czwartek, 28 marca 2019

Bali - Pura Besakih

W muzułmańskim morzu Bali stanowi hinduistyczną enklawę, chociaż mieszkają tu także wyznawcy islamu, chrześcijaństwa i innych wierzeń. Balijski hinduizm bardzo różni się od hinduskiego. Tu jest to synkretyczna religia przemieszana z wierzeniami animistycznymi pierwotnych mieszkańców, którzy przybyli z kontynentu azjatyckiego ponad 5 tys. lat temu. Zaś jej głównym sanktuarium i jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na wyspie – Pura Besakih – „Świątynią Matką”, jest zespół 60 świątynnych kompleksów i 23 sanktuariów połączonych ze sobą. Położenie ma fantastyczne. W górach na wysokości około tysiąca metrów. A w tle przeważnie zasnuty chmurami szczyt „Świętej Góry” – wulkanu Gunung Agung.

Pura Besakih to zespół 60 świątynnych kompleksów i 23 sanktuariów połączonych ze sobą położona na zboczach wulkanu Gunung Agung
Podczas podróży po Bali niekiedy całkiem nieoczekiwanie można trafić na jakieś święto, czy obrzędy. A ich jest mnóstwo, przy czym niekiedy zaskakujących dla Europejczyków. Balijczycy kochają się w nich, towarzyszą one im od urodzenia do śmierci.

Nasz przewodnik Godoy bardzo odradzał wycieczkę do Pura Besakih. W świątyni miał się odbywać wielki festiwal, który odbywa się tylko raz na sto lat. Nie mieliśmy jednak problemu z dotarciem do Besakih. Po godzinie jazdy z Ubud , byliśmy już na miejscu. Rzeczywiście tłumy były wielkie, ale okazały się być bardzo fotogeniczne, Musieliśmy zakupić bilet wstępu na teren kompleksu. W ramach biletu podwieziono nas motocyklami na górę. Miał być też przewodnik, ale gdzieś się ulotnił.

Do końca nie wiadomo jaki to był festiwal. Po przyjeździe próbowaliśmy sprawdzić kalendarz festiwali w świątyni Besakih, ale nic nie znaleźliśmy pod datą 28 marca.

Co ciekawe największa z balijskich ceremonii o zasięgu ogólnokrajowym, która ma odbywać się co 100 lat w świątyni Besakih to Eka Dasa Rudra , której kulminacją jest Tilem Kesanga. Ostatnia taka ceremonia odbyła się w 1979 r., Z kulminacją na Tilem Kesanga, 28 marca. Przed 1979 r. ceremonia odbyła się w 1963 r. Z powodu szczególnie niepomyślnych okoliczności,  została przerwana przez wybuch Gunung Agung.

Często odbywają się tutaj ceremonie religijne i na miejscu spotkać można wielu pielgrzymów ubranych w tradycyjne balijskie stroje.




Turyści nie mogą wchodzić do wnętrza poszczególnych budynków świątynnych jednak bez przeszkód mogą zwiedzać cały kompleks. 






Tak wyglądała podwózka motocyklem z kasy biletowej do świątyni


Przypisy:

Eka Dasa Rudra

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz