niedziela, 5 stycznia 2020

Addis Abeba, czyli idziemy oglądać Lucy

Na koniec pobytu w Etiopii był jeszcze krótki epizod w stolicy Addis Abeba. Miasto specjalnie nie zachwyca, ale wypadało przecież zobaczyć Muzeum Etnologiczne, w którym wyeksponowany jest słynny szkielet Lucy, czyli znaleziony na terenie Etiopii szkielet najstarszego naszego potomka.

Panorama Addis Ababa z pasterzami pędzącymi stado na sprzedaż do miasta. Był początek stycznia i miasto szykowało się do obchodów Bożego Narodzenia, gdyż w Etiopii Boże Narodzenie świętuje się 7. stycznia!.  
Lucy to najsłynniejsza przedstawicielka gatunku Australopithecus afarensis, żyła 3,2 mln lat temu i była jednym z pierwszych przedstawicieli linii człowiekowatych, którzy chodzili na dwóch nogach. O tym, że tak było w istocie, zadecydowała jedna jedyna kość śródstopia.

Skamieniałe szczątki Lucy antropolodzy odkopali 24 listopada 1974 roku we wschodniej Etiopii. Do naszych czasów zachowało się aż 40 proc. jej szkieletu. Kości były w tak dobrym stanie, że zachwyciły badaczy. Ponieważ należały do samicy, nadano jej imię Lucy, do czego zainspirowała naukowców piosenka Beatlesów „Lucy in the Sky with Diamonds”, której podczas wykopalisk często słuchała cała ekipa. Lucy niebawem okrzyknięto „pramatką Ewą”, a antropolodzy włączyli australopiteki do drzewa genealogicznego człowieka.

Nasza wspólna prababcia Lucy tkwi w gablotce w etiopskim muzeum w Addis Abebie.
Lucy brakuje części kości, ale chyba każdy by tak chciał wyglądać za kilka milionów lat.
Muzeum Etnologiczne w Addis Abeba, gdzie znajdują się skamieniałe szczątki Lucy

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz