wtorek, 29 grudnia 2009

Irazu Volcano National Park

Wulkan Irazú jest aktywnym wulkanem Kostaryki. Jest też najwyższym wulkanem w Kostaryce (3 432 m n.p.m.). Irazú w przeszłości był dość aktywnym wulkanem. Pierwszą zarejestrowaną erupcję datuje się na 1723 rok. Od tamtej pory wybuchał jeszcze ponad 20 razy. Wciąż pamiętaną, nie bez przyczyny, jest jego erupcja z 1963 roku, która… trwała aż dwa lata! Ostatnia erupcja Irazú miała miejsce pod koniec 1994 roku i nie była bardzo duża. Zdarzają się tutaj trzęsienia ziemi, a ruchy magmy wskazują, że olbrzym nadal jest aktywny.

Krater wulkanu Irazu Principal jest szczególny i przyciąga wzrok. Wszystko dlatego, że wypełniony jest jeziorem o przepięknej szmaragdowej barwie. Zależnie od pogody mieni się na różne odcienie.

poniedziałek, 28 grudnia 2009

Volcán Poás National Park

Wulkan Poas to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Kostaryce. Ma wysokość 2708m npm, 3 kratery, z czego 2 z nich wypełniają jeziora kraterowe. Wybuch wulkanu niekiedy przypomina tutaj wybuch gejzeru. 

Wulkan Poas

niedziela, 27 grudnia 2009

Arenal Volcano

Na terenie Kostaryki, jak i również sąsiedniej Nikaragui znajdziemy dużo stożków wulkanicznych – w samej Kostaryce jest ich 112, z czego czynnych jest 7 z nich. Do najbardziej czynnych należy El Arenal ( 1633m). Ostatnia większa erupcja Arenal miała miejsce w 1968 roku - wtedy to po 400 latach uśpienia przypomniał o swojej obecności. Z czasów tej erupcji, ale także późniejszych - np z 1992 roku dookoła wulkanu znaleźć można lawę dzisiaj wzbogacającą ziemie pod uprawę.

Arenal Volcano

sobota, 26 grudnia 2009

Manuel Antonio National Park

Manuel Antonio to nieduży park w porównaniu do innych parków narodowych Kostaryki. Choć jest mały, to bogaty w mieszkające tu zwierzęta i ładne plaże Oceanu Spokojnego. Manuel Antonio nazywany jest najmniejszym i najpopularniejszym Parkiem Narodowym w Kostaryce.

Jedna z plaż w Manuel Antonio

czwartek, 24 grudnia 2009

Corcovado National Park

Park Narodowy Corcovado należy do najbardziej chronionych obszarów na Kostaryce. Znajduje się tutaj także jedyny ocalały las pierwotny na Pacyficznym wybrzeżu Ameryki Środkowej. National Geographic nazwał Corcovado "Najbardziej biologicznie zróżnicowanym miejscem na świecie". Można tutaj zobaczyć cudownie kolorowe papugi Ary (Scarlet Macaw), małpy z gatunków Sajmiri i Czepiaki, dzikie świnie Pekari, krokodyle, Tapiry oraz zwierzęta takie jak Puma czy Jaguar. Niesamowite miejsce gdzie zwierzęta niejednokrotnie znajdują się na "wyciągnięcie ręki".

Park Narodowy Corcovado leży nad Pacyfikiem

poniedziałek, 21 grudnia 2009

Chirripó National Park, czyli zdobywamy najwyższy szczyt w Kostaryce

Cerro Chirripó to najwyższa góra w Kostaryce. Wznosząca się na wysokość 3820 metrów nad poziomem morza, oferuje turystom wspaniałe widoki na okoliczne góry Talamanca. Do Kostaryki zabraliśmy odpowiedni sprzęt, czyli plecaki śpiwory i buty górskie. W miejscowości Rivas zapłaciliśmy za wstęp i nocleg w parku i wyruszyliśmy na wędrówkę.

Na szczycie Chirripó

piątek, 18 grudnia 2009

Cartago - Costa Rica

Kostaryka była pierwszym krajem, który odwiedziliśmy w Ameryce Środkowej. Costa Rica po hiszpańsku dosłownie oznacza „bogate wybrzeże”. Nazwa ta idealnie odzwierciedla specyfikę tego kraju. Kilkadziesiąt wulkanów, 27 parków narodowych, na zachodzie Pacyfik, na wschodzie Morze Karaibskie.

Ruiny kościoła Iglesia de la Parroquia zniszczone przez trzęsienie ziemi i wybuch wulkanu Irazú

Braulio Carrillo National Park

Braulio Carrillo to pierwszy Park Narodowy jaki zobaczyliśmy w Kostaryce. Przez Park biegnie droga 32 i jest on łatwo dostępny z San Jose. W Braulio Carrillo przejechaliśmy się przez dżunglę gondolą.

Braulio Carrillo, czyli po prostu dżungla

niedziela, 16 sierpnia 2009

Mount Rushmore National Memorial

O tym miejscu dowiedziałem się dawno temu z podręcznika do nauki języka angielskiego. Upłynęło jednak wiele lat zanim tam dotarliśmy. Było to przy okazji wyjazdu w góry Black Hills, na terenie których znajduje się Mount Rushmore. Dla przypomnienia Góra Rushmore to wykuty w skale pomnik składający się z czterech głów prezydentów USA, szczególnie znaczących dla historii kraju. Każde popiersie ma wysokość ok. 18 m. Przedstawieni tam prezydenci to (od lewej): George Washington (początek budowy 1930), Thomas Jefferson (1936), Theodore Roosevelt (1939) oraz Abraham Lincoln (1937).

Mount Rushmore

Wind Cave National Park - South Dakota

Park Narodowy Wietrznej Jaskini jest jedną z najdłuższych jaskiń na świecie. Jaskinia posiada także unikalne formy naciekowe w kształcie kasetonów (boxwork). Struktury te przypominają plaster wosku, a tworzą je cienkie płytki kalcytu ( węglanu wapnia ). Park został założony przez prezydenta Theodora Roosevelta w 1903. To pierwsza na świecie jaskinia, której nadano miano parku narodowego.

Unikalne formy naciekowe w kształcie kasetonów (boxwork)

Custer State Park - South Dakota

Custer State Park to największy i najstarszy park stanowy w Dakocie Południowej a jego powierzchnia wynosi 287 km².  Przez park przebiega narodowa droga krajobrazowa Peter Norbeck Scenic Byway. W parku żyją liczne stada bizonów.

Bizony w Custer State Park

sobota, 15 sierpnia 2009

Devils Tower

Diabelska wieża z daleka przypominająca pień ściętego drzewa olbrzyma. Ta 386 metrowej wysokości skała góruje nad otaczającymi ją lekko pofałdowanymi terenami w tej części Wyoming.

Devils Tower

Bighorn Mountains - Wyoming

Wracają z wyprawy przejechaliśmy góry Bighorn w Wyoming jadąc drogą 16. Pogoda tego dnia niestety nie była najlepsza. Na najwyższym odcinku drogi spadł nawet śnieg. Góry Bighorn trochę na uboczu, ale wyglądają atrakcyjnie. Na chwile zatrzymaliśmy się przy jeziorze West Tensleep.  Być może kiedyś tu wrócimy na dłużej.

West Tensleep Lake

piątek, 14 sierpnia 2009

Yellowstone National Park

Park Narodowy Yellowstone to niezwykła kraina gejzerów, gorących źródeł i głębokich kanionów położona w sercu Gór Skalistych. Większość ogromnego obszaru Yellowstone (890 tys. ha) leży na wysokości powyżej 2000 m n.p.m. O decyzji objęcia terenu ochroną, zadecydowało niesamowite nagromadzenie zjawisk termalnych. W żadnym innym miejscu na świecie nie ma drugiego takiego skupiska. To najstarszy park narodowy na świecie oraz jeden z największych na świecie. Jego duża część jest zapadliskiem po gigantycznej erupcji sprzed 640 tysięcy lat. Wulkan Yellowstone jest aktywny do dziś, co powoduje pojawianie się co jakiś czas doniesień o bliskiej katastrofie.

Chyba coś tu śmierdzi (Mud Volcano)

Yellowstone River

Żółty Grand Canyon (304 metry głębokości) stworzony przez Yellowstone River zaczyna się przy Lower Falls, a kończy poniżej Tower Fall (32 km). Wzdłuż niego znajduje się kilka punktów widokowych, do których prowadzą piesze ścieżki i sporo schodów. Główną atrakcją kanionu są dwa wodospady, 94 metrowy Lower Falls i 33 metrowy Upper Falls. Im bliżej, tym bardziej imponujący widok. Szczególnie jeśli można niemal dotknąć 240 000 litrów wody, które w sekundę spadają w dół. Huk słychać już z parkingu.

Lower Yellowstone Falls

Yellowstone NP - Mammoth Hot Springs

Mammoth Hot Springs to rozległy kompleks gorących źródeł położony na północy Parku Narodowego Yellowstone. Gorące wody wypłukiwały tu skały przez tysiąclecia, tworząc fantazyjne tarasy i formacje skalne. Przybierają one różne barwy w zależności od ich składu mineralnego, rodzaju drobnoustrojów żyjących na ich powierzchni, a także pory roku. Najczęściej są jednak biało-brązowe i rude. W pobliżu źródeł znajduje się fort Yellowstone oraz historyczna osada, w której mieści się obecnie siedziba administracji parku oraz część infrastruktury turystycznej.

Mammoth Hot Springs to największe znane złoża węglanu wapnia na świecie. Temperatura wody dochodzi tu do 77 stopni Celsjusza.

Yellowstone NP - Norris Geyser Basin

Norris Geyser Basin jest jednym z najgorętszych i najbardziej kwaśnych obszarów, gdzie temperatury sięgają 93º C. Tutaj ukrywa się Steamboat Geyser, najwyższy na świecie czynny gejzer, który potrafi wystrzelić na wysokość 91 m. Czekają nas tu dwie pętle, Back Basin oraz Porcelain Basin. Porcelain Basin słusznie nazwany porcelanowym, jest on biało-szaro-niebieski, delikatny, rozmyty i bardzo piękny. Kładki mają tu 3,6 km, dzięki czemu można spędzić tu dłuższą chwilę.

Porcelain Basin

czwartek, 13 sierpnia 2009

Grand Teton National Park

Przejazd przez Park Narodowy Grand Teton oferuje zmieniającą się jak w kalejdoskopie panoramę najwyższych partii gór Grand Teton. Jadąc u podnóża gór możemy zatrzymać się w licznych punktach widokowych i podziwiać z coraz to innej perspektywy szczyty: Mt.Moran, Teewinot i Grand Teton.

Na szlaku wokół jeziora Jenny

Yellowstone NP - Old Faithful

Park Narodowy Park Yellowstone słynie z gejzerów, a najbardziej znany to Old Faithful. Nie jest on największym, na dodatek kapryśnie wybiera sobie godziny erupcji, jednak cieszy się ogromną popularnością. Podczas wybuchu, który zdarza się kilkanaście razy na dobę, gejzer wyrzuca wodę (o temperaturze 93 stopni Celsjusza) na wysokość 40 metrów! Old Faithful swoją nazwę zawdzięcza ekspedycji Washburn-Langford-Doane z 1870 roku, która potraktowała zadanie dosłownie. Gejzer wydawał się 'wiernie' tryskać co 63 do 70 minut.

Erupcja gejzeru Old Faithful

środa, 12 sierpnia 2009

Craters of the Moon National Monument and Preserve

Craters of the Moon to krajobraz nie z tego świata. Mamy tu: stożki żużlowe i odpryskowe, rynny, szczeliny, pęknięcia oraz skały wulkaniczne, a przede wszystkim duże ilości lawy.

Craters of the Moon National Monument and Preserve

wtorek, 11 sierpnia 2009

Sawtooth Range -Trail Creek Lakes

Trail Creek Lakes to grupa pięciu małych polodowcowych jezior w górach Sawtooth w stanie Idaho. Nazwa jezior pochodzi od potoku górskiego Trail Creek, który je łączy.

Jedno z jezior należących do Trail Creek Lakes

poniedziałek, 10 sierpnia 2009

Sawtooth Range

Góry Sawtooth w stanie Idaho to jeden z mniej znanych zakątków w Ameryce Płn. Zrobiliśmy tutaj kilka jednodniowych wycieczek. Najciekawsza była chyba wycieczka do jeziora Sawtooth. Po drodze do jeziora mogliśmy zobaczyć te góry od wewnątrz. Grzbiety gór rzeczywiście przypominają zęby piły, stąd nazwa gór - Sawtooth Range.

Panorama Sawtooth Range

Sawtooth Range - Alice Lake

Jeden z piękniejszych szlaków w Sawtooth Wilderness wiedzie do jeziora Alice. Szlak staruje zaraz przy jeziorze Pettit (Tin Cup Hiker Trailhead), a tam byliśmy rozbici przez kilka dni na kempingu. Wędrówka do jeziora zabiera 18 km tam i z powrotem plus prawie 500 metrów  podejścia. Warto wspomnieć, że szlak do jeziora Alice jest częścią dużego szlaku pętli Alice Toxaway, który łączy również Twin Lakes, Toxaway Lake i Farley Lake. Cała pętla Alice Toxaway to jedna 30 km. Bardzo popularny szlak, gdyż codziennie na starcie szlaku pojawiały się spore grupy turystów.

El Capitan nad jeziorem Alice

czwartek, 9 lipca 2009

Warszawa Polska

Warszawska Syrenka

Odrzykoń, czyli zwiedzamy zamek Kamieniec

Zamek Kamieniec znajduje się dzisiaj na pograniczu Odrzykonia i Korczyny, a pierwsze wzmianki na temat zamku pochodzą jeszcze z połowy XIV wieku. Wiąże się jednak z nim bardzo ciekawa historia. Zamek swego czasu był podzielony, jego część należała do rodu Firlejów, druga zaś część przypadka w posiadanie rodu Skotnickich. 

Zwiedzamy zamek Kamieniec w Odrzykoniu

niedziela, 5 lipca 2009

Iwonicz Zdrój - Polska

Iwonicz Zdrój to przepiękne miasteczko uzdrowiskowe w województwie podkarpackim, jedno z najstarszych w Polsce! Tutejsze wody lecznicze, ale także niepowtarzalny klimat co roku ściągają kuracjuszy z Polski i nie tylko.

Bazar wybudowany wraz z wieżą zegarową w latach 1876-80 r

piątek, 3 lipca 2009

Rezerwat Prządki

Rezerwat przyrody Prządki jest bardzo popularnym miejscem i nie można się temu dziwić. Unikalne ostańce skalne sięgają tam nawet ponad 20 metrów, a największa skała liczy 30 metrów szerokości i 18 metrów wysokości. Spacerowanie lasem z wyrastającymi co chwilę skałami potrafi zachwycić!
 
 Rezerwat Prządki

poniedziałek, 25 maja 2009

Hoosier National Forest - Indiana

Hoosier National Forest to najważniejszy teren leśny stanu Indiana, Ma powierzchnię powierzchnię 24378 hektarów i obejmuje jeziora, piaszczyste plaże, miejsca do wodowania łodzi, szlaki piesze i rowerowe, szlaki jeździeckie, spływy kajakowe, kempingi i wiele innych.

Hoosier National Forest

niedziela, 12 kwietnia 2009

Grand Wash - czyli Wielkie Pranie w Capitol Reef National Park

Grand Wash to jeden z ciekawszych kanionów dostępnych w parku Capitol Reef. Nazwa Grand Wash jest jak najbardziej adekwatna do tego co się tu dzieje, gdy pojawi się woda, która swoją siłą wymywa wszystko, co napotka.

Na szlaku w kanionie Grand Wash. W czasie letnich burzy może tutaj popłynąć sporo wody.

Capitol Reef National Park

Park Narodowy Capitol Reef w stanie Utah to miejsce do którego chętnie wracamy. Park jest bardzo rozległy i pełen różnych zakamarków. Za każdym razem gdy tu jesteśmy, odkrywamy coś nowego.

Wiosenny biwak na kempingu parkowym

sobota, 11 kwietnia 2009

Capitol Reef NP - Notom-Bullfrog Rd

Waterpocket Fold widziany z drogi Notom-Bullfrog

Boulder Utah

Rano odwiedziliśmy Anasazi State Park Museum w Boulder. Uważa się, że znajduje się tu  jedno z największych prehistorycznych miejsc Indian Anasazi na zachód od rzeki Kolorado. Ruiny wioski pochodzą sprzed 1200 roku i są w dużej mierze nieodkopane. 

Według archeologów Anasazi byli jednym z największych plemion w północnej Ameryce. Przez ponad 2 000 lat zamieszkiwali tereny dzisiejszej Utah, Arizony i Nowego Meksyku. Zbudowali rozwinięte miasta, potężne miejsca religijnych ceremonii i ponad 700 km dróg. Zniknęli około 1300 r.

Punkt widokowy przy drodze Utah SR 12

piątek, 10 kwietnia 2009

Grant Staricase-Escalante - Calf Creek Canyon

Po przejechaniu się kilka raz drogą SR 12 i oglądaniu Kanionu Calf Creek z góry, w końcu postanowiliśmy zobaczyć jak wygląda on z dołu i nawet doszliśmy nim do końca - czyli do wodospadu.

Calf Creek Falls

czwartek, 9 kwietnia 2009

Grand Staircase-Escalante - Hole-in-the-Rock Road

5 mil na wschód od Escalante, od scenicznej szosy Utah SR 12 odchodzi, prosto w pustynię, żwirowa droga Hole-in-the-rock Road (BLM # 200).  Jest ona  długa, bo ma  prawie na 100 km, i jeszcze na dodatek „ślepa”. Wszyscy, którzy tu skręcają, wiedzą, po co przyjechali i mają na ogół konkretny cel. Droga Hole-in-the-rock Road ułatwia bowiem dostęp do kilkunastu geologicznych atrakcji w Grand Staircase-Escalante. 

Na zejściu do kanionów Spooky Canyon i Peek-a-boo Gulch

Grand Staircase-Escalante - Peek-a-boo Gulch

Kanion Peek A Boo to niezwykły kanion szczelinowy. Jego główną ozdobą są łuki skalne znajdujące się w kanionie. Szlak do Peek A Boo nazywa się Dry Fork Canyon, gdyż zaraz koło Peek A Boo znajduje się jeszcze jeden urokliwy kanion właśnie o nazwie Dry Fork. Niedaleko jest jeszcze jeden kanion szczelinowy - Spooky Gulch. Peek A Boo. to w potocznym języku angielskim to nazwa zabawy z niemowlakiem, u nas funkcjonująca jako „Nie ma, nie ma, jest!” lub po prostu „Akuku!”

Peek-a-Boo slot canyon

Grand Staircase-Escalante - Spooky Gulch

Spooky Gulch to bardzo klaustrofobiczny kanion szczelinowy. Spooky jest potwornie wąski i ciemny. Wewnątrz kanionu musieliśmy się napić piwa by móc dalej kontynuować przeciskanie się pomiędzy ścianami kanionu.

Spooky Gulch

Grand Staircase-Escalante - Devil's Garden

Ogród Diabła to jedna z osobliwości Grand Staircase-Escalante. Można by pomyśleć, że to diabelskie sztuczki doprowadziły do powstania widowiskowych grzybów, łuków, tuneli czy kominów, które wraz ze zmieniającymi się porami dnia wyglądają wręcz nieziemsko. Przez park prowadzi szlak pieszy - Devil's Garden Trail, dzięki któremu zobaczymy najbardziej ciekawe formy skalne.

Miejsce przedziwne i chyba sam diabeł musiał maczać palce w powstaniu tych formacji skalnych.

środa, 8 kwietnia 2009

Burr Trail - Utah

Burr Trail to jedna z ładniejszych dróg krajobrazowych w stanie Utah. Droga łączy miejscowość Bolder (przy drodze Utah SR 12) z Bullfrog Marina nad jeziorem Powell. Przez 66 mil Burr Trail prowadzi terenami: Glen Canyon National Recreation Area, Capitol Reef National Park i Grand Staircase Escalante National Monument. Większość drogi jest wyasfaltowana z wyjątkiem fragmentu przecinającego Park Narodowy Capitol Reef. Trasę można przejechać nawet samochodem osobowym pod warunkiem, że jest sucho. Przy intensywnych opadach deszczu trasa może być nieprzejezdna nawet dla samochodów terenowych.

Serpentyny Burr Trail to jeden z ciekawszych fragmentów na trasie.  W tle widok na góry Henry

Lake Powell, czyli robimy przeprawę promem

Ledwo co zdążyliśmy na prom Charles Hall Ferry w Hall's Crossing. Przeprawa do Bullfrog zabrała ok 30 minut. O tej porze roku prom był prawie pusty.

Przeprawa promem przez Lake Powell

Natural Bridges National Monument - Utah

Na terenie Natural Bridges National Monument znajdujące się trzy naturalne mosty skalne, które  powstały na skutek erozyjnego działania wody. W okresie nagłych powodzi nurt wody płynącej dnem kanionu przebił na wylot ściany piaskowców stojących w zakolach. Mosty noszą imiona Indian Hopi: Kachina, Owachomo i Sipapu.

Most Sipapu

wtorek, 7 kwietnia 2009

La Sal Mountains - Utah

La Sal Loop to asfaltowa droga  trawersująca góry La Sal nad miejscowością Moab. W pewnym miejscu droga przecina spalony las, który wygląda dość  surrealistycznie na tle ośnieżonych zboczy górskich. 

Spalony las w górach La Sal

Castle Valley - Utah

Rectory ( z lewej ) i Castleton Tower ( z prawej ) 

poniedziałek, 6 kwietnia 2009

Arches National Park

Tym razem mieliśmy więcej czasu by zagłębić się w Park Narodowy Łuków w stanie Utah.

Landscape Arch to jeden z największych, wolnostojących naturalnych łuków skalnych na świecie. Jego rozpiętość wynosi aż 89 m Od roku 1991 trzy bloki liczące sobie: 9 m, 14 m i 21 m odpadły już od łuku w najwęższym jego odcinku. Obecnie istnieje coraz większe ryzyko, że łuk może ulec całkowitemu zawaleniu.