sobota, 31 grudnia 2016

czwartek, 22 grudnia 2016

Książ Polska

Zamek Książ to największa warownia na Dolnym Śląsku, a trzecia co do wielkości w całej Polsce (zaraz po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Powstał w XIII w. z inicjatywy księcia piastowskiego Bolka I Surowego. Zamek miał znaczenie strategiczne, zabezpieczać miał bowiem szlaki handlowe ze Śląska do Czech. Historia zamku była dość burzliwa, wielokrotnie zmieniał właścicieli, był celem walk i grabieżczych napadów. Na początku XVII wieku warownia staje się własnością rodziny Hochberg i w jej posiadaniu znajduje się przez kolejne 400 lat.
 

Zamek Książ nocą

niedziela, 18 grudnia 2016

Wiedeń

Mieliśmy międzylądowanie w Wiedniu i prawie cały dzień na zwiedzanie tego miasta.  Wiedeń jest potężny i monumentalny. Na każdym kroku można odczuć, że kiedyś była to stolica wielkiego imperium. To miasto robi wrażenie. Godzinami włóczyliśmy się po centrum miasta, a i tak nie zdążyliśmy wszystkiego zobaczyć. Masa ludzi na ulicach, jarmarki świąteczne i piękne dekoracje.

Budynek opery wiedeńskiej

sobota, 26 listopada 2016

Wat Phnom - Phnom Penh

Tę wspaniałą, położoną na wzgórzu buddyjską świątynię wzniesiono najprawdopodobniej w 1372 roku. Na cześć fundatorki nadano jej nazwę Wat Phnom Don Penh, co znaczy: „Klasztor na górze Pani Penh”. Do dzisiaj Wat Phnom, od którego pochodzi nazwa stolicy Kambodży Phnom Penh (Góra Penh), jest najważniejszym sanktuarium regionu.

Aby dotrzeć do świątyni należy wspiąć się na górę wspaniałymi schodami, których strzegą dwa siedmiogłowe węże Naga, figury mitycznych strażników i kamienne lwy.

Pałac Królewski - Phnom Penh

Zwiedzanie stolicy Kambodży Phnom Penh rozpoczęliśmy od wizyty w pałacu królewskim. Pałac Królewski jest oficjalną rezydencją Jego Wysokości Preah Bat Samdech Preah Sihamoni – króla Kambodży. Kompleks liczy aż 175 tysięcy metrów kwadratowych i powstał w roku 1866 po tym, jak ówczesny król Norodom przeniósł stolicę do Phnom Penh. Rezydencja łączy w sobie styl tradycyjnej khmerskiej architektury ze stylem europejskim. Francuskie wpływy można zauważyć m.in. w ogrodach otaczających pałac.

Wielki pawilon sali tronowej. Wybudowano go w 1917 roku po zburzeniu poprzedniego, który stał tu od 1870 roku. Jego nazwa w języku khmerskim brzmi Święta Siedziba Osądu. Sala tronowa wykorzystywana jest do dzisiaj podczas królewskich i religijnych ceremonii

Jedwabnicza wyspa - Phnom Penh

Wyspa Jedwabnicza znana lokalnie jako Koh Dach, to mała wysepka na rzece Mekong leżąca na północ od stolicy Phnom Penh. Wyspa została nazwana tak ze względu na mieszkającą tam społeczność trudniącą się wyrobem jedwabiu. 

Tkanie jedwabiu

Phnom Penh

Phnom Penh jest stolicą Kambodży od 1866 roku. W XV i XVI wieku miasto to pełniło rolę stolicy Imperium Khmerów – jednego z największych mocarstw Azji, zajmującego obszary dzisiejszej Kambodży, Tajlandii, Laosu oraz Wietnamu. Phnom Penh leży u ujścia rzeki Tonle Sap do Mekongu.

Phnom Penh uważane było za jedno z piękniejszych miast w całych Indochinach. Po okresie chaosu i dyktatury Czerwonych Khmerów miasto przeżyło swoje odrodzenie.

Zwiedzanie stolicy Kambodży Phnom Penh rozpoczęliśmy od wizyty w pałacu królewskim ( więcej )

czwartek, 24 listopada 2016

Beng Mealea

Beng Mealea to jedna z największych khmerskich świątyń w Kambodży, położona około 70 kilometrów od Siem Reap, w północno-zachodniej części kraju. Wzniesiona została prawdobnie w XII wieku, w okresie panowania króla Surjawarmana II.  Beng Mealea nazywana jest „starszą siostrą” Angkor Wat, która po powstaniu swojej „młodszej siostry”, została zwyczajnie porzucona. W przeciwieństwie do Angkor Wat świątynia Beng Mealea nie była budowana w formie piramidy, ale raczej kompleksu zlokalizowanego na większym terenie, podobnie jak wiele innych tutaj otoczona jest fosą w kształcie kwadratu.

Obiekt najbardziej słynie jednak ze swojej tajemniczości, a wszystko za sprawą otaczającej go puszczy i porastającej go roślinności. Kiedy w 2003 roku udostępniono ją zwiedzającym, położono drewniany chodnik - ale poza tym nie wprowadzono żadnych zmian i nic nie odbudowywano, pozostawiając nastrojowe khmerskie ruiny powoli przegrywające bitwę z korzeniami i pnączami. Jednym z najciekawszych elementów Beng Mealea są reliefy, na których dostrzec można sceny z hinduskiej mitologii.

Banteay Srei

30 km od Siem Reap w Kambodży znajduje się Banteay Srei - świątynia poświęcona hinduskiemu bogowi Siwie. Banteay Srei w tłumaczeniu oznacza "Cytadela Kobiet" lub "Cytadela Piękna". Świątynia została wybudowana w X wieku przez Yajnavarah i Vishnukumara poddanych króla Rajendravarmana II. Banteay Srei jest niewielkich rozmiarów i zdecydowanie różni się od Angkor Wat czy Bayon. Jako budulca użyto tu czerwonego piaskowca, a cechą która wyróżnia tą światynie są misternej roboty ornamenty pokrywające każdą ścianę budowli.


Banteay Srei

Jezioro Tonle Sap - bijące serce Kambodży

Jezioro Tonle Sap jest nazywane "bijącym sercem Kambodży". Ten największy zbiornik słodkiej wody w Indochinach faktycznie pulsuje w sposób naturalny. Jezioro połączone jest przez rzekę Tônlé Sab z Mekongiem i jest ono bardzo zmienne pod względem stanu wody w zależności od pory roku. Powierzchnia jeziora waha się od ok. 2,5 tys. w porze suchej do ok. 15 tys. km² w porze deszczowej. Głębokość wynosi od 0,2 do 14 m.

Wkrótce po rozpoczęciu pory deszczowej rzeka Tônlé Sab zmienia kierunek swego biegu i zaczyna płynąć wstecz, wtłaczając piętrzące się wody z Mekongu. Wówczas poziom wody jeziora gwałtownie się podnosi. Cofająca się rzeka Tônlé Sab nanosi do jeziora żyzne osady aluwialne. Wpływają do niego również duże ilości ryb z Mekongu. W związku z tym jezioro Tonle Sap jest jednym z najbardziej zasobnych w ryby słodkowodne akwenów na świecie. Roczne połowy wynoszą 170–210 tys. ton.

Na jeziorze znajdują się pływające wsie rybackie i liczne osiedla na palach. Do jednej z takich wiosek Kompong Phluk popłyneliśmy statkiem. Poziom wody na jeziorze był wtedy dość niski. Do statku musieliśmy przedostać się przez płycizny małymi motorówkami.

Pływająca wioska Kompong Phluk położona nad jeziorem Tonle Sap

Koh Ker - zapomniana stolica państwa Khmerów

Koh Ker to zapomniana stolica khmerskiego imperium położona blisko 120 km od swego popularnego konkurenta Angkoru. Tutejsze świątynie nie są tak znane i tak często odwiedzane, jednak dzięki temu miejsce to ma swój wyjątkowy charakter. Wśród licznych świątyń i kamiennych budowli tworzących ten unikatowy kompleks wyróżnia się piramida Prasat Thom, która wznosi się na 30 m ponad równiną i okolicznym lasem. Koh  Ker to też jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Kambodży, z którym wiążą się liczne legendy. Na szczycie piramidy miało znajdować się wejście do piekła, zaś do pionowej studni znajdującej się za tym wejściem miały być wrzucane ofiary dla demona Mary.
Piramida Prasat Thom

środa, 23 listopada 2016

Angkor - Kambodża

Potężne Imperium Khmerów, nazywane także Królestwem Angkoru, stworzył w 802 r. Dżajawarman II wywodzący swój ród z legendy o hinduskim księciu: wygnany przez ojca z Delhi miał pojąć za żonę córkę króla-węży, a od teścia dostać w prezencie nowe ziemie zwane Kambudżą. Królestwo rosło w siłę, a jego kolejni władcy przyłączali do niego nowe ziemie: pod koniec XII w. Imperium Khmerów było kilka razy większe od dzisiejszej Kambodży, a jego stolica liczyła sobie milion mieszkańców. W dziejach świata przed rewolucją przemysłową nigdy nie powstało równie wielkie miasto.

Angkor Wat to największa i najpiękniejsza świątynia kompleksu, a według wielu - największe dzieło sztuki sakralnej na całym świecie ( więcej )

Angkor Wat - Swiątynia Miejska

Angkor Wat to największa, najważniejsza i najbardziej znana świątynia w kompleksie Angkor. XII wieczna świątynia zbudowana na rozkaz jednego z najpotężniejszych khmerskich władców – króla Suryavarmana II. Angkor Wat miał służyć mu za prywatną świątynię, a po śmierci za mauzoleum. Dostępu do Angkor Watu broni 190 metrowa fosa oraz mury 4,5 metrowej wysokości. W jego centrum znajduje się świątynia niegdyś poświęcona bogowi Wisznu, a obecnie będąca miejscem pielgrzymek mnichów buddyjskich. Najbardziej charakterystycznym elementem świątyni jest pięć wież w kształcie kwiatów lotosu, z których największa wyrasta na wysokość 65 metrów.

Niestety imperium Khmerów upadło w XV wieku, a cały Angkor został wtedy opuszczony.
Angkor Wat - często mylona z całym Angkorem - jest najwspanialszą świątynią kompleksu, a jej nazwę można przetłumaczyć jako "świątynia miejska".

Angkor Wat to największa i najpiękniejsza świątynia kompleksu, a według wielu - największe dzieło sztuki sakralnej na całym świecie

wtorek, 22 listopada 2016

Angkor Thom - Wspaniałe Miasto

W niedalekiej odległości od Angkor Wat znajduje się Angkor Thom, czyli „Wspaniałe miasto”. To niejako stolica w stolicy, gdzie mieszkał król wraz z dworem i najważniejszymi dostojnikami. Angkor Thom został zbudowany później, pod koniec XII wieku przez króla Dżajawarmana VII i obejmuje obszar 9 km kwadratowych.

Serce Angkor Thom stanowi świątynia Bayon, która w założeniu miała przyćmić ogromem i przepychem samą Angkor Wat. Zdobi ją 216 identycznych kamiennych głów przedstawiających Buddę lub zgodnie z inną teorią – władcę Angkoru. Już sama droga prowadząca do Angkor Thom zaświadcza o tym, że kierujemy się do miejsca wyjątkowego. Nieodległy most ozdobiony jest znakomitymi rzeźbami i nie sposób się przy nim nie zatrzymać na krótką sesję fotograficzną.

Baphuon

Około 200 metrów na północny zachód od świątyni Bayon, głównej w dawnej stolicy Królestwa Khmerów Angkor Thom, stoi otoczone przez dżunglę sanktuarium Baphuon. Jest to jedna z najstarszych zachowanych budowli Wielkiego Miasta i od niego starsza.

Siem Reap

Kambodżańskie Siem Reap stanowi bramę do zabytków średniowiecznego królestwa Khmerów, które znajdują się w odległości od paru do maksymalnie 50 km od centrum miasta. Na kilka dni hotel Sokhalay Angkor Villa Resort stał się naszą bazą wypadową do Angkoru i innych okolicznych świątyń, a także pływającej wioski Tonle Sap.

Poranek w Sokhalay Angkor Villa Resort. Dwa dni w podróży i w końcu dotarliśmy do Siem Reap w Kambodży.

Bayon - Kamienne twarze

Sercem Angkor Thom jest świątynia Bayon, która w założeniu miała przyćmić ogromem i przepychem samą Angkor Wat. Dżajawarman VII kazał wznieść Bayon u stóp swojej monumentalnej, zbudowanej na planie idealnego kwadratu stolicy Angkor Thom. Swiątynię zdobi 216 identycznych kamiennych głów przedstawiających Buddę. Spacerując tędy ma się wrażenie, że ich oczy wciąż patrzą Może to nawet oczy samego władcy: niektórzy twierdza, że kamienne twarze odwzorowują ostatniego potężnego króla Angkoru.

poniedziałek, 21 listopada 2016

Preah Khan - Święty Miecz

Preah Khan podobnie jak świątynia Ta Prohm została zbudowana przez Dżajawarmana VII pod koniec XII wieku. O ile jednak Dżajawarman VII poświecił Ta Prohm swojej matce, to Preah Khan poświecił ojcu. Nazwa Preah Khan znaczy Święty Miecz. Preah Khan była tymczasową rezydencją Dżajawarmana VII podczas budowy miasta-twierdzy Angkor Tom. Stąd zapewne znajduje się na jej terenie zagadkowy dwukondygnacyjny budynek w stylu podobnym do zabytków greckich. Podobnie jak całe Angkor, była przez kilkaset lat zarośnięta przez dżunglę i do dziś na niektórych jej budynkach rosną ogromne drzewa.

Preah Khan było znanym ośrodkiem naukowym i swego rodzaju kliniką uniwersytecką - centrum sztuki lekarskiej królestwa. Jego nazwa oznacza „Święty Miecz” i odnosi się do narodowej świętości królestwa Khmerów, której replika przechowywana jest w królewskim pałacu w Phnom Penh. Preah Khan zostało zbudowane w 1191 r. Nie była to tylko buddyjska świątynia - miejsce w niej zajmowali również bogowie z hinduskiej kosmologii, lokalne duchy, królewscy przodkowie i uznani za bogów ludzie.

Miasto zbudowano na planie prostokąta. Mury są zwieńczone płytami z piaskowca ozdobionymi płaskorzeźbami medytującego Buddy. W potężnych murach miejskich ulokowano cztery bramy. W geometrycznym środku, na planie prostokąta 220 na 170 m, mieści się główna świątynia.

Do dziś na niektórych jej budynkach rosną ogromne drzewa, co sprawia surrealistyczne wrażenie.

Srah Srang - Królewskie kąpielisko

Srah Srang to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w całym Angkorze. Nazwę Srah Srang można przetłumaczyć jako „Królewskie kąpielisko”. Nad sporym zbiornikiem wodnym o rozmiarach 350 x700 m znajduje się taras wykonany z laternitu. Prowadzą z niego kamienne schody aż do tafli wody. Brzegu strzegą kamienne lwy, oddziela go także balustrada – również kamienne węże Nada – zakończone trzygłowymi kobrami. Starych, wykutych w kamieniu dekoracji, jest tu więcej: święty ptak Garuda oraz ogony innych ptaków, a także stylizowane węże.


Banteay Kdei - Cytadela z celami

Banteay Kdei, czyli „Cytadela z celami”. Nazwa ta wynika chyba z faktu, że ten zespół świątynny aż do połowy XX wieku był czynnym klasztorem buddyjskim. Posąg Wielkiego Myśliciela w centrum świątyni nadal stanowi obiekt kultu. Teren między budowlami tego zespołu jest o wiele mniej zarośnięty przez dżunglę niż w innych częściach Angkoru. Banteay Kdei zbudowany został na przełomie XII i XII wieku za czasów króla Jayavarmana VII.

Świątynia Pre Rup

Pre Rup to jedna z najstarszych, jak nie najstarsza świątynia w kompleksie Angkor w Kambodży. Świątynia przetrwała ponad 1000 lat i jest poświęcona hinduskiej bogini Śiwie. Większość fragmentów światyni zbudowanych jest z cegły i to na dodatek bez zaprawy murarskiej. Jej powstanie datuje się na rok 961. Powstała zatem przed chrztem Polski! Na szczycie piramidy wzniesiono 5 wież w układzie zwanym kwinkunks. Powstała w ten sposób świątynia stała się jednym z arcydzieł khmerskiej architektury i jednym z nielicznych przykładów budowli, ilustrujących przejście z epoki pre-angkoriańskiej do właściwego okresu Angkor.

 Z najwyższego poziomu piramidy rozciąga się przepiękny widok na okolicę.

Neak Pean

Neak Pean ( lub Neak Poan) to sztuczna wyspa oraz położona na niej świątynia buddyjska, znajdująca się na terenie kompleksu Angkor pośrodku Baraju Dżajatataka. Zbudowana przez króla Imperium Khmerskiego Dżaja Warmana VII. Z parkingu do świątyni prowadzi kilkusetmetrowy drewniany pomost wybudowany na grobli prowadzącej przez rozlewiska.

