wtorek, 22 listopada 2016

Siem Reap

Kambodżańskie Siem Reap stanowi bramę do zabytków średniowiecznego królestwa Khmerów, które znajdują się w odległości od paru do maksymalnie 50 km od centrum miasta. Na kilka dni hotel Sokhalay Angkor Villa Resort stał się naszą bazą wypadową do Angkoru i innych okolicznych świątyń, a także pływającej wioski Tonle Sap.

Poranek w Sokhalay Angkor Villa Resort. Dwa dni w podróży i w końcu dotarliśmy do Siem Reap w Kambodży.
Spaliśmy w małych domkach przysłoniętych tu tropikalną roślinnościa i do dypozycji mieliśmy widoczny basen.
Kwiaty lotosu w hotelowym jeziorku
Pierwszego dnia po przybyciu do hotelu poczęstowano nas miejscowymi drinkami
W Siem Reap wybraliśmy się na kolację z wstępem kambodżańskiego zespołu tańców narodowych w restauracja Kulen II. Sala restauracji była wypełnionej niemal do ostatniego miejsca przez zagranicznych turystów. Przed spektaklem w samoobsługowej restauracji serwowano obiad. Wybór dań był ogromny. Dania były serwowane są na zasadzie „jesz ile chcesz i ile możesz”.

W końcu tej sali znajdowała się scena, na której, po zakończeniu kolacji odbył się występ. Śliczne dziewczyny wykonywały taniec apsary. Odegrano tez legendarne sceny z odległej przeszłości kraju oraz słynne tańce w narodowych strojach dworskich. W  niektórych tańcach uczestniczyli także mężczyźni.  Głównym elementem dekoracyjnym sceny były porośnięte lianami rzeźby ogromnych głów jak te w świątyni Bayon oraz inne elementy średniowiecznej architektury khmerskiej. Tańcom  towarzyszyła narodowa muzyka tworząc razem znakomity nastrój. Wieczór okazał się bardzo udany i świetnie wprowadził nas w kambodżańską atmosferę.

Śliczne dziewczyny na tle khmerskiej architektury wykonujące taniec Apsary. Głównym elementem dekoracyjnym sceny są  elementy średniowiecznej architektury khmerskiej.
Taniec Apsara jest niezwykle sformalizowanym tańcem, gdzie obowiązują ściśle określone gesty, stroje, zachowania. Większość tańców wykonywanych jest przez kobiety. Apsara został uznany przez UNESCO za arcydzieło oralnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkiego i wpisany na listę światowego dziedzictwa.
 Według niektórych badaczy taniec Apsara jest tak samo stary jak cała kultura Angkor inni jednak twierdzą, że współczesny taniec Apsara zwany khmerskim tańcem dworskim lub robam kbach boran Khmer, jest XIX wieczną transpozycją tańców tajlandzkich.
Tancerki Apsara po zakończeniu spektaklu

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz