy Gwatemali Antigua dotarliśmy tuż po wschodzie słońca. Była niedziela i miasto budziło się do życia. Antigua to dawna stolica i taki gwatemalski must have dla wszystkich podróżujących do tego kraju.

Antigua powstawała, czyli gdzieś w 1541 roku. Wtedy też wytyczono tu pierwsze ulice. Wcześniej, od 1527 roku stolicą było Ciudad Vieja. Szczyt świetności miasta przypadł na rok 1717, Antigua przeżywała wtedy rozkwit, była najważniejszym miastem Ameryki Środkowej, pełnym pięknych zabytków, kolonialnej architektury i ludzi.

Wszystko to skończyło się w 1773 roku, kiedy to miastem wstrząsnęły dwa silne trzęsienia ziemi, a wulkan Fuego dał o sobie znać. Te i kolejne trzęsienia zniszczyły na tyle miasto, że jego mieszkańcy wraz ze swoim dobytkiem zostali zmuszeni do opuszczenia Antiguy (wydano oficjalne polecenie przeniesienia się w bezpieczne miejsce). Zadecydowano o założeniu nowej stolicy w Ciudad Gwatemala,

Poranek w Antigua był cudowny. Ulice były jeszcze puste, a okoliczne szczyty wulkanów były niezakryte chmurami. W mieście tego dnia odbywał się festiwal kwiatów

Poranek na głównym placu w Antigua z widokiem na wulkan Agua. W 1541 spływ błotny z tego wulkanu spowodował zniszczenie pierwszej stolicy Gwatemali Ciudad Vieja. Po tym wydarzeniu stolicę przeniesiono do miasta Antigua Guatemala, a wulkan otrzymał nazwę Volcán de Agua. W czasach historycznych nie odnotowano żadnej erupcji.