Neak Pean reprezentuje mityczne jezioro Anavatapta w Himalajach którego wody, według wierzeń, miały uleczać każde schorzenie. Neak Poan pełniła rolę świątyni przyszpitalnej. Kształt całego obiektu odzwierciedla staro hinduistyczną ideologię równowagi. Cztery połączone sadzawki reprezentują cztery żywioły: wodę, ziemię, ogień i wiatr. Starożytni lekarze khmerscy wierzyli, że kąpiel w tych sadzawkach leczyła choroby poprzez wprowadzenie równowagi w ciałach i duszach pacjentów.

Ta Prohm

Ta Prohm została założona przez króla Khmerów jako świątynia buddyzmu oraz uniwersytet. W odróżnieniu od pozostałych budowli kompleksu Angkor, Ta Prohm zachowała się w stanie zbliżonym do tego, w jakim została odnaleziona. Na terenie świątyni znajdują się olbrzymie korzenie drzew.

Ta Prohm najbardziej zawdzięcza swoją sławę filmowcom - w tym przedziwnym miejscu nakręcono film "Lara Croft: Tomb Rider" z Angeliną Jolie w roli głównej.

Tu widać najlepiej jak dżungla wdarła się na teren świątyni.

niedziela, 23 października 2016

Galena Illinois

Galena to jedno z najładniejszych miast Ameryki. Nazwa miasteczka pochodzi od rudy ołowiu (łac. galena), która była wydobywana w okolicy od ponad tysiąca lat jeszcze przez rdzennych Amerykanów. Na początku XIX wieku, ze względu na te złoża miasto doświadczyło dużego bumu kopalnianego. W roku 1828 liczbę mieszkańców w Galenie oszacowano na 10000! 

Główna ulica w Galenie. Z prawej strony widoczny jest fragment  najstarszego budynku w mieście (Dowling House)  wybudowanego jeszcze na początku XIX wieku.

sobota, 6 sierpnia 2016

Chicago

Wietrzne Miasto słynie z charakterystycznej architektury odzwierciedlającej historię i wielokulturowy charakter tego miejsca. Spośród wielu odrębnych, i typowych dla Chicago, stylów architektonicznych wyróżniają się szczególnie emblematyczne drapacze chmur.

Panorama Chicago z okolicy Adler Planetarium z widokiem na najwyższe budynki w mieście

środa, 29 czerwca 2016

Cordillera Blanca - Lagunas Llanganuco

Cordillera Blanca - Laguna 69

To była nasza trzecia wycieczka jaką odbyliśmy w okolicach  Huaraz. Rano przyjechał po nas  autobus, którym prosto z hotelu pojechaliśmy na start szlaku. Nie byliśmy wtedy jeszcze zbyt dobrze zaaklimatyzowani. Szliśmy z grupą miejscowej młodzieży. Na zejściu chyba musieli na nas czekać z godzinę. Laguna 69 to przepiękne miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić w Cordilliera Blanca.

Laguna 69 – polodowcowe jezioro o niesamowitym niebieskim kolorze

wtorek, 28 czerwca 2016

Cordillera Blanca - Laguna Churup

Laguna Churup w Cordillera Blanca Peru była  jedną z tzw. wycieczek aklimatyzacyjnych w miarę łatwo dostępnych z Huaraz. Wdrapaliśmy się na wysokość ok. 4.5 tys metrów. Na trasę dojechaliśmy taksówką z Huaraz. Taksówkaż długo się wyczekał zanim wróciliśmy z powrotem.

Laguna Churup

poniedziałek, 27 czerwca 2016

Cordilliera Negra - Laguna Wilcacocha

Każdy nowo przybyły turysta do Huaraz w Peru zaliczył chyba to miejsce. Laguna Wilcacocha (3750 m.) w Cordillera Negra to idealna wycieczka aklimatyzacyjna. Po drodze mija się lokalną wioskę i uprawne pola.

Laguna Wilcacocha i Cordillera Blanca z tyłu w chmurach

Huaraz

Masto Huaraz samo w sobie nie jest specjalnie ciekawe, ale jest to bardzo dobry punkt wypadowy w okoliczne góry. A jest tu tego sporo: Cordilliera Blanca ( Lagunas Llanganuco, Laguna Churup, Laguna 69, Santa Cruz dzień 1, Santa Cruz dzień 2, Santa Cruz dzień 3, Santa Cruz dzień 4 ), Cordilliera Negra i Cordillera Huayhuas ( dzień 1-2, dzień 3-4 ). Na wędrówki byliśmy wręcz zabierani prosto z hotelu. Przejazd do Huaraz autobusem z Limy zajmuje ok. 8 godzin. Można też tu dolecieć samolotem.

Hotel w którym zatrzymaliśmy się ( Morales Guesthouse ), położony był trochę na uboczu miasta. Każdego ranka podczas śniadania z tarasu hotelowego mogliśmy podziwiać wschodzące słońce nad górami Cordilliera Blanca.

Pierwszy poranek po przyjeździe do Huaraz w Peru

wtorek, 31 maja 2016

Smokies - Rocky Top

Wycieczka na Rocky Top z kempingu w Cades Cove to całkiem niezła całodzienna wyrypa. Zajęło nam to 10 godzin: 22 km tam i z powrotem plus 1100 m podejścia. Niesamowite widoki szczególnie na część północną Smokies w stanie North Carolina.

Panorama ze szczytu Rocky Top (1660 m )

poniedziałek, 30 maja 2016

Clingmans Dome - najwyższy szczyt w Smokies

Clingmans Dome (2025 m ) jest z najwyższym punktem w Parku Narodowym Great Smoky Mountains. Mount LeConte jest trzecim najwyższym szczytem w tym parku po Mount Guyot (2018 m). Na szczycie Clingmans Dome znajduje się wieża widokowa wybudowana w 1959 roku, a w okolice szczytu  można dojechać  samochodem.

Widok z Clingmans Dome w kierunku Mount LeConte (2010 m).

Great Smoky Mountains NP - Cades Cove

Cades Cove to przepiękna dolina górska położona w sercu Great Smoky. Krajobrazy w Cades Cove przypominają trochę te z Karpat.

Dolina Cades Cove

niedziela, 29 maja 2016

Great Smoky Mountains National Park

Był to krótki wypad w Smokies. Byliśmy pod koniec maja i zatrzymaliśmy się na kempingu w Cades Cove. W tym czasie w parku miało miejsce słynne widowisko zsynchronizowanych świetlików. Głównie dotyczyło Elkmont, ale w Cades Cove na kempingu też było ich sporo.

Okolice Cades Cove - Crooked Arm Ridge Trail

poniedziałek, 28 marca 2016

Kuala Lumpur

Do stolicy Malezji przyjechaliśmy późnym popołudniem, a następnego dnia rano wylatywaliśmy już z powrotem  do domu. Nasz hotel zlokalizowany  był w centrum miasta, więc mieliśmy okazję wybrać się na krótki spacer po okolicy. Kilkanaście minut zajęło nam by wylądować po wieżami Petronas.

Wieże Petronas

sobota, 26 marca 2016

Orangutany z Sepilok

Z Malezyjskiej dżungli na Borneo pozostały tylko wspomnienia. Miejscowa dżungla została wycięta, a w jej miejsce posadzono palmy olejowca. Zachowały się tylko niewielkie fragmenty dżungli. 

W jednym z nich zorganizowano "Centrum rehabilitacji orangutanow". Zgromadzono w nim niedobitki malp pochodzacych z konfiskat, nielegalnego przemytu oraz osieroconych młodych orangutanów, których matki zgięły podczas wycinki dżungli.

W ośrodku żyje okolo 60 orangutanów i oczywiście taki mały kawałek dżungli nie jest w stanie wyżywić wszystkich małp, więc czynność dokarmiania jest zwykłą koniecznością.


piątek, 25 marca 2016

W poszukiwaniu wildlife nad rzeką Kinabatangan

Do Borneo przyjechaliśmy chyba o kilkanaście lat za późno. Miejscowa dżungla została w większości wycięta i zamieniona na plantacje palm olejowych. Uchowały się jedynie nieliczne fragmenty. Jednym z takich miejsc jest wąski pasek dżungli wzdłuż rzeki Kinabatangan w okolicy miejscowości Sukau. Lodge do którego zajechaliśmy (Sukau Backpackers B&B) okazał się bardzo sympatycznym miejscem. Prosty hotel położony w ładnym otoczeniu wśród palm olejowca nad rzeką Kinabatang.

wtorek, 22 marca 2016

Gunung Mulu NP - Lang Cave

Obok potężnej Jaskini Jelenia znajduje się niewielka, ale pełna różnych pięknych formacji skalnych jaskinia Langa. Dla przypomnienia te zwisające formacje to stalaktyty, a pnące się do góry to stalagmity.

Lang Cave