niedziela, 31 marca 2019

Taipei - Hala Pamięci Czang Kaj-Szeka

W 88 rocznicę urodzin Czang Kai-szeka, rozpoczęto w Tajpej na Tajwanie budowę Hali Pamięci. A otwarto ją, w piątą rocznicę jego śmierci, 5 kwietnia 1980 roku. Hala Pamięci jest centralną budowlą rozległego kompleksu, na terenie którego znajduje się również, znacznie mniejszy Teatr Narodowy oraz Narodowa Sala Koncertowa wybudowane w stylu pagód, z czerwonymi, krytymi dachówką dachami.

Plac przed Halą Pamięci Czang Kaj-Szeka. Na terenie kompleksu  znajduje się również, znacznie mniejszy, Teatr Narodowy (z lewej ) oraz Narodowa Sala Koncertowa (z prawej) wybudowane w stylu pagód, z czerwonymi, krytymi dachówką dachami. Plac jest wykłożony kamiennymi płytami, z szerokimi kwiecistymi trawnikami.

Taipei - National Palace Museum

Muzeum Pałacowe w Tajpej jest obok Ermitażu w Sankt Petersburgu, nowojorskiego Metropolitan Museum of Art i paryskiego Luwru zaliczane do najwspanialszych instytucji muzealnych na świecie. Od kilkudziesięciu lat przechowuje się tam kolekcje sztuki gromadzone na przestrzeni wieków przez chińskich cesarzy. Najstarsze przedmioty zostały zgromadzone przez dynastię Song panującą od X w. n.e. Kolekcja liczy obecnie 650 tysięcy unikatowych eksponatów. Wśród nich znajdują się m.in. obrazy, naczynia z brązu, porcelany i laki, wyroby ze szlachetnych kamieni, meble, cesarskie szaty, książki i dokumenty.

Muzeum Pałacowe w Tajpej - największe na świecie muzeum sztuki chińskiej.

Taipei - Longshan Temple

Świątynia Longshan jest jedną z największych atrakcji w Tajpej. Obiekt stanowi jedno z najbardziej uczęszczanych miejsc kultu, zwłaszcza podczas święta odbywającego się pierwszego i piętnastego dnia każdego miesiąca księżycowego.

Wewnątrz świątyni Longshan

sobota, 30 marca 2019

Kuta – południe Bali dla imprezowiczów

Kuta, to najbardziej imprezowe miejsce na Bali. To miasto nigdy nie zasypia i zawsze jest pełne turystów. Generalnie jest bardzo głośno, tłoczno i międzynarodowo, a ceny są jakby mało indonezyjskie. Kuta właściwie została wchłonięta przez główne miasto Bali – Denpasar. W Kucie znajdziemy wszystko, czego turysta pragnie. Jednocześnie nie znajdziemy niczego szczególnego – nic co by wyróżniało to miejsce, nic co nadawałoby temu miejscu jakiegokolwiek uroku.

Do Kuty wpadliśmy na jedną noc na sam koniec pobytu na Bali i zatrzymaliśmy się w hotelu  Alam Kulkul Boutique Resort położonym tuż przy plaży. Ostatni dzień na Bali upłynął na niekończących się kąpielach morskich. Wczesnym popołudniem opuściliśmy wyspę.

Brama prowadząca na plażę w Kucie

piątek, 29 marca 2019

Bali - Pura Tanah Lot

Tanah Lot jest jedną z częściej fotografowanych świątyń, a zawdzięcza to niespotykanemu położeniu. Jej nazwa oznacza „ziemię w morzu”, gdyż jest położona na skale, która w czasie przypływu zamienia się w wyspę. Tylko podczas odpływu (po południu), można do niej dojść. Do wnętrza mają jednak wstęp tylko wierzący. Turyści mogą dojść tylko do schodów. Świątynia powstała w XV wieku i poświęcona jest bogu morza – Baruna.

Podczas odpływu odsłaniane są dwie groty. Do tej pod świątynią stoi długa kolejna turystów. W grocie kapłani udzielają specjalnego bramińskiego błogosławieństwa, naklejając na czoło nasiona ryżu.

