Preah Khan podobnie jak świątynia Ta Prohm została zbudowana przez Dżajawarmana VII pod koniec XII wieku. O ile jednak Dżajawarman VII poświecił Ta Prohm swojej matce, to Preah Khan poświecił ojcu. Nazwa Preah Khan znaczy Święty Miecz. Preah Khan była tymczasową rezydencją Dżajawarmana VII podczas budowy miasta-twierdzy Angkor Tom. Stąd zapewne znajduje się na jej terenie zagadkowy dwukondygnacyjny budynek w stylu podobnym do zabytków greckich. Podobnie jak całe Angkor, była przez kilkaset lat zarośnięta przez dżunglę i do dziś na niektórych jej budynkach rosną ogromne drzewa.
Preah Khan było znanym ośrodkiem naukowym i swego rodzaju kliniką uniwersytecką - centrum sztuki lekarskiej królestwa. Jego nazwa oznacza „Święty Miecz” i odnosi się do narodowej świętości królestwa Khmerów, której replika przechowywana jest w królewskim pałacu w Phnom Penh. Preah Khan zostało zbudowane w 1191 r. Nie była to tylko buddyjska świątynia - miejsce w niej zajmowali również bogowie z hinduskiej kosmologii, lokalne duchy, królewscy przodkowie i uznani za bogów ludzie.
Miasto zbudowano na planie prostokąta. Mury są zwieńczone płytami z piaskowca ozdobionymi płaskorzeźbami medytującego Buddy. W potężnych murach miejskich ulokowano cztery bramy. W geometrycznym środku, na planie prostokąta 220 na 170 m, mieści się główna świątynia.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz