Plac Zamkowy w świątecznej oprawie |
wtorek, 22 grudnia 2015
sobota, 28 listopada 2015
Nicaragua
Nikaragua to największe, a równocześnie najmniej zaludnione państwo Ameryki Środkowej. Słynie z pocztówkowych widoków wulkanów porośniętych zielenią i odbijających się w taflach niebieskich jezior. Stożków wulkanicznych jest tu aż 40, z czego wiele nadal pozostaje aktywnych. Znajdziemy tu blisko 70 obszarów chronionych (zarówno lądowych, jak i wodnych), które mają na celu ochronę zagrożonych gatunków zwierząt. Chronią one, między innymi, żółwie morskie, leniwce, jaguary, czy małpy. Poniżej kilka zdjęć z naszej krótkiej, ale intensywnej wyprawy do tego kraju.
Widok z wulkanu Maderas (1394 m) na wyspie Ometepe . Na wyspie byliśmy tylko dwa dni, ale udało nam się wejść na szczyt tego wulkanu ( Dolores special, czyli z wizytą na wyspie Ometepe ) |
piątek, 27 listopada 2015
Granada Nicaragua
czwartek, 26 listopada 2015
San Juan del Sur i okolice - Nicaragua
Południe Nikaragui to przede wszystkim plaże nad Pacyfikiem. Nam najbardziej podobała się plaża o ciekawie brzmiącej nazwie El Coco ( ok. 30 min jazdy samochodem z San Juan del Sur). Tuż przy El Coco znajduje się plaża La Flor, gdzie setki żółwi morskich składa jaja. Niestety byliśmy tam zbyt późno (koniec listopada) by oglądać słynny spektakl wylęgania się żółwi.
San Juan del Sur |
środa, 25 listopada 2015
Dolores special, czyli z wizytą na wyspie Ometepe
Był to nasz pierwszy dzień w Nikaragui. Rano przylecieliśmy do stolicy tego kraju Managui. Na lotnisku wypożyczyliśmy samochód i wyruszyliśmy w drogę. Wieczorem tego samego dnia mieliśmy już zarezerwowany nocleg na wyspie Ometepe. Nikaragua to jednak niewielki kraj. Zanim tam dotarliśmy, mieliśmy wystarczająco dużo czasu, aby zatrzymać się w Parku w Narodowym Wulkanu Masaya.
Późnym popołudniem dotarliśmy do portu San Jorge na jeziorem Nicaragua. W oddali znad linii wody wynurzały się stożki dwóch wulkanów: Concepcion (1610 m) i Maderas (1394 m). Jezioro Nicaragua (hiszp. Lago de Nicaragua lub Cocibolca w języku indian ) jest największym jeziorem w Ameryce Środkowej. To dzięki tym dwóm wulkanom wyspa Ometepe zawdzięcza swój unikalny charakter.
Późnym popołudniem dotarliśmy do portu San Jorge na jeziorem Nicaragua. W oddali znad linii wody wynurzały się stożki dwóch wulkanów: Concepcion (1610 m) i Maderas (1394 m). Jezioro Nicaragua (hiszp. Lago de Nicaragua lub Cocibolca w języku indian ) jest największym jeziorem w Ameryce Środkowej. To dzięki tym dwóm wulkanom wyspa Ometepe zawdzięcza swój unikalny charakter.
poniedziałek, 23 listopada 2015
Masaya Volcano - Nicaragua
niedziela, 18 października 2015
sobota, 26 września 2015
Chicago
Po wiosennej wizycie w muzeum Georgii O’Keeffe w Santa Fe w Nowym Meksyku postanowiliśmy poszukać jej prace w Chicagowskim Instytucie Sztuki. Znaleźliśmy nawet niezłą kolekcje. 'Red Hills with Flowers' to obraz, którego inspiracją był najbliższy krajobraz otaczający dom i pracownie atrystki w Nowym Meksyku.
Georgia O’Keeffe - 'Red Hills with Flowers' |
środa, 23 września 2015
Pow Wow - Black Hawk State Historic Site - Rock Island Illinois
Nawet nie wiedzieliśmy, że takie imprezy się tu u nas odbywają. Pow-wow to zgromadzenie Indian, na którym mają możliwość prezentować swoją kulturę, tańce, rzemiosło i sztukę. Mieli niesamowicie kolorowe stroje. Tańczyli przy własnej muzyce. Co do jedzenia to stwierdzam, że indiańskie taco jest o wiele lepsze od meksykańskiego.
niedziela, 20 września 2015
wtorek, 1 września 2015
Loud Thunder Forest Preserve IL
Lato wciąż trwa więc przypomnieliśmy sobie o kajakach. Boczne koryto Mississippi odzielające Loud Thunder od wyspy Andalusia przypomina bardziej duże jezioro, zwłaszcza że woda przemieszcza się tu bardzo powoli. Sama wyspa pocięta jest licznymi kanalami ( taki wielki labirynt wodny) i idealnie nadaje się na kajakowe wycieczki.
poniedziałek, 24 sierpnia 2015
Hennepin Canal Parkway State Park - Illinois
Mamy tu w okolicy piękną trasę rowerową, biegnącą wzdłuż historycznego kanału Hennepin. Przejechaliśmy wczoraj 40 km pomiędzy Colona a Geneseo (tam i z powrotem), a po drodze kwitły kwiaty lotosu. Trudno było nie zatrzymać się i nie zrobić fotki.
piątek, 14 sierpnia 2015
Chicago
Znowu wpadliśmy na chwilę do Chicago. Tym razem popłyneliśmy na mała przejżdżkę po jeziorze Michigan taksówką wodną do Navy Pier.
Panorama Chicago z jeziora Michigan |
Lokalizacja:
Chicago, IL, USA
piątek, 7 sierpnia 2015
Wind River Range
Góry Wind River Range nazywane są często jako America’s best-kept secret. Powód jest prosty. Są to góry o wysokości ponad 4 tys. metrów z lodowcami i jeziorami alpejskimi, i w zasadzie nie ma tu ograniczeń na biwakowanie.
czwartek, 6 sierpnia 2015
Choteau Montana
Montana to jeden z większych, ale mało zaludnionych stanów. W drodze do Kanady godzinami jechaliśmy tam poprzez rozlegle równiny u podnóża Gór Skalistych. Czasami mijaliśmy małe miasteczka, a właściwie dziury. W jednym z nich Choteau w drodze powrotnej, zatrzymaliśmy się nawet na noc. Za 5 dolarów rozbiliśmy się na miejscowym polu namiotowym położonym w parku w centrum miasta. Choteau z 1700 mieszkańcami jest zupełnie nietknięte przez sieciówki!.
środa, 5 sierpnia 2015
Waterton Lakes National Park - Canada
wtorek, 4 sierpnia 2015
Wycieczka statkiem po jeziorze Waterton
poniedziałek, 3 sierpnia 2015
Mount Revelstoke National Park - BC Canada
Mount Revelstoke to jeden z mniejszych parków narodowych w Kanadzie. Drogą parkową Meadows in the Sky Parkway można praktycznie wjechać na sam szczyt góry Revelstoke. Ostatni krótki odcinek powyżej jeziora Balsam można iść pieszo lub podjechać autobusem parkowym. W okolicy szczytu jest kilka szlaków z widokami m.in. na doline rzeki Columbia.
Widok na rzekę Columbia |
niedziela, 2 sierpnia 2015
Glacier National Park of Canada - British Columbia Canada
Kanadyjski Park Lodowców (nie mylić z parkiem o tej samie nazwie w USA w stanie Montana ) leży w północnej części pasma górskiego Selkirk należącego do gór Columbia Mountain. Historia parku jest ściśle związana z dwoma najważniejszymi arteriami komunikacyjnymi w Kanadzie. W 1885 roku zachodnie i wschodnie wybrzeża Kanady zostały połączone linią kolejową. Najtrudnieszy odcinek linii kolejowej wytyczono przez pasmo gór Selkirk i przełęcz Rogersa (Rogers Pass) na wysokości 1330 n. p. m. - obecnie na terenie Glacier Park. Przełęcz Rogersa została nazwana na cześć majora A. B. Rogersa, który odkrył ją parę lat wcześniej w roku 1881.
sobota, 1 sierpnia 2015
Icefields Parkway - Canadian Rocky Mountains
Icefields Parkway (lub jak kto woli po francusku Promenade des Glaciers) to niesamowita droga ciągnąca się przez 230 km wzdłuż w kanadyjskich Góry Skalistych. Piękne widoki wręcz zmuszają do zatrzymania się i zrobienia zdjęcia.
Jasper - Wilcox Pass
Jasper National Park - Canada
W oddali widać drogę na lodowcu Athabasca, po której kursuje specjalny autobus - Ice Explorer (ledwo co widoczny punkt). |
piątek, 31 lipca 2015
Jasper - Athabasca Glaciar
Columbia Icefield to największy lodowiec w kanadyjskich Górach Skalistych (200 km²). Athabasca to jeden z jego sześciu jęzorów lodowcowych, czyli miejsce gdzie ogromne masy lodu "wylewają" się w dół stoku. Lodowiec Athabasca jest bardzo łatwo osiągalny. Wystarczy wykupić bilety na specjalny autobus (Ice Explorer), który dowiózł nas głęboko w pole lodowcowe. Athabasca to jeden z sześciu jęzorów lodowcowychw Columbia Icefield.
Athabasca Glaciar |
czwartek, 30 lipca 2015
Banff National Park - Canada
Główna ulica w Banff |
Banff - Moraine Lake
Banff - Lake Louise
Jedną z większych atrakcji parku Banff jest Lake Louise, którego woda ma uderzający turkusowy kolor.
Widok na jezioro Louise sprzed hotelu Fairmont Chateau. |
Etykiety:
Banff
,
Canada
,
Rocky Mountains
Lokalizacja:
Banff, AB, Canada
Banff - Sulphur Mountain
środa, 29 lipca 2015
Banff - Sunshine Meadows / Healy Pass
Sunshine Meadows (Słoneczne Łąki) to naturalny ogród kwiatowy położony na wysokości ok. 2300 m pośród szczytów Kanadyjskich Gór Skalistych. Tereny Sunshine Meadows leżą po dwóch stronach głównego grzbietu Gór Skalistych (Continental Divide), który także jest tu granicą pomiędzy prowincjami Alberta i British Columbia oraz dwoma parkami: Parkiem Narodowym Banff ( Alberta) i Mount Assiniboine (BC). Dostęp to Sunshine Meadows jest stosunkowo łatwy dzięki pobliskiemu ośrodkowi narciarskiemu Sunshine Village. W ciągu lata funkcjonuje tam serwis autobusowy, który umożliwia szybki dojazd na wysokość 2200 m. Autobus startuje z dolnej stacji gondoli i w ciągu kilkunastu minut dojeżdża do wioski narciarskiej pokonując 5 km i 500 m różnicy wysokości. Sunshine Meadows oferuje sieć krótkich szlaków ( w sumie ok 12 km). Autobusem można też zjechać w powrotem na dół. My wybraliśmy się na dłuższą wycieczkę do Healy Pass i zeszliśmy z powrotem pieszo.
sobota, 25 lipca 2015
piątek, 24 lipca 2015
Banff - Plain of Six Glaciers
Szlak do Plain of Six Glaciers startuje z okolicy jeziora Louise. My wybraliśmy dłuższą wersję i po drodze poszliśmy na szczyt Big Beehive zahaczając o jezioro Agnes.
To miejsce zawsze tętni życiem, chyba że jest to wieczorową porą i w dodatku pada deszcz. Widok na jezioro Louise sprzed hotelu Fairmont Chateau. |
czwartek, 23 lipca 2015
Yoho National Park - Canada
Pierwsze dni na wyjeździe wywołują czasami ciekawe wspomnienia. Jesteśmy nad jeziorem Emerald w Parku Narodowym Yoho i nagle przypomniały nam się Tatry i Beskidy. Patrzymy uważnie na las, roślinność i wiemy już dlaczego. Miejscowy las pachnie jak polski górski las! W sumie podobny klimat północny.
środa, 22 lipca 2015
Waterton Lakes National Park - Canada
Park Narodowy Waterton Lakes graniczy od południa z Parkiem Narodowym Glacier w Montanie. W 1932 oba parki otrzymały wspólną nazwę Waterton-Glacier International Peace Park - w ten sposób powstał pierwszy międzynarodowy park narodowy na świecie. Park Waterton jest niewielki w porównaniu z Parkiem Glacier, ale w części kanadyjskiej jest trochę inaczej. Nad jeziorem Waterton znajduje się małe i sympatyczne miasteczko, z hotelami, sklepami, restauracjami i portem.
Upper Waterton Lake. W połowie jeziora przebiega granica ze Stanami. Te góry na końcu jeziora są już w Montanie. |
Pożar w Parku Narodowym Glacier - Montana
21 lipca 2015 byliśmy świadkami wybuchu ogromnego pożaru w Parku Narodowym Glacier. Paliło się w kilku miejscach naraz. Droga przecinająca park (Going-to-the-Sun Road ) została zamknięta w St. Mary. Wracaliśmy z Many Glacier do West Glacier i musieliśmy objechać park dookoła. To zdjęcie zostało zrobione rano 22 lipca w okolicach St. Mary.
wtorek, 21 lipca 2015
Wycieczka do lodowca Grinnell
Szlak prowadzący do lodowca Grinnell jest jednym z najbardziej widokowych w Glacier National Park. Na wycieczkę wystartowaliśmy dość późno, a i tak zdążyliśmy jeszcze wrócić za dnia ( w ciągu lata dni są tu bardzo długie). Szlak biegnie trawersem ponad dolnym jeziorem Grinnell dzięki czemu mamy tak niesamowite widoki na okolicę.
Glacier National Park - Montana
W miejscowości West Glacier zjawiliśmy się późnym popołudniem. Niestety w promieniu kilkunastu mil nie było żadnych wolnych miejsc na kempingach, w motelach jak i w samym parku narodowym. Po długich poszukiwaniach, już dobrze po północy, znaleźliśmy w końcu wolne miejsce na kempingu w Parku Stanowym West Shore Flathead Lake ( tak w zasadzie to miejsce było zarezerwowane, ale nikogo tam nie było). Następnego dnia rano wróciliśmy do West Glacier i znaleźliśmy całkiem przyzwoite miejsce w Glacier Campground. Zostaliśmy tam na dwie noce i stamtąd zrobiliśmy krótką wycieczkę do Grinnell Glacier.
Kilka dni później przenieśliśmy się do Kanady, a tam była już zupełnie inna sytuacja. Wolne miejsca były nawet w samym parku Narodowym Waterton Lakes!
Kilka dni później przenieśliśmy się do Kanady, a tam była już zupełnie inna sytuacja. Wolne miejsca były nawet w samym parku Narodowym Waterton Lakes!
Lower Two Medicine Lake |
sobota, 18 lipca 2015
Yellowstone, czyli odwiedzamy gorące źródła
Jednym z magnesów przyciągającym rzesze podróżników do parku Narodowego Yellowstone są gorące źródła, których na obszarze chronionym znajduje się aż 10 tysięcy! Najbardziej niezwykłe, mieniące się setką barw, zjawiska można zaobserwować nad rzeką Firehole. Są tu trzy skupiska gejzerów: górne, środkowe i dolne.
piątek, 17 lipca 2015
Z plecakiem przez Kanion Śmierci w Tetonsach
środa, 15 lipca 2015
Jackson - Wyoming
Jackson jest najbliżej położonym miastem prowadzącym do Parku Narodowego Grand Teton i dalej do południowego wjazdu do Parku Yellowstone, co sprawia że przez miasto przejeżdżają co roku miliony turystów. Samo miasto nazywane często jest Jackson Hole nawiązując do doliny, w której się znajduje.
wtorek, 14 lipca 2015
Togwotee Pass - Wyoming
sobota, 27 czerwca 2015
Chicago
Znowu wpadliśmy na chwilę do downtown Chicago.
'Looking Into My Dreams, Awilda' - rzeźbat Jaume Plensa w Millenium Park |
Lokalizacja:
Chicago, IL, USA
sobota, 23 maja 2015
piątek, 3 kwietnia 2015
El Morro National Monument - New Mexico
El Morro ( po polsku Cypel) położony jest na dawnym szlaku przecinającym New Mexico ze wschodu na zachód. Jego główną atrakcją są formacje skalne zbudowane z piaskowca, na których znajdują się liczne inskrypcje wyryte na przestrzeni wieków przez Indian, oraz hiszpańskich i amerykańskich podróżników.
El Morro National Monument wita nas |
El Malpais National Monument - New Mexico
El Malpais to jedno z niesamowitych miejsc wartych odwiedzenia w "Krainie Oczarowania" (Land of Enchantment ), bo taki przydomek nosi stan Nowy Meksyk. El Malpais znaczy zła ziemia, ze względu na wulkaniczny charakter tych terenów.
Potężne pola lawy i klify z piaskowca Zuni o ciekawym żółto-szarym zabarwieniu |
czwartek, 2 kwietnia 2015
Santa Fe - New Mexico
Wtopione w kamienno – pustynny klimat Nowego Meksyku, Santa Fe to jedno z najpiękniejszych miast jakie można znaleźć w Stanach Zjednoczonych. Miasto posiada unikalny wygląd dzięki decyzji władz lokalnych z 1912 nakazującej, aby wznoszone budynki w centrum miasta nawiązywały do architektury z początków miasta oraz kultury Indian Pueblo.
New Mexico Museum of Art |
środa, 1 kwietnia 2015
Taos Pueblo - New Mexico
Taos Pueblo (lub Pueblo de Taos) to wioska należąca do rdzennych mieszkańców Ameryki, mówiących w języku Tewa. Unikalny wygląd Taos Pueblo zawdzięcza materiałowi jaki użyto do jego budowy - cegłom suszonym zwanych adobe. Adobe powstaje ze zmieszania ziemi ze słomą. Cegły się nie wypala, ale tylko suszy na słońcu. Przypuszcza się, że najstarsze zabudowania powstały w latach 1000-1450. Taos Pueblo wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Dom północny ( Hlaauma ) to najstarszy budynek mieszkalny w wiosce ( i w Stanach!) |
Bandelier National Monument - New Mexico
Bandelier znajduje się tuż obok ośrodka naukowego Los Alamos, a jego główną atrakcją są ruiny wiosek indiańskich. Najstarsze pomieszczenia zostały wykute w miękkich skałach wulkanicznych ( w tufie wulkaniczny). Do jednej z takich izb weszliśmy do środka po drabinie. Sufit pokryty był czarną sadzą pochodzącą z ognisk. które palono wewnątrz ( sadzą wciąż można się pobrudzić ). Trochę nam ten Bandelier przypominał Kapadocję.
Bandelier National Monument |
Rinconada Canyon - Petroglyph National Monument New Mexico
Petroglyph National Monument leży na przedmieściach miasta Albuquerque, a na jego terenie znajduje się prawie 20,000 petroglifów - co jest jednym z większych skupisk petroglifów w Ameryce Płn. Do parku dotarliśmy późnym popołudniem. Park zamykany jest o 17:00, ale przed główną bramą znajduje się mały parking, gdzie udało nam się zaparkować samochód. Stamtąd udaliśmy się na 2 km spacer do kanionu Rinconada.
Petroglyph National Monument |
Rio Grande Gorge
Rio Grande to jedna z najdłuższych rzek Ameryki Północnej, mierząca ponad 3 tys. km. Kilkanaście kilometrów przed miejscowością Taos, Rio Grande wyrzeźbiła głęboki na 200 m kanion, który stanowi naturalną barierę odgradzającą od siebie dwa brzegi rzeki. Przeprawa na drugą stroną możliwa jest dzięki wybudowanemu w 1965 roku mostowi Rio Grande Gorge. Jest on na 10-tym miejscu najwyższych mostów USA.
Most nad Rio Grande Gorge |
wtorek, 31 marca 2015
Goosenecks State Park - Utah
Przełomy rzeki San Juan w stanie Utah to jeden z najwspanialszych meandrów na świecie. Znajdują się one w Parku stanowym Goosenecks. Klify mają tu wysokość 300 metrów, a rzeka San Juan meandruje na odcinku 8 kilometrów. Wpadliśmy tu na chwilę po zwiedzeniu Monument Valley, bo park znajduje się stosunkowo blisko Doliny Monumentów.
Jedna z gęsich szyjek powstałych w wyniku erozji rzeki San Juan |
Monument Valley
Subskrybuj:
Posty
(
Atom
)