niedziela, 31 marca 2019

Taipei - National Palace Museum

Muzeum Pałacowe w Tajpej jest obok Ermitażu w Sankt Petersburgu, nowojorskiego Metropolitan Museum of Art i paryskiego Luwru zaliczane do najwspanialszych instytucji muzealnych na świecie. Od kilkudziesięciu lat przechowuje się tam kolekcje sztuki gromadzone na przestrzeni wieków przez chińskich cesarzy. Najstarsze przedmioty zostały zgromadzone przez dynastię Song panującą od X w. n.e. Kolekcja liczy obecnie 650 tysięcy unikatowych eksponatów. Wśród nich znajdują się m.in. obrazy, naczynia z brązu, porcelany i laki, wyroby ze szlachetnych kamieni, meble, cesarskie szaty, książki i dokumenty.

Muzeum Pałacowe w Tajpej - największe na świecie muzeum sztuki chińskiej.
Po upadku cesarstwa i powstaniu w 1911 roku Republiki Chińskiej skarby i zbiory gromadzone w pałacu cesarskim w Zakazanym Mieście w Pekinie stały się własnością narodu. W 1925 roku trafiły one do utworzonego wówczas Narodowego Muzeum Pałacowego. Przechodziły różne losy podczas wojny chińsko–japońskiej, a następnie domowej między nacjonalistami z Kuomintangu dowodzonymi przez Czang Kai-szeka i komunistami Mao Tse-tunga. Część zbiorów zaginęła, ale ogromna większość eksponatów została wywieziona przez wycofujących się nacjonalistów na Tajwan.

Dziś unikatowe zbiory obejmujące okres od neolitu po wiek XX można podziwiać w Narodowym Muzeum Pałacowym w Tajpej, oddanym do użytku w 1965 roku. Ekspozycja jest zmieniana co kwartał, a muzeum mimo ogromnej powierzchni może prezentować jednorazowo zaledwie jeden procent posiadanych dzieł.

Słynne chińskie kule – po kilka jednej w drugiej – rzeźbione w jednym kawałku kamienia lub drewna bez jego rozcinania.


Jadedite cabbage czyli kapusta z jadeitu (dynastia Qing)
Epoka brązu w Chinach rozpoczęła się pod koniec dynastii Xia (ok. 17 wieku p.n.e.), trwając około 1500 lat przez kilka dynastii od Shang do Western Zhou i Eastern Zhou. Nawet po pojawieniu się żelaza w dynastiach Qin i Han, brązy były nadal w użyciu.
Jeden z ważniejszych eksponatów - dzwon YongZhong, wczesna dysnastia  Zhou X wiek p.n.e













Naczynie na wino późny zachodni okres Zhou (1046-771 p.n.e)
























Najcenniejsze chińskie skarby są w Tajpej na Tajwanie w Muzeum Pałacowym

Przypisy:
Taipei's National Palace Museum: Inside the 'Le Louvre' of Taiwan
TAJWAN: SKARBY CHIŃSKICH CESARZY
Tajpej Skarby chińskich cesarzy… na emigracji


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz