poniedziałek, 21 listopada 2016

Preah Khan - Święty Miecz

Preah Khan podobnie jak świątynia Ta Prohm została zbudowana przez Dżajawarmana VII pod koniec XII wieku. O ile jednak Dżajawarman VII poświecił Ta Prohm swojej matce, to Preah Khan poświecił ojcu. Nazwa Preah Khan znaczy Święty Miecz. Preah Khan była tymczasową rezydencją Dżajawarmana VII podczas budowy miasta-twierdzy Angkor Tom. Stąd zapewne znajduje się na jej terenie zagadkowy dwukondygnacyjny budynek w stylu podobnym do zabytków greckich. Podobnie jak całe Angkor, była przez kilkaset lat zarośnięta przez dżunglę i do dziś na niektórych jej budynkach rosną ogromne drzewa.

Preah Khan było znanym ośrodkiem naukowym i swego rodzaju kliniką uniwersytecką - centrum sztuki lekarskiej królestwa. Jego nazwa oznacza „Święty Miecz” i odnosi się do narodowej świętości królestwa Khmerów, której replika przechowywana jest w królewskim pałacu w Phnom Penh. Preah Khan zostało zbudowane w 1191 r. Nie była to tylko buddyjska świątynia - miejsce w niej zajmowali również bogowie z hinduskiej kosmologii, lokalne duchy, królewscy przodkowie i uznani za bogów ludzie.

Miasto zbudowano na planie prostokąta. Mury są zwieńczone płytami z piaskowca ozdobionymi płaskorzeźbami medytującego Buddy. W potężnych murach miejskich ulokowano cztery bramy. W geometrycznym środku, na planie prostokąta 220 na 170 m, mieści się główna świątynia.

Do dziś na niektórych jej budynkach rosną ogromne drzewa, co sprawia surrealistyczne wrażenie.
Droga do Preah Khan



Preah Khan mocno ucierpiała od porastającej ją przez setki lat dżungli.. Korzenie ogromnych drzew rozsadzają i miażdżą stare mury.



Świątynia Preah Khan w Angkor, starej stolicy Kmperim Khmerskiego, jest jednym z najpiękniejszych zabytków tego starego miasta.



Turystki z Chin
Chinki w czasie sesji zdjęciowej

 Zagadkowy dwukondygnacyjny budynek w stylu podobnym do zabytków greckich.
Zespół świątynny Preah Khan stanowił centrum dawnego miasta, zamieszkałego, w czasach świetności, przez ponad 97 tysięcy ludzi.
Mury światyni są zwieńczone płytami z piaskowca ozdobionymi płaskorzeźbami 






Miejce gdzie mieści się główna świątynia





Brama wejściowa do Preah Khan
Opuszczamy Preah Khan

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz