sobota, 31 lipca 2021

Olympic NP - Ruby Beach

Ruby Beach, to jedna z najczęściej fotografowanych plaż na świecie, z unikalnymi formacjami skalnymi oraz wyblakłymi od słońca kłodami dryfującego drewna. To właśnie wystające z piasku kolumny, a nawet całe, porośnięte drzewami, kilkusetmetrowe wyspy, tworzą bajkowy, fantastyczny krajobraz. Tajemniczości temu miejscu dodaje także gęsta mgła, która zazwyczaj przykrywa okolicę.

Ruby Beach, gdzie naniesione przez fale kłody drewna kontrastują ze skalnymi klifami

Olympic National Park

Zajrzeliśmy ponownie do Parku Narodowego Olympic. Wiele lat temu od wizyty w tym parku zaczęliśmy zwiedzanie NW i przez długi czas było to jedyne miejsce jakie widzieliśmy w stanie Washington i okolicy. Tym razem przejechaliśmy się przez park, ale tylko tak z grubsza. Nastąpiło nawet lekkie przegięcie, bo przejechaliśmy ponad 500 km i do Tacoma dotarliśmy bardzo późno w nocy. Spaliśmy może z jedną lub max dwie godziny, bo powrotny samolot mieliśmy następnego bardzo wcześnie.

Park Olympic obejmuje swoim zasięgiem trzy różne i unikalne ekosystemy: turnie i regle z łąkami typu alpejskiego w górach Olympic, porośnięte gęstym lasem strefy umiarkowanej niższe partie gór oraz wybrzeże Pacyfiku. 

Wjazd do Parku Narodowego Olympic w miejscowości Port Angeles

Jamestown S'Klallam Tribe - Washington

Objeżdżając półwysep Olympic natknęliśmy się na kilka rezerwatów rdzennych Indian. Indianie w tych okolicach żyli od tysięcy lat trudniąc się myślistwem, rybołówstwem i połowem wielorybów. Obfitość zwierzyny zapewniała im dobrobyt. To chyba zadecydowało o tym, że Indianie Północnego-Zachodu jako jedyna grupa w całych Stanach Zjednoczonych stworzyła nawet wysoką kulturę materialną.

Jamestown S'Klallam Tribe

piątek, 30 lipca 2021

Mt. Baker-Snoqualmie NF - Chain Lakes

Chain Lakes to jeden z ładniejszych szlaków w North Cascades. Widoki na Mount Shuksan i Mount Baker potrafią powalić tu na kolana. Szlak przechodzi przez dwie przełęcze, a po drodze oczywiście  mijamy kilka alpejskich jezior z największym Iceberg. Wędrówkę zaczęliśmy w okolicy Heather Meadows Visitor Center, gdzie też zaparkowaliśmy samochód. Drogą można dojechać dalej do Artist Point, ale ten odcinek był zamknięty z powodu remontu. W sumie był to dobry punkt startowy, gdyż tam też wróciliśmy po zrobieniu pętli. Po licznych konsultacjach szlak Chain Lakes obeszliśmy odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. 

Widok na jezioro Iceberg i Mount Baker na szlaku Chain Lakes

czwartek, 29 lipca 2021

North Cascades National Park

Góry Kaskadowe ciągną się na długości 800 km od Mount Shasta w Kalifornii do rzeki Fraser w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Ich najpiękniejszy i najbardziej interesujący fragment znajduje się w stanie Waszyngton na kanadyjsko-amerykańskim pograniczu, objęty ochroną jako Park Narodowy Północnych Gór Kaskadowych o powierzchni 2770 km2. Najwyższy szczyt na terenie Parku, góra Goode, osiąga wysokość 2806 m n.p.m.

Park Narodowy Północnych Gór Kaskadowych z racji odległego położenia i dzikiego charakteru jest odwiedzany rocznie przez niecałe 25 tysięcy turystów, z czego większość stanowią przejezdni. Przez park prowadzi malownicza droga North Cascades Scenic Highway (SR 20). Niestety z samochodu zobaczymy tylko kilka ciekawych punktów widokowych, gdyż reszta wymaga czasami wielogodzinnej wędrówki.

Diablo Lake Overlook

środa, 28 lipca 2021

Mt. Baker-Snoqualmie NF - Park Butte

Kolejny bardzo popularny szlak w North Cascades  na punkt widokowy Park Butte.  Zbudowana w 1932 roku wieża obserwacyjna nie jest już od wielu lat używana, gdyż obecnie pożary lasów wykrywane są w inny sposób. Z Park Butte roztacza się imponująca panorama na Mount Baker, Twin Sisters i północne góry Kaskadowe. Długość szlaku to nieco ponad 11 km tam i z powrotem z ponad 600 metrowym podejściem.

Widok na Mount Baker z wieży na szczycie Park Butte

wtorek, 27 lipca 2021

North Cascades NP - Maple Pass Loop

Niedaleko przełęczy Washington znajduje się następna przełęcz Rainy, na której zaczyna się bardzo widokowa trasa Maple Pass Loop. Jest to licząca sobie 11 km  (plus 650 m  przewyższenia) pętla do przełęczy Maple, którą przeszliśmy zaczynając od strony południowej strony (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Chcieliśmy zaliczyć ostre podejście na samym początku, ale większość turystów robi tą trasę w odwrotnym kierunku. Szlak tylko na krótkim odcinku wchodzi na teren Parku Narodowego North Cascades. Start szlaku jak i większość trasy znajduje się na terenie Okanogan-Wenatchee National Forest.

Lake Ann na trasie Maple Pass Loop. Jezioro pojawia się kilka razy na trasie, gdyż szlak zatacza pętlę.

poniedziałek, 26 lipca 2021

Baker Lake, czyli jesteśmy w krainie mchów i paproci

Na trzy noce udało nam się zatrzymać nad jeziorem Baker w najbardziej odległym na północ kempingu Shannon Creek. Jadąc wzdłuż jeziora Baker, tuż przed kempingiem w Shannon Creek wjeżdżało się nagle jakby w inny świat. Okolicę kempingu porastała niesamowita roślinność ze zwisającymi mchami oraz wielkimi paprociami. Tu także rosły potężne jodły Douglas ( najwyższe drzewa w Stanach, tuż zaraz za sekwojami) i cedry. Kemping tak właściwie znajdował się już na dalekich zboczach kolejnej przepięknej góry Mount Shuksan, co być może miało duży wpływ na okoliczny klimat. Jedna z dróg na kempingu schodziła do samego jeziora Baker, a że woda w jeziorze miała właściwą temperaturę, więc wypadało się zanurzyć w jeziorze zwłaszcza na koniec dnia. Stan Waszyngton nazywany jest Zielonym Stanem (Evergreen State), czego jak najbardziej mogliśmy doświadczyć w Shannon Creek.

Baker Lake w Shannon Creek

Leavenworth, czyli bawarska miejscowość w stanie Waszyngton

Podczas wyprawy do stanu Waszyngton głównie spaliśmy na kempingach. Na jedną noc zatrzymaliśmy się w hotelu, a wybór padł na miejscowość Leavenworth, która wygląda jakby została wyczarowana z jakiejś bajki. Leavenworth utrzymane jest bowiem w bawarskim stylu. Przyjechaliśmy tu po wycieczce do jeziora Colchuck, tak że mieliśmy sporo czasu, aby się pokręcić po mieście wieczorem i rano.

Leavenworth jest urocze z niekończąca się lista atrakcji w otoczeniu Gór Kaskadowych

niedziela, 25 lipca 2021

Alpine Lakes Wilderness - Colchuck Lake

Otarliśmy się w końcu o legendarne Enchantments  w stanie Washington. Enchantments ( Alpine Lakes Wilderness) przypomina bardzo alpejski krajobraz z niebieskimi jeziorami z surowymi górami w tle. W głąb Enchantments prowadzą długie szlaki, które wymagają niestety pozwolenia na nocleg. By móc je dostać trzeba mieć szczęście w loterii. Enchantments to jedno z tych miejsc w USA, do których nie można tak po prostu ‘wejść’. Inne podobne miejsca to Half Dome w parku Yosemite i formacja The Wave w Utah.

Jezioro Colchuck

sobota, 24 lipca 2021

Snoqualmie Falls

Wodospad Snoqualmie to jedna z najbardziej popularnych atrakcji w stanie Waszyngton. Każdego roku wodospad odwiedza ponad 1,5 miliona zwiedzających. Obok znajduje się park o powierzchni 0,8 hektara, punkt obserwacyjny i sklep z pamiątkami. Snoqualmie jest także bardzo znany na całym świecie z powodu pojawienia się w serialu telewizyjnym Twin Peaks. 

Snoqualmie Falls

Mount Rainier - Sunrise

Tym razem trafiliśmy do Parku Narodowego Mount Rainier o właściwej porze, czyli w czasie gdy kwitną na górskich łąkach dzikie kwiaty. Był to też szczyt sezonu. Ponad godzinę czekaliśmy przy wjeździe do parku, a w Paradise nie byliśmy nawet w stanie znaleźć wolnego miejsca na zaparkowanie. Dopiero w Sunrise było trochę spokojnie i tu mogliśmy się udać na mały spacer.

Widok na Mt Rainier z Sunrise

Mount Rainier National Park

Mount Rainier, znany również jako Mount Tahoma, jest najwyższym szczytem Gór Kaskadowych (wysokość prawie 4400 m n.p.m.) ciągnących się przez stan Waszyngton. Ostatni raz wulkan dał o sobie znać w 1894 roku. Od tego czasu nie wybucha. Mount Rainier posiada 26 głównych lodowców oraz dwa kratery o średnicy 300 metrów.

Mount Rainier

piątek, 23 lipca 2021

Mount Rainier - Tolmie Peak

Szlak Tolmie Peak prowadzi do starej wieży strażniczej, z której roztacza się rewelacyjny widok na Mount Rainier i znajdujące się poniżej jezioro Eunice. Długość  szlaku to 9 km tam i z powrotem wraz z 500 metrami podejścia (głównie na samym końcu). Po drodze w okolicy Eunice dopadły nas tumany komarów, które wspominaliśmy jeszcze przez długi czas. Na szlak wystartowaliśmy z kempingu przy Mowich Lake.

Widok na Eunice Lake i Mount Rainier z Tolmie Peak

czwartek, 22 lipca 2021

Mount Rainier - Mowich Lake

W czwartek późnym popołudniem zjawiliśmy się na kempingu przy Mowich Lake w Parku Narodowym Mount Rainier i na szczęście było jeszcze jedno wolne miejsce. Kemping jest darmowy, ale nie podlega też rezerwacji. Większość miejsc jest tylko dostępna dla osób które mają Wilderness Permit. Są to zazwyczaj turyści wędrujący z plecakiem po parku. Dla osób przyjeżdżających samochodem zostawione jest tylko kilka miejsc. 

Mowich Lake