niedziela, 30 grudnia 2018

Monte Alban - Mexico

Monte Albán to stara stolica Indian Zapoteków jeszcze z okresu prekolumbijskiego. Miasto zostało założone około 2500 lat temu, a w II wieku n.e. stało się ważnym ośrodkiem miejskim całej Mezoameryki. Wtedy liczyło prawdopodobnie 25 tysięcy mieszkańców. Mimo że odkryto tu tylko około 10 procent pierwotnej zabudowy, jest to jedno z najciekawszych miejsc w Meksyku.

Wzgórze na którym zbudowano Monte Alban zostało wyrównane. Na ogromnej platformie o wymiarach około 950 × 450 m, powstał zespół budowli zlokalizowany wokół Wielkiego Placu (wymiary placu to 350 × 250 m).
Ruiny Monte Albán leżą na wzgórzu o wysokości 1900 metrów n.p.m., w odległości 10 kilometrów od miasta Oaxaca. Trudno uwierzyć, że jej płaski, równy szczyt o rozmiarach kilometra na pół, został po prostu w dalekiej przeszłości ścięty i wyrównany. Praca ta musiała trwać, jak oceniają uczeni, kilkaset lat. Monte Albán był chyba najdłużej funkcjonującym miejscem w całych prekolumbijskich dziejach Meksyku. Miasto  zostało nazwane przez Zapoteków Danibaan – Święta Góra, Hiszpanie nazwali je Monte Albán – Biała Góra.

Zapotekowie nie byli tu jedynymi mieszkańcami. Długą historię Monte Albán uczeni dzielą na kilka okresów:
  • Okres preklasyczny obejmuje lata około 1200-900 p.n.e. Osiedlili się tu pod jego koniec Olmekowie(najstarsza kultura meksykańska, od ok. 1200 r. p.n.e.), a następnie główni jego władcy Zapotekowie i grupy Majów.
  • Okres klasyczny to szczytowy rozwój kultury Zapoteków między około 200-300 oraz 750 r. n.e. Porzucili oni to miejsce z nieznanych przyczyn i przez około ćwierć tysiąclecia opuszczone popadało ono w ruinę.
  • Następnie, w latach około 1100-1350 n .e., a właściwie aż do początku XVI w., wykorzystywane było przez Misteków jako ich nekropolia.
Miasto zostało nazwane przez Zapoteków Danibaan – Święta Góra, Hiszpanie nazwali je Monte Albán – Biała Góra. Ruiny Monte Albán leżą na wysokości 1900 metrów n.p.m., w odległości 10 kilometrów od miasta Oaxaca.
W części wschodniej znajduje się boisko do rytualnej gry w piłkę, zwanej w języku nahuatl „tlachtli” lub „ullamaliztli”
Część północna Monte Alban

W części północnej Monte Alban. Na północy i południu powstały dwie wielkie świątynie zbudowane na tarasach piramid schodkowych
 Część północna Monte Alban
Część północna Monte Alban


Płaskorzeźby przedstawiające „tancerzy” – ludzi w nietypowych pozach, z zamkniętymi oczami.





Wielki Plac 
Widok na Wielki Plac z południowej świątyni
Muzeum w Monte Alban
Jeden z eksponatów w muzem
Muzeum w Monte Alban

Plan sytuacyjny Monte Alban
O 6 rano wyjechaliśmy z Xalapa, by wczesnym popołudniem dotrzeć do Monte Alban. Tego dnia ruiny przeżywały małe oblężenie. Musieliśmy parkować samochód, aż 2 kilometry od wejścia. Następny nocleg mieliśmy już bardzo blisko, bo w samym mieście Oaxaca.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz