wtorek, 29 grudnia 2009

Irazu Volcano National Park

Wulkan Irazú jest aktywnym wulkanem Kostaryki. Jest też najwyższym wulkanem w Kostaryce (3 432 m n.p.m.). Irazú w przeszłości był dość aktywnym wulkanem. Pierwszą zarejestrowaną erupcję datuje się na 1723 rok. Od tamtej pory wybuchał jeszcze ponad 20 razy. Wciąż pamiętaną, nie bez przyczyny, jest jego erupcja z 1963 roku, która… trwała aż dwa lata! Ostatnia erupcja Irazú miała miejsce pod koniec 1994 roku i nie była bardzo duża. Zdarzają się tutaj trzęsienia ziemi, a ruchy magmy wskazują, że olbrzym nadal jest aktywny.

Krater wulkanu Irazu Principal jest szczególny i przyciąga wzrok. Wszystko dlatego, że wypełniony jest jeziorem o przepięknej szmaragdowej barwie. Zależnie od pogody mieni się na różne odcienie.

poniedziałek, 28 grudnia 2009

Volcán Poás National Park

Wulkan Poas to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Kostaryce. Ma wysokość 2708m npm, 3 kratery, z czego 2 z nich wypełniają jeziora kraterowe. Wybuch wulkanu niekiedy przypomina tutaj wybuch gejzeru. 

Wulkan Poas

niedziela, 27 grudnia 2009

Arenal Volcano

Na terenie Kostaryki, jak i również sąsiedniej Nikaragui znajdziemy dużo stożków wulkanicznych – w samej Kostaryce jest ich 112, z czego czynnych jest 7 z nich. Do najbardziej czynnych należy El Arenal ( 1633m). Ostatnia większa erupcja Arenal miała miejsce w 1968 roku - wtedy to po 400 latach uśpienia przypomniał o swojej obecności. Z czasów tej erupcji, ale także późniejszych - np z 1992 roku dookoła wulkanu znaleźć można lawę dzisiaj wzbogacającą ziemie pod uprawę.

Arenal Volcano

sobota, 26 grudnia 2009

Manuel Antonio National Park

Manuel Antonio to nieduży park w porównaniu do innych parków narodowych Kostaryki. Choć jest mały, to bogaty w mieszkające tu zwierzęta i ładne plaże Oceanu Spokojnego. Manuel Antonio nazywany jest najmniejszym i najpopularniejszym Parkiem Narodowym w Kostaryce.

Jedna z plaż w Manuel Antonio

czwartek, 24 grudnia 2009

Corcovado National Park

Park Narodowy Corcovado należy do najbardziej chronionych obszarów na Kostaryce. Znajduje się tutaj także jedyny ocalały las pierwotny na Pacyficznym wybrzeżu Ameryki Środkowej. National Geographic nazwał Corcovado "Najbardziej biologicznie zróżnicowanym miejscem na świecie". Można tutaj zobaczyć cudownie kolorowe papugi Ary (Scarlet Macaw), małpy z gatunków Sajmiri i Czepiaki, dzikie świnie Pekari, krokodyle, Tapiry oraz zwierzęta takie jak Puma czy Jaguar. Niesamowite miejsce gdzie zwierzęta niejednokrotnie znajdują się na "wyciągnięcie ręki".

Park Narodowy Corcovado leży nad Pacyfikiem

poniedziałek, 21 grudnia 2009

Chirripó National Park, czyli zdobywamy najwyższy szczyt w Kostaryce

Cerro Chirripó to najwyższa góra w Kostaryce. Wznosząca się na wysokość 3820 metrów nad poziomem morza, oferuje turystom wspaniałe widoki na okoliczne góry Talamanca. Do Kostaryki zabraliśmy odpowiedni sprzęt, czyli plecaki śpiwory i buty górskie. W miejscowości Rivas zapłaciliśmy za wstęp i nocleg w parku i wyruszyliśmy na wędrówkę.

Na szczycie Chirripó

piątek, 18 grudnia 2009

Cartago - Costa Rica

Kostaryka była pierwszym krajem, który odwiedziliśmy w Ameryce Środkowej. Costa Rica po hiszpańsku dosłownie oznacza „bogate wybrzeże”. Nazwa ta idealnie odzwierciedla specyfikę tego kraju. Kilkadziesiąt wulkanów, 27 parków narodowych, na zachodzie Pacyfik, na wschodzie Morze Karaibskie.

Pierwszy nocleg zaraz po wylądowaniu i odbiorze samochodu mieliśmy niedaleko lotniska w San Jose, a na drugi po zwiedzeniu Parku Narodowego Braulio Carrillo dotarliśmy do miejscowości Cartago. Wieczorem poszliśmy jeszcze na mały spacer po mieście.

Ruiny kościoła Iglesia de la Parroquia zniszczone przez trzęsienie ziemi i wybuch wulkanu Irazú

Braulio Carrillo National Park

Braulio Carrillo to pierwszy Park Narodowy jaki zobaczyliśmy w Kostaryce. Przez Park biegnie droga 32 i jest on łatwo dostępny z San Jose. W Braulio Carrillo przejechaliśmy się przez dżunglę gondolą.

Braulio Carrillo, czyli po prostu dżungla