Od lądu oddziela wysepkę zaledwie kilkadziesiąt kroków. Ale przejść ten kawałek pieszo, oczywiście mocząc nogi, można tylko podczas odpływu. W czasie przypływu trzeba płynąć, ale podobno bywa to niebezpieczne.

Bali - Pura Taman Ayun

Pura Taman Ayun jest bardzo fotegiczna. Świątynia zbudowana została w 1634 roku na sztucznej wyspie. Pomiędzy „polakierowanym” trawnikiem stoją pawilony bale i wieże meru, zakończone charakterystycznymi kopułami z włókna arengi pierzastej. Czasem kopuły są dwie, niekiedy jest ich jedenaście – im wyżej, tym stają się węższe: przypominają chińskie pagody.

Pura Taman Ayun 

czwartek, 28 marca 2019

Ubud – artystyczna stolica Bali

Długo się zastanawialiśmy jak ugryźć Bali i w końcu podjęliśmy decyzję, aby zamieszkać w Ubud i stamtąd robić wycieczki po okolicznych świątyniach. Była to w sumie dobra decyzja. Ubud pełni obecnie rolę artystycznej stolicy Bali i przez to sam w sobie jest dużą atrakcją. Ubud  ma także dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Na cztery noce zamieszkaliśmy w hotelu Sri Ratih Cottages.

Ubud swoją sławę zawdzięcza hollywoodzkiej produkcji Jedz, módl się, kochaj z Julią Roberts w roli głównej. Niewielka wieś prędko zamieniła się w turystyczne centrum wyspy. Obecnie trudno znaleźć tutaj znany z filmu spokój. Ubud odwiedzane jest przez tłumy turystów. Wieczorami trudno znaleźć miejsca w restauracjach, a najpopularniejsze atrakcje miasteczka: Małpi Las i Pałac są zadeptywane każdego dnia przez setki podróżników.

Ubad – od którego nazwę wzięło Ubud – to słowo oznaczające w starym balijskim języku medycynę. W tym królewskim mieście rozwijał się też teatr cieni, a miejscowe legendy o wiedźmie zsyłającej zarazę na miasto inspirowały tradycyjne tańce.

Hotel Sri Ratih Cottages był dla nas oazą w Ubud

Bali - Pura Tirta Empul

Świątynia Tirta Empul została zbudowana w na górskim źródle nieopodal Tampaksirin i służy oczyszczeniu rozumianemu nie tyle fizycznie, co właśnie duchowo. W obu wymiarach służy temu orzeźwiająca woda, która wypełnia basen w górnej części świątyni i kilkunastoma źródełkami przesącza się niżej na obmywających się w nich wiernych. Aby dostąpić oczyszczenia nie trzeba wyznawać balijskiego hinduizmu. Mogą z niego skorzystać również zagraniczni turyści. Należy jedynie pamiętać, że nie traktować tego jak zwykłej kąpieli w strojach plażowych i przystąpić do rytuału w pełni ubranym.

 Pura Tirta Empul

Bali - pola ryżowe Tegalalang

Tarasy ryżowe Tegalalang znajdują się około 15 kilometrów od Ubud, co sprawia, że są najłatwiej dostępne. Licznie przybywający w to miejsce turyści, spowodowali intensywną komercjalizację. Niekończące się tarasowe pola ryżowe są wizytówką wyspy i jednocześnie najpopularniejszą wśród jej atrakcji.
Wygląd tarasów jest imponujący

Bali - Gunung Batur

Gunung Batur jest stosunkowo niedużym (1717m) aktywnym wulkanem położonym na wyspie Bali wewnątrz kaldery prawulkanu sprzed 20 tysięcy lat, która znajduje się wewnątrz kolejnej kaldery sprzed 30 tysięcy lat. Zewnętrzna kaldera ma około 13km średnicy, a wewnętrzna 9km. U stóp wulkanu leży jezioro Danau Batur.

Gunung Batur - drugi co do wielkości wulkan na Bali

Bali - Pura Besakih

W muzułmańskim morzu Bali stanowi hinduistyczną enklawę, chociaż mieszkają tu także wyznawcy islamu, chrześcijaństwa i innych wierzeń. Balijski hinduizm bardzo różni się od hinduskiego. Tu jest to synkretyczna religia przemieszana z wierzeniami animistycznymi pierwotnych mieszkańców, którzy przybyli z kontynentu azjatyckiego ponad 5 tys. lat temu. Zaś jej głównym sanktuarium i jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na wyspie – Pura Besakih – „Świątynią Matką”, jest zespół 60 świątynnych kompleksów i 23 sanktuariów połączonych ze sobą. Położenie ma fantastyczne. W górach na wysokości około tysiąca metrów. A w tle przeważnie zasnuty chmurami szczyt „Świętej Góry” – wulkanu Gunung Agung.

Pura Besakih to zespół 60 świątynnych kompleksów i 23 sanktuariów połączonych ze sobą położona na zboczach wulkanu Gunung Agung

Bali - Pura Kehen

Pura Kehen jest jedną z najświętszych i drugą po Pura Besakih największą świątynią na Bali. Pochodzi z XI wieku i jak większość balijskich świątyń, jest pięknie i bogato zdobiona reliefami i rzeźbami.

Pura Kehen

środa, 27 marca 2019

Bali - Pura Luhur Batukaru

Świątynia Luhur Batukaru ma bardzo ciekawe położenie. Rzadko odwiedzana przez turystów, Luhur Batukaru skryta  jest głęboko w pięknej dżungli porastającej stoki wulkanu Batukaru.

Świątynia Luhur Batukau

Bali - Tarasy Ryżowe Jatiluwih

Jatiluwih jest wioską, w okolicy której znajdują się prawdopodobnie najbardziej efektowne tarasy ryżowe na Bali. W 2007 roku to miejsce zostało nominowane do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zielony kolor pól ryżowych Jatiluwih wygląda dość zjawiskowo. 

Bali - Pura Ulun Danu Batur

Pura Ulun Danu Bratan jest świątynią hinduistyczną, największą atrakcją regionu Bedugul oraz jedną z najbardziej charakterystycznych i malowniczych spośród balijskich miejsc kultu. Początkowo świątynia znajdowała się w kalderze wulkanu Batur jednak po jego erupcji z 1926 r. przeniesiono ją na obecne miejsce, czyli nad samo jezioro Bratan. Kompleks poświęcony jest bogini jeziora i składa się aż z 9 świątyń i 285 kapliczek.

 Świątynia  Ulun Danu Bratan jest najbardziej malownicza spośród balijskich miejsc kultu. 

Bali - Sangeh Monkey Forest

Pura Bukit Sari leży w lesie muszkatowym, zaledwie kilka kilometrów na wschód od Ubud. Główną atrakcją lasu są małpy, które nie są tu nachalne jak w innych turystycznych miejscach na wyspie. Jest tu ciągle za mało turystów, którzy dokarmianiem małp psują ich morale i savoir vivre.

Świątynia Pura Bukit Sari zbudowana w stylu subak pochodzi z XVII wieku. Ile zachowało się tu starych kamieni, jest tajemnicą ? W środowisku leśnym na tropikalnej wyspie drewno, a nawet kamień wygląda sędziwie juz po kilku miesiącach. Pura Bukit Sari sąsiaduje z wioską Sangeh.

Pura Bukit Sari nazywana jest świątynią medytacji. Sarong w tym miejscu nie jest wymagany,

Małpy chętnie podchodzą do turystów i pozują

wtorek, 26 marca 2019

Ubud ( Pura Dalem ) - Legong Dance

Legong Dance

Bali - Pura Penataran Sasih

Świątynia Penataran Sasih w wiosce Pejengi. Została wybudowa w roku 1266 i służyła jako państwowa świątynia królestwa Pejeng w latach 1293–1343.
Świątynia Penataran Sasih 

Bali - Goa Gajah

Goa Gajah czyli Jaskinia Słoni znajduje się niedaleko Ubud i słoni co prawda tam nie ma, za to jaskinia jak najbardziej tak. W środku znajdują się ołtarze hinduistycznych bogów. Świątynia pochodzi z X wieku, ale przez stulecia pozostawała zapomniana, dopiero ok. 1000 lat od powstania została ponownie odkryta wraz z otaczającymi ją zabudowaniami (m.in. basenami oczyszczającymi). Obecnie jest rekonstruowana dzięki znaleziskom archeologów.

Najciekawszą rzeczą, która powoduje, że jaskinia jest popularna wśród turystów jest wejście do jaskini, wyglądające jak usta demona.By wejść do środka, należy przejść wąskim, ciemnym korytarzem. Sama jaskinia jest mała i raczej nieciekawa. W środku są tylko z 3 skromne wnęki z pozostałościami dawnych rzeźb.

Ubud - Małpi Las

Małpi Las (Monkey Forest) to rezerwat przyrody i kompleks świątynny w rejonie Ubud, na Bali. Jego oficjalna balijska nazwa to Mandala Suci Wenara Wana. Małpi Las jest popularną atrakcją turystyczną, leży w wiosce Padangtegal, która jest jej właścicielem. Mieszkańcy uważają, że Małpi Las jest ważnym ośrodkiem duchowym, ekonomicznym, edukacyjnym i konserwacyjnym dla wioski. Na terenie Małpiego Lasu znajdują się trzy świątynie hinduistyczne, wszystkie zbudowane około 1350 roku. Obszar ten zamieszkiwany jest przez setki małp makaków, żyjących swobodnie w lesie i wokół świątyń. Zwierzęta nie czują strachu przed ludźmi, często wskakują na plecy przerażonych turystów, albo podkradają jakieś drobiazgi z plecaków. Czasami zdarzają się nawet ugryzienia.

Świątynie odgrywają ważną rolę w życiu duchowym lokalnej społeczności, a małpa i jej symbolika w lokalnej mitologii odgrywają ważną rolę w tradycjach balijskiej sztuki.

Ubud - Pura Taman Saraswati

Pura Taman Kemuda Saraswati to najpiękniejsza świątynia w Ubud.  Po bokach wąskiego przejścia do świątyni znajdują się dwa baseny wypełnione lotosami, kolorowymi rybkami oraz żółwiami.

Pura Taman Saraswati

poniedziałek, 25 marca 2019

Bali - Pura Dalem Sidan

Świątynia Dalem Sidan w Gianyar zwana także „Świątynią Obrzędów Śmierci”, poświęcona jest Siwie i Durgi. Graficznie przedstawia los grzeszników pokazując: ścięte główny, rozbite niemowlęta i inne nieciekawie wyglądające zwłoki. Pura Dalem Sidan niewiele różni się od innych świątyń, ale jest wyjątkowa dzięki swej wielkości i ciekawym ozdobom w postaci  reliefów wypełnionych motywami z religii hinduskiej.


Bali - Pura Puseh Batuan

Świątynia Puseh Batuan położona jest obok głównej drogi z Denpasar do Ubud.Ta nieduża świątynia jest bardzo piękna i pełna balijskich ozdób, a dach świątyni wykonany jest włókna arengi pierzastej.
Batuan przez ponad tysiąc lat, był wioską artystów i rzemieślników.

Bali - Pura Luhur Uluwatu

Pura Luhur Uluwatu jest jedną z najstarszych i najważniejszych świątyń na Bali. Jest spektakularnie umieszczona na krawędzi skalnego klifu, 80 metrów nad falami oceanu. Świątynia ma bardzo bogate i świetnie zachowane zdobienia wyrzeźbione w skale szarego koralowca. Na jej terenie mieszka spore stado małp makaków, które lubią podkradać turystom kanapki, okulary, torebki i inne drobiazgi, trzeba uważać. Pura Luhur Uluwatu wygląda szczególnie pięknie o zachodzie słońca.
Uluwatu poświęcona jest najważniejszemu bogowi w panteonie bogów balijskich Sang Hyang Widhi Wasa, zwanemu też Acintya. Pierwsza świątynia powstała tutaj już w XI wieku.

Świątynia Uluwatu robi niesamowite wrażenie. Ruiny wznoszą się na stromym, kilkunastometrowym klifie, a na dole fale z olbrzymią siłą rozbijają się o skały.

Bali - Balangan

Na południowo-zachodnim krańcu wyspy Bali na półwyspie Bukit znajduje się plaża Balangan.  Ze względu na wysokie fale, plaża co roku przyciąga rzesze wielbicieli surfingu z całego świata. Na samej plaży znajduje się też kilka knajpek i kawiarni. Plaża Balangan to jednak tylko półkilometrowy odcinek piasku wciśnięty pomiędzy dwoma stromymi klifami.

Plaża Balangan