piątek, 18 sierpnia 2017

Frankfurt Germany

W sierpniu po raz pierwszy postawiliśmy nogę w Niemczech. Mieliśmy przesiadkę we Frankfurcie i na tyle dużo czasu, aby podjechać metrem do centrum miasta. Chyba najbardziej byliśmy zadowoleni z tego, że po dwóch tygodniach pobytu w Indiach mogliśmy w końcu zjeść coś innego.

Starówka we Frankfurcie nie powala z nóg swą wielkością w porównaniu np. z takim Wrocławiem.

Na rynku we Frankfurcie

czwartek, 17 sierpnia 2017

Taj Mahal

Taj Mahal jest grobowcem. Cesarz Mogołów, Shah Jahan zlecił budowę Taj Mahal dla swojej trzeciej (i ulubionej) żony – Mumtaz Mahal. Zmarła ona w 1631 roku, zaraz po urodzeniu czternastego dziecka cesarza. Budowa Taj Mahal zajęła 22 lata i pracowało przy niej 22 tys. ludzi. Niestety Szah Jahan nie zobaczył budowli w pełnej krasie.

Taj Mahal

Czerwony Fort w Agrze

Agra to była stolicy Wielkich Mogołów, prawie milionowe miasto i ważny ośrodek przemysłowy nad rzeką Jamuną w indyjskim stanie Uttar Pradesz. Większość turystów przyjeżdża tu tylko po to, aby zobaczyć sławne mauzoleum Taj Mahal. W cieniu przepięknego Taj Mahalu znajdują się jednak inne wspaniałe obiekty jak choćby Czerwony Fort.

Czerwony Fort jest zespołem budowli zamkniętych wewnątrz potężnych murów zewnętrznych z bloków czerwonego piaskowca. Mury mają ok. 20 metrów wysokości i około 2,5 kilometra łącznej długości. Fort otacza  szeroka na 10 metrów fosa o głębokości 9 metrów, która łączy się z rzeką Jamuną

wtorek, 15 sierpnia 2017

Klasztor Basgo

Basgo ma bardzo ciekawą lokalizację wsród otaczających gór i ponad doliną, którą płynie rzeka Indus. Basgo swego czasu było siedzibą dawnej dynastii władającej zachodnim Ladakhiem. W XV wieku miały miejsce częste najazdy wojsk kaszmirskich w wyniku których zachodni Ladakh przeszedł w ręce muzułmanów, a pozostała część została podzielona na Dolny Ladakh rządzony przez Takpabuma z Basgo oraz Górny Ladakh, którego władcą zostaje Takbumde z Leh. Król Bhagen (1470-1500) - potomek władców Basgo jednoczy kraj, przyjmuje imię Namgyal (Zwycięzca) i zakłada dynastię panującą po dziś dzień.

Ruiny cytadeli i kompleks świątynny w Basgo

Klasztor Alchi

W odróżnieniu od innych klasztorów w Ladakhu, Alchi położone jest nietypowo, bo w dolinie na południowym brzegu rzeki Indus. W skład kompleksu klasztornego wchodzą trzy główne sanktuaria: Dukhang, Sumtsek i świątynia Manjushri. Wszystkie pochodzą z okresu między początkiem XII a początkiem XIII w. W środku klasztoru znajdują się prawdopodobnie najstarsze zachowane malowidła ścienne w tym regionie.

 Świątynia Sumtsek

Klasztor Likir

Klasztor w Likir usytuowany jest malowniczo na niewielkim wzgórzu w dolinie rzeki Indus. Niegdyś klasztor leżał przy głównym szlaku handlowym do Leh. Powstał on w XI w i jest uważany za jeden z najstarszych klasztorów w Ladakhu. Do głównych atrakcji klasztoru należy ciekawa architektura i malowidła ścienne. Likir należy do buddystów tybetańskich ze szkoły Gelug. Już z daleka łatwo go odróżnić od innych świątyń dzięki charakterystycznej złotej figurze Buddy Maitreji.

Klasztor w Likir niemal wyrasta ze skał

Klasztor Phyang

Klasztor Phyang położony jest około 40 km na zachód od miasta Leh. Zespół klasztorny składa się z trzech świątyń i należy do szkoły Kagju odnogi buddyzmu tybetańskiego. Jedną z głównych atrakcji Phyang jest muzeum, w którym znajdują się 900- tletnie eksponaty takie jak: thangki, posągi oraz mongolska, tybetańska i chińska broń palna. Klasztor Phyang powstał w XVI w.

czwartek, 10 sierpnia 2017

Dolina Markhy dzień 2 ( Skiu - Markha )

Dzień 2: Skiu - Markha (3760 m)
Odległość: 21.2 km

Śniadanie w Skiu. Domownicy i turyści razem schodzą się do centralnego pomieszczenia jak te na zdjęciu na posiłki.

środa, 9 sierpnia 2017

Dolina Markhy dzień1 ( Chilling- Skiu )

Trekking doliną Markhy w Ladaku można odbyć na kilka sposobów. My wybraliśmy najłatwiejszą wersję typu all inclusive - z przewodnikiem i tragarzem. Zabrano nas z hotelu w Leh na początek szlaku, a potem przywieziono z powrotem. Na szlaku za wyjątkiem noclegu w bazie namiotowej przed przełęczą Kongmaru La, spaliśmy w miejscowych domach. Dzięki temu mieliśmy okazję odwiedzić kilka wsi i przyjrzeć się życiu mieszkańców.

Niektóre wsie były zupełnie odcięte od świata. Każda z nich posiadała jednak własną elektrownie wykorzystującą baterie słoneczne. Nie było też problemu z ciepłą wodą, którą można było sobie nagrzać w kolektorze słonecznym.

Dzień 1: Chilling (3195 m) - Skiu (3366 m)
Odległość: 6.9 km

Rzeka Zanskar wpadająca do Indusu, Ladakh Indie. W dole widać drogę którą pojedziemy do Chilling.

wtorek, 8 sierpnia 2017

Leh - serce Ladakhu

Ladakh zwany również „małym Tybetem” jest krainą leżącą pomiędzy Himalajami a Karakorum i wchodzi w skład indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Ladakh jest najsuchszym rejonem Indii. Letni monsun powodujący ulewy na subkontynencie zwykle nie jest w stanie przedrzeć się przez zaporę w postaci głównej grani Himalajów. Sercem Ladakhu jest miasto Leh (czyt. Lej) położone na wysokości około 3500 m n.p.m..

Widok z góry na serce Ladakhu - Leh. Ladakh jest najsuchszym rejonem Indii. Suchy jałowy step i skalista pustynia poza dolinami rzek całkowicie pozbawiona roślinności to typowy krajobraz Ladakhu

poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Dolina Nubry

Dolina Nubry leży za pasmem gór Ladakhu, na skraju Karakorum na wysokości około 3,050 m n.p.m. u zbiegu rzek Shyok i Nubra. W bezpośredniej bliskości rzeki jest to dolina rolnicza, co stanowi kontrast w stosunku do reszty Ladakhu. Wyższe zbocza gór są pustynne, ale też w inny sposób – występuje tam klasyczna pustynia piaskowa z wydmami. Dolina Nubry stanowi jedno z połączeń Ladakhu z Pakistanem – przez słynny lodowiec Siachan oraz z Chinami przez przełęcze Karakorum i Saser.

Dolina Nubry u zbiegu rzek Shyok i Nubry ( ta z prawej)

niedziela, 6 sierpnia 2017

Klasztor Shey

Shey zamek i gompa powstały w XVII wieku. Założył je król Sengge Namgyal. Shey był pierwotnie stolicą Ladakhu, zanim władca nie przeniósł jej do Lehu.

Klasztor Diskit

Ponad 3000 metrów n.p.m., w wiosce Diskit, na skraju pustyni otwierającej się na Dolinę Shyok, stoi jeden z najstarszych i największych klasztorów Ladakhu – Diskit Gompa.


Klasztor Diskit

Klasztor Hemis

45 km od Leh w Hemis znajduje się największy ladakijski klasztor. Większość klasztorów w Ladakhu należy do sekty Żółtych Czapek uznającej zwierzchnictwo Dalajlam, jednak klasztor w Hemis jest we władaniu Czerwonych Czapek. W klasztorze mieszka około 500 mnichów. Klasztor w Hemis słynie przede wszystkim z dorocznego festiwalu, który odbywa się w piątym miesiącu kalendarza tybetańskiego (zwykle na przełomie czerwca i lipca), a upamiętnia dzień urodzin Padmasambhawy, założyciela sekty. Przez dwa dni mnisi wykonują rytualny taniec cam wywodzący się z przedbuddyjskiej religii bon i obrazujący zwycięstwo dobra nad złem. Klasztor w Hemis wpisany jest także na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.

Klasztor Hemis

Klasztor Thiksey

Klasztor Thiksey (inne funkcjonujące nazwy to Thiksey Gompa, Tikse, Thiksay) w indyjskim Ladakhu należy do szkoły buddyzmu tybetańskiego gelug (”Żółte kapelusze”). Położony jest na wzgórzu w niedalekiej odległości od Leh, skąd rozpościera się widok na dolinę Indusu. Został zbudowany w XV w. na wzór pałacu Potala w tybetańskiej Lhasie. Ten dwunastopiętrowy kompleks należy do największych w centralnym Ladakhu.

Widok na klasztor Thiksey

Klasztor Chemrey

Klasztor  w Chemrey  stoi na granicy wpływów dwóch sekt, których popularna nazwa wywodzi się od kolorów nakryć głowy noszonych przez mnichów podczas ceremonii religijnych. Sekty Gelukpa – Żółtych Czapek (przewodzonej przez Dalajlamę) i Sekty Czerwonych Czapek (najstarszej, niezreformowanej sekty lamajskiej, wywodzącej wiele swoich praktyk z pierwotnej religii Tybetańczyków – bon). Położony w bocznej dolinie na północny-wschód od miejscowości Karu (węzeł drogowy) przy drodze wiodącej do gompy Tak Tok.

Klasztor Chemrey

Pałac królewski w Stok

Po zajęciu Leh przez wojska Gulaba Singha, król Ladakhu udał się na wygnanie do wsi Stok, kilkanaście kilometrów od stolicy. Rodzina królewska mieszka tam do dziś, zaś starą, zrujnowaną siedzibę kupił i restauruje Archaeological Survey of India. 

Pałac królewski w Stok