poniedziałek, 31 grudnia 2018

Santa María del Tule - Oxaca Mexico

Najgrubsze drzewo świata rośnie w Santa Maria del Tule w meksykańskim stanie Oaxaca. To cypryśnik meksykański (Taxodium mucronatum), który już w 1519 r. wzbudził zachwyt samego Ferdynanda Corteza. Dziś obwód pnia cypryśnika z Tule wynosi ok. 44 m, co równa się ponad 14 m średnicy! Drzewo ma 42m wysokości, objętość korony wynosi 816m sześc, a masa to 637 tony. Według opisu znajdującego się pod drzewem ma ono ponad 2000 lat, lecz szacunki naukowe wskazują na wiek pomiędzy 1433 a 1600 lat.

Najgrubsze drzewo na świecie - cypryśnik meksykański w Santa Maria del Tule

Yagul - Oaxaca Mexico

Ruiny miasta Zapoteków w Yagul pochodzą z VIII w. Znajduje się tu duża kamienna platforma Patio 4, otoczona szczątkami świątyń, drugie co do wielkości w Ameryce Środkowej Boisko Futbolowe oraz Pałac Sześciu Patio. Nad nimi wznosi się forteca i zarośnięte ruiny.

Ruiny Yagul widziane z góry

Mitla - Oaxaca Mexico

46 km na południe od Oaxaca leży Mitla - ruiny religijnego centrum Zapoteków. Gdy Monte Albán opustoszało, czyli około 700 – 900 r., miasto Mitla zaczęło przeżywać swój największy rozwój. Pozostałością sztuki mezoamerykańskiej w tym mieście są ruiny pałacu zbudowanego przez Zapoteków. Zabudowania tego pałacu zostały umieszczone na niewysokich platformach zlokalizowanych wokół trzech połączonych ze sobą kwadratowych dziedzińców. Geometryczne ornamenty zdobią tu zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne ściany pałacu. Różnorodne zdobienia w formie meandrów, rombów, zygzaków, plecionek, znajdują się na trzech poziomych pasach.

Grupo de las Columnas to ruiny dawnego pałacu kapłana władcy z salami otaczającymi grobowce i dziedzińce.

Miasto Oaxaca

Miasto Oaxaca jak najbardziej zachowało swój kolonialny koloryt. Jego sercem jest wysadzany drzewami plac Zocalo. W podcieniach wokół liczne kafejki i restauracje, od północy wyrasta potężna bryła katedry. Na placu roi się od indiańskich sprzedawców i turystów. Nazwę Oaxaca miasto otrzymało w 1832 roku. Znaczy ona w narzeczu indiańskim „Miejsce w którym rośnie uache” (odmiana akacji).

Kościół Santo Domingo

niedziela, 30 grudnia 2018

Monte Alban - Mexico

Monte Albán to stara stolica Indian Zapoteków jeszcze z okresu prekolumbijskiego. Miasto zostało założone około 2500 lat temu, a w II wieku n.e. stało się ważnym ośrodkiem miejskim całej Mezoameryki. Wtedy liczyło prawdopodobnie 25 tysięcy mieszkańców. Mimo że odkryto tu tylko około 10 procent pierwotnej zabudowy, jest to jedno z najciekawszych miejsc w Meksyku.

Wzgórze na którym zbudowano Monte Alban zostało wyrównane. Na ogromnej platformie o wymiarach około 950 × 450 m, powstał zespół budowli zlokalizowany wokół Wielkiego Placu (wymiary placu to 350 × 250 m).

sobota, 29 grudnia 2018

Coatepec - Pueblo Mágico

Do miasteczka Coatepec w stanie Veracruz trafiliśmy praktycznie przez przypadek. Byliśmy tego dnia w Xalapa, ale po wizycie w tamtejszym muzeum było już zbyt późno na dłuższą wycieczkę, więc znajdująca się 10 kilometrów od Xalapy miejscowość Coatepec wydała się być idealnym celem.

Tego typu napisy często widuje się w meksykańskich miastach. W tle wizytówka miasta - kościół San Jerónimo nazywany katedrą Coatepec.

Xalapa Muzeum Antropologii - Olmekowie

Najstarsza cywilizacja z Meksyku to Olmekowie. Pozostawiła ona po sobie jednak niewiele informacji. Cywilizacja Olmeków kwitła w Meksyku od 1200 do 400 r. p.n.e. Specjaliści często zwą ją „matką kultur mezoamerykańskich”, gdyż Olmekowie jako pierwsi na tych ziemiach stosowali m.in. monumentalną architekturę i rzeźbę, kalendarz oraz najprawdopodobniej pismo. Ich najważniejsze ośrodki usytuowane były w La Venta, San Lorenzo i Tres Zapotes., a La Venta była prawdopodobnie ich najważniejszym a nich.

Najsłynniejsza z wielkich głów (El Rey), czyli oznaczona numerem 1 rzeźba z San Lorenzo. Zabytek ma 2,85 m wysokości i wagę 25 ton. Ta głowa została odkryta w 1946 roku w San Lorenzo Tenochtitlan przez Matthew Stirlinga z Smithsonian Institution. Głowa wyrzeźbiona jest z wulkanicznego bazaltu pochodzącego z pasma Tuxtlas w Veracruz.

piątek, 28 grudnia 2018

El Tajin - Mexico

Ruiny El Tajin zrobiły na nas niezwykłe wrażenie. El Tajin położony jest w centrum dzisiejszego stanu Veracruz. To położenie jak i skomplikowany tam dojazd powodują, że dociera tu stosunkowo niewielu turystów.  Archeologowie oceniają czas powstanie tego miasta na przestrzeni między V a VIII wiekiem, ale nikt nie wie kto je wybudował. Późniejsze ślady wskazują, że wprowadzili się tu Totonakowie, którzy kontynuowali budowę do IX wieku lecz i oni odeszli około 1000 lat temu. Miejsce to pochłonęła dżungla i odkryto je dopiero pod koniec XVIII wieku.

Piramida Nisz

czwartek, 27 grudnia 2018

Guanajuato Mexico

Guanajuato to jedno z najpiękniej zachowanych miast kolonialnych Meksyku. Miasto leży w środkowym Meksyku i wije się wzdłuż wyschniętego koryta rzeki. Do położonego na wzgórzach centrum wjeżdża się wydrążonymi pod nim tunelami pełnymi skrzyżowań. W mieście mnóstwo jest pięknych budynków i kapitalnych panoram.

Pierwsza hiszpańska wyprawa na tych terenach miała miejsce w 1522 r., na jej czele stał Cristóbal de Olid. Rok później Hernán Cortés rozdał część ziemi leżącej w Guanajuato kilku swoim oficerom, którzy towarzyszyli mu w jego podboju Meksyku. W 1529 r. do regionu przybyła ekspedycja kierowana przez Nuño de Guzmána, która wsławiła się niesłychanym okrucieństwem i złupieniem indiańskich osiedli. W XVI i XVII w. do Guanajuato napływali liczni osadnicy, co było związane z odkryciem złóż srebra. Miasto powstało w 1557 r.

Guanajuato bogaciło się przez lata na kopalniach srebra. Wydobycie tego kruszcu w lokalnych kopalniach stanowiło w szczytowym momencie 2/3 wydobycia światowego. Tunelami pod miastem płynęła dawniej rzeka Guanajuato, która w okresie ulewnych deszczy nierzadko powodowała powodzie. W połowie XX w. skonstruowano tamę na wschodnich krańcach miasta, która pomogła przekierować rzekę, zostawiając tunele pustymi i niewykorzystanymi. Dzisiaj służą one za rozbudowany system dróg prowadzący w różne zakątki miasta. Są tam skrzyżowania, chodniki, nawet przejścia dla pieszych. Taka organizacja odciąża z ruchu samochodowego ulice miasta.

Na placu la Paz znajdują się najważniejsze budynki: Bazylika Nuestra Señora de Guanajuato z XVII oraz pałace z XIX wieku