sobota, 26 listopada 2016

Pałac Królewski - Phnom Penh

Zwiedzanie stolicy Kambodży Phnom Penh rozpoczęliśmy od wizyty w pałacu królewskim. Pałac Królewski jest oficjalną rezydencją Jego Wysokości Preah Bat Samdech Preah Sihamoni – króla Kambodży. Kompleks liczy aż 175 tysięcy metrów kwadratowych i powstał w roku 1866 po tym, jak ówczesny król Norodom przeniósł stolicę do Phnom Penh. Rezydencja łączy w sobie styl tradycyjnej khmerskiej architektury ze stylem europejskim. Francuskie wpływy można zauważyć m.in. w ogrodach otaczających pałac.

Wielki pawilon sali tronowej. Wybudowano go w 1917 roku po zburzeniu poprzedniego, który stał tu od 1870 roku. Jego nazwa w języku khmerskim brzmi Święta Siedziba Osądu. Sala tronowa wykorzystywana jest do dzisiaj podczas królewskich i religijnych ceremonii
Budynek skonstruowany został na planie krzyża. Zwieńczony jest dachem z iglicami. Na jednej z nich widać cztery białe twarze Brahmy.


Cztery białe twarze Brahmy na iglicy Pałacu Królewskiego. 
Jednym z najciekawszych budynków królewskiego kompleksu jest wzniesiona w 1892 roku Preah Vihear Preah Keo Morakot, zwana również Wat Preah Keo lub Srebrną Pagodą. Nazwa pagody wywodzi się od pięciu tysięcy srebrnych płytek, którymi wyłożono podłogę świątyni. Wewnątrz pagody znajduje się Buddę kryształowy zwany potocznie szmaragdowym khmerskim Buddą oraz naturalnej wielkości Buddy pokrytego ponad dwoma tysiącami diamentów, z których największy waży dwadzieścia pięć karatów. Przed wejściem do środka koniecznie trzeba zdjąć buty oraz być odpowiednio ubranym.
Niedaleko sali tronowej stoi Pawilon Światła Księżyca, czyli Preah Thineang Chan Chhaya. Jest miejscem, w którym odbywają się pokazy tradycyjnych khmerskich tańców.
Niewielki budynek po prawej stronie sali tronowej to Hor Samrun Phirun. Tutaj królowie oczekiwali na to, by dosiąść słoni, gdy wybierali się na procesję. Wybudowany w 1917 roku, służył także za skład instrumentów muzycznych.
Dwie białe stupy przed Srebrną Pagodą poświęcone są królom Ang Duongowi i jego synowi Norodomowi. Pomiędzy nimi stoi konny pomnik króla Norodoma
Pawilon muzealny z regaliami i szatami królewskimi. 
Ogrody pałacowe
Posąg  Buddy w ogrodzie pałacowym









Makieta Angkor Wat. Angkor Wat kazał zbudować panujący w pierwszej połowie XII w. Surdżawarman II ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu, z którym się identyfikował. Najwyższa z pięciu wież w kształcie pąka lotosu ma wysokość 65 metrów.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz