poniedziałek, 28 sierpnia 2023

niedziela, 20 sierpnia 2023

Podziemne Miasto Osówka

Ten tajemniczy kompleks znajduje się w Górach Sowich i jest jednym z siedmiu tego typu obiektów budowanych tu przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. 

Podziemne Miasto Osówka

Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Kotlinie Kłodzkiej. Słynie ze swoich leczniczych wód i Parku Zdrojowego. Sercem Parku Zdrojowego jest klimatyczna pijalnia wód. Ulica Zdrojowa to długi deptak gdzie toczy się głównie życie towarzyskie. Tu też  znajdują się sklepy, kramy z pamiątkami, małe kawiarenki i restauracje.  Historia uzdrowiska  Polanicy sięga XIX wieku.

Pijalnia wód w Polanicy-Zdrój

sobota, 19 sierpnia 2023

Wambierzyce

Wambierzyce to malowniczo położona miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku, leżąca na przedpolu gór Stołowych. Słynie z ośrodka pielgrzymkowo-turystycznego nazywanego dolnośląską Jerozolimą. Obecny kościół powstał w latach 1715-1723. 

Bazylika w Wambierzycach

Srebrna Góra - największa górska twierdza w Europie

Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Została wzniesiona w latach 1765–1777 według projektu pruskiego inżyniera, zmodyfikowanego przez samego króla Fryderyka Wielkiego. 

Twierdza Srebrna Góra z lotu ptaka (wikipedia.org)

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Olsztyn - Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła

Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła jest najstarszą budowlą sakralną w mieście w Olsztynie (1452), a także unikatowym zabytkiem w skali regionu. Jest kościołem farnym, parafialnym, od 1945r. prokatedrą, od 1973 konkatedrą, od 2004 bazyliką mniejszą.

Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła

Olsztyn - Zamek Kapituły Warmińskiej

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – wybudowany w połowie XIV wieku w stylu gotyckim przez kapitułę warmińską, która była jego właścicielem do roku 1772. Zamek pełnił funkcje obronne oraz był siedzibą min. administratora dóbr kapituły. Najsławniejszym mieszkańcem zamku był Mikołaj Kopernik, który pełnił obowiązki administratora w latach 1516–1521. Na jednej ze ścian zachowała się po nim oryginalna tablica astronomiczna. W dawnym refektarzu oraz komnacie administratora znajdują się unikalne sklepienia kryształowe datowane na ok. 1520 rok. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.

Zamek Kapituły Warmińskiej - najstarszy i najbardziej okazały zabyt Olsztyna.

niedziela, 13 sierpnia 2023

Olsztyn

Olsztyn został założony na początku XIV na terenie państwa krzyżackiego. Należał on i był zarządzany przez biskupów warmińskich, którzy rezydowali w Lidzbarku. Dopiero w 1772 dobra kościelne zostały zsekularyzowane przez pruskiego zaborcę, a w 1795 stolicę wówczas już archidiecezji przeniesiono do Olsztyna. Olsztyn przeszedł na stronę polską za sprawą króla Władysława Jagiełły, który w w 1410 roku zdobył go bez walki. Na mocy postanowień pokoju toruńskiego w 1466 Olsztyn stał się częścią Korony.

Widok na Olsztyn

sobota, 12 sierpnia 2023

Wystawa JERZY DUDA-GRACZ. REMANENTY

Wystawa dzieł Jerzego Dudy-Gracza w Muzeum Sztuki Fantastycznej. Wyboru prac dokonała córka malarza Agata Duda-Gracz. To była Największa od wielu lat retrospektywna wystawa prac artysty w Warszawie. Zgromadzono blisko 60 dzieł.

"Autoportret"

sobota, 5 sierpnia 2023

Muzeum Narodowe w Poznaniu - Jacek Malczewski

Jacek Malczewski to krakowski malarz związany od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku z Wielkopolską. Artysta obsesyjnie wiązał swą malarską myśl z wydarzeniami polskich dziewiętnastowiecznych powstań, przywoływał postaci Starego i Nowego Testamentu, sięgał po greckie mity i polską sztukę ludową. Był rysownikiem i kolorystą o nieograniczonych możliwościach.

Błędne Koło, 1897
Błędne koło to obraz przedstawiający fantastyczną scenę splecionych w tanecznym kręgu satyrów i bachantek, nagich postaci w szynelach i kajdanach oraz chłopów w krakowskich strojach zawiera ważne wątki młodo-polskiego symbolizmu. Wyobrażenie malarczyka siedzącego na drabinie, otoczonego śnionymi na jawie postaciami, to nie tylko wskazanie na absorbujące wyobraźnię malarza znaczenia związane z mitologią, narodową martyrologią i folklorem, ale także wieloznaczna refleksja o istocie sztuki i przeznaczeniu artysty.

Muzeum Narodowe w Poznaniu - Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki

Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu - "Idę w świat i trwam. Na ekspozycji znalazły się 34 Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki ewakuowane tymczasowo ze Lwowa do Polski

Portret Małgorzaty i Karola Lanckorońskich, 